رویارویی زامبی‌ها و نژادپرستان در داستانی از دارن شان

40
زمان مطالعه: ۳ دقیقه
مروری بر مجموعه داستان‌های ترسناک (Zom-B) نوشتۀ دارن شان برای نوجوانان

 

زامبی‌‌ها در کمین شما هستند! باید خیلی خیلی حواستان را جمع کنید که گرفتار آن‌‌ها نشوید. در غیر این صورت یا شما را گاز می‌‌گیرند و شما هم یک هیولا می‌شوید، و یا مغزتان را می‌‌خورند و خواهید مُرد. فکر می‌کنید اگر زامبی‌ها به شهر حمله کنند، چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟ زنده‌ها می‌توانند از پسشان بربیایند؟

این داستان، ماجرای یک دانش‌‌آموز نوجوان به نام «بی» است. فکر می‌کنید این اسم عجیب، متعلق به یک دختر است یا پسر؟ داستان را که تا انتها بخوانید جواب سوالتان مشخص می‌‌شود. شاید تصور کنید با شخصیت‌‌پردازی قویِ «دارن شان» بی‌‌شک خواهید فهمید که «بی» دختر است یا پسر. اما باید بگوییم «بی» یک دانش‌‌آموز با سرِ تراشیده و خصوصیات اخلاقی متناقض است که اصلاً نمی‌‌شود جنسیتش را حدس زد.

در واقع نویسنده، شخصیت اول داستان را عامدانه به گونه‌ای خلق کرده است که تقریباً تا اواخر داستان جنسیت مجهولی داشته باشد. خصلت‌‌های متفاوتی که کنار هم آورده شده تا بگوید هیچ کدام مختص به یک جنسیت خاص نیست.

داستان از چه قرار است؟

هنگامی که در ایرلند خبر حملۀ زامبی‌ها از تلویزیون پخش می‌شود، بعضی از مردم مثل پدر «بی» باور نمی‌کنند و این موضوع را به شوخی می‌گیرند. پدر «بی» مردِ دوست‌داشتنی نیست و «بی» خیلی دلِ خوشی از پدرش ندارد. او که همیشه خشم و نفرتش را سر همکلاسی‌هایش خالی کرده است، وقتی زامبی‌ها حمله می‌کنند ناچار می‌شود با تمام کسانی که در مدرسه آزارشان داده، تیم شود تا بتوانند از دست این نامُرده‌های خطرناک جان سالم به در ببرند. آیا دوستی‌های حالا می‌تواند به دشمنی‌های گذشته غلبه کند؟ آیا اتحادی بر علیه زامبی‌ها شکل می‌گیرد تا نجات یابند؟ پدر «بی» چه نقشی در این هیاهو خواهد داشت؟

خودتان داستان را بخوانید تا اتفاقات غیرقابل‌ پیش‌بینی‌ را همراه «بی» تجربه کنید!

خانوادۀ بی چه‌جور خانواده‌ای هستند؟

پدر «بی» یک نژادپرست افراطی است؛ و «بی» به دلیل احترامی که برای پدر قائل است،  به ناچار با او اظهار هم‌عقیده بودن می‌کند. اما گاهی در نقش خود فرو می‌رود و خودش را گم می‌کند. «بی» باید بالاخره انتخاب کند که به کدام سو تعلق دارد. دنیای هیولایی نفرت و تعصب پدرش یا هم‌‌‌نوع‌‌‌دوستی که در جایی از قلبش پنهان شده؟

نکتۀ جالب‌تر این‌که:

دوست صمیمی «بی» یک سیاه‌پوست است.

نویسنده مانند یک شطرنج تمام مهره‌ها را به طور حرفه‌ای کنار هم چیده تا آنچه در بطن داستان مخفی شده در ذهن مخاطب جای بگیرد. زامبی می‌تواند سمبلی باشد، که در کنار یک افراطی قرار گرفته شده تا پلیدی‌ها به نمایش گذاشته شود. در متن داستان اشارات کوچکی به جنایات تاریخی علیه بشریت مانند هولوکاست و اتاق گاز برای قتل مردم غیرنظامی و … می‌شود. مقصود نویسنده یادآوری احساسات انسانیِ کم‌رنگ‌شده و ادامه‌دار بودن این جنایات در قالب‌های مختلف دیگر است.

در حال حاضر آیا متمدن و پیشرفته شدیم؟

شاید تصور شود مسئلۀ نژادپرستی سال‌ها پیش از میان رفته است. اما این فرهنگ غیرانسانی در اشکال مختلف هنوز در بین مردم دنیا وجود دارد. چنین تاریک‌‌‌اندیشی‌‌‌هایی می‌‌‌تواند دغدغه‌‌‌های مهمی باشد. و هنگامی که چنین دغدغه‌هایی ذهن نویسندۀ توانایی همچون دارن شان را درگیر کند، یک مجموعۀ جذاب به نام زام بی متولد می‌شود. دارن شان در زیر پوست یک داستان هیجان‌انگیز و ترسناک قصد دارد تصویر مشخصی از جامعه‌ای از فاشیست‌های امروزی را به نمایش بگذارد که در آن نفرت و تعصب، تبعیض از هر نوعی از جمله نژادی، دینی و مذهبی و حتی جنسیتی، فروپاشی اخلاقی و خرده‌جنایت‌های بشری بیداد می‌کند.

این مجموعۀ جالب توسط انتشارات ویدا منتشر شده است و شامل چهار جلد است که هر کدام داستان قبلی را به صورت جذاب‌‌‌تر ادامه می‌‌‌دهد. این داستان نفس‌‌‌گیر، یک روایت کلیشه‌‌‌ای ترسناک معمولی نیست. پیشنهاد می‌‌‌کنیم از دستش ندهید.

دربارۀ نویسنده:

دارن اشاگنسی معروف به دارن شان در ۲ ژوئیهٔ ۱۹۷۲ در لندن متولد شده است. وی در سال ۲۰۰۰ کتابی به نام سیرک عجایب نوشت که بسیار مورد توجه قرار گرفت تا جایی که کمپانی برادران وارنر پیشنهاد ساخت فیلمی بر مبنای این کتاب را داد.

او طی سال‌‌‌های بعد ادامۀ مجموعه را نوشت و این کتاب‌ها در ۲۸ کشور و در ۲۰ زبان ترجمه شد و حدود ۸٫۹ میلیون فروش رفت.

Shan, Darren

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.