یک ۷ و یک عالمه گیاه؛ دنیای خاص یک نابغه

122
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در ادبیات کودک و نوجوان شاید کمتر اثری به چشم بخورد که به غیرمعمول‌ها بپردازد. اما کتابی که در این مطلب قصد معرفی آن را داریم، ماجرای یک دختر ۱۲ سالۀ کاملاً خاص و غیرمعمولی به نام «بیدی شانس» است. او یک نوجوان نابغه است که همیشه با همۀ همکلاسی‌هایش متفاوت بوده است. شاید آزاردهنده باشد که مانند دیگران نباشی، مثل آنها فکر نکنی و مثل آنها دنیا را نبینی؛ اما یک چیز است که قطعاً حقیقت دارد:

یک نابغه چیزی را که آدم‌های دیگر توانایی دیدنش را ندارند، نشانه می‌گیرد و به هدف می‌زند.

بیدی همیشه از جریان عادی علایق و رفتارهای مختص نوجوانیِ هم‌سن و سال‌های خودش فراتر می‌رود. زندگی ایده‌آل، برای او زندگی‌ای است که تمام ساعت‌ها به مطالعه و تحقیق بگذرد. و این در حالی است که اکثریت قریب به اتفاق دیگر نوجوانان چیزی بیش از تفریح و خوشگذرانی نمی‌خواهند و اوقات خود را به مسائل سطحی و گذرا می‌پردازند.

دنیای این دختر نوجوان دنیایی است منحصربه‌فرد و جالب که در طول داستان با آن آشنا خواهید شد. نگاهی که او به آدم‌های اطراف خود به‌خصوص همکلاسی‌هایش دارد مانند کسی است که در حال مطالعۀ روی گونه‌ای از جانوران است. همانطور که او و رفتارش برای دیگران عجیب به نظر می‌رسد، رفتار دیگران نیز برای او حیرت‌آور است.

او به دو چیز به شدت علاقه‌مند است:

یکی عدد هفت؛ که در اسم کتاب هم گنجانده شده است. و احتمالاً مقصود نویسنده از انتخاب این اسم نشان دادن این موضوع بوده که بیدی در عدد هفت غرق شده است. مثلاً اغلب اوقات که همه در حال گوش دادن به چیزهای پیش‌پا افتاده هستند او در حال شمردن مضرب عدد هفت است.

و

[راجع به کلمۀ «شانس» در عبارتی که به عنوان نام کتاب انتخاب شده، شاید بد نباشد که یادآور شویم این نام خانوداگی بیدی است.]

[یک نکتۀ جالب توجهی که در تمام طول کتاب به چشم می‌خورد این است که تقریبا تمام عددهایی که به کار برده شده، شامل دقیقه و ساعت و مسافت و … یا هفت هستند و یا مضرب هفت.]

دومین مورد را اجازه بدهید خود بیدی برایتان بگوید تا متوجه جذابیت‌های دیدگاهش هم بشوید:

دومین موضوع مورد علاقه‌ام، گیاهان است.

آن‌ها موجودات زنده‌ی در حال رشد و تولید مثلی هستند که تمام مدت دور و بر ما می‌رویند و سر از خاک درمی‌آورند.

چنین چیزی را ما خیلی راحت قبول می‌کنیم، بدون اینکه حتی لحظه‌ای به آن فکر کنیم.

آهای آدم‌ها! چشم‌تان را خوب باز کنید.

همچین چیزی واقعاً شگفت‌انگیز است.

اگر گیاهان هم صدا داشتند، آن وقت همه چی فرق می‌کرد.

آن‌ها نه میومیو می‌کنند، نه واق واق و نه جیک جیک. با رنگ و شکل و اندازه و بافت‌شان با ما ارتباط برقرار می‌کنند.

بیدی یک دختر استثنایی است که وقتی مشاور با او صحبت می‌کند، این مشاور است که تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

در کلاس‌های درس تمام چیزهایی که دیگران در حال یادگیری آن هستند را می‌داند. به همین دلیل، کسالت‌بار بودن جو کلاسْ او را وادار می‌کند توی نخ بچه‌ها و جزئیاتشان برود.

ذهن او مدام در حال تجزیه و تحلیل همه چیز است. جزئیاتی که شاید نظر هر آدمی را جلب نکند برای او قابل توجه و تفحص است. در فصولی که راوی داستان بیدی است می‌توانید دنیا را با چشم او ببینید تا متوجه جذابیت این دنیای خاص بشوید.

احتمالاً می‌پرسید مگر  تمام فصل‌های کتاب یک راوی ندارد؟

در پاسخ باید بگوییم: خیر!

داستان این کتاب از دو زاویه روایت می‌شود: یکی اول شخص و از زبان خود بیدی، و دیگری دانای کل. این دو راوی فصل به فصل جای خود را به دیگری می‌دهند. و این نکته شاید باعث شده است داستان کشش خاصی داشته باشد و خسته کننده نباشد.

او در شهری که دویست روز در سال باران نمی‌بارد،باغی همچون جنگل برای خودش ساخته است . او مثل دیگران کوله‌پشتی نمی‌اندازد و به‌جایش یک چمدان چرخدار دارد. او سر کلاس به چیزهایی که دیگران باید به دقت گوش دهند گوش نمی‌کند چون همه را بلد است. …

خلاصۀ کلام او فرسنگ‌ها با اطرافیان خود فاصله دارد.
طرح جلد کتاب شانس ضرب در هفت

این کتاب که توسط نشر افق منتشر شده، در لیست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز بوده است. قابل ذکر است این کتاب منحصربه‌فرد از سوی سایت آمازون  به عنوان بهترین کتاب سال ۲۰۱۳ انتخاب شد.

موضوع داستان

بیدی شانس، یک دختر سرراهی است که از کودکی یک زن و شوهر سرپرستی او را بر عهده گرفته‌اند و در طول سال‌ها متوجه می‌شوند که او نابغه است و یک دختر عادی نیست. فصل اول کتاب با صحنه‌ای آغاز می‌شود که در طی آن خبر مرگ ناگهانی پدر و مادر بیدی به او می‌رسد و از فصل دوم همه چیز به گذشته فلاش‌بک می‌خورد.
اتفاق تلخی که در زندگی او به‌طور ناگهانی پیش آمده باعث تغییراتی در زندگی او می‌شود و حالا این بیدی است که باید خود را با شرایط جدید وفق دهد و این درد بزرگ را پشت سر بگذارد.

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.