شش دلیل علمی برای اینکه «چرا باید کتاب بخوانیم؟»

637
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

کتاب خواندن ما را به دنیایی می‌برد که تا به حال ندیده بودیم. کتاب خواندن ما را به مردمی معرفی می‌کند که هیچ وقت آنها را ندیده‌بودیم و احساساتی را در ما ایجاد می‌کند که ممکن نبود جور دیگری در زندگی آنها را تجربه کنیم.

در کنار همه اینها کتاب خواندن فواید زیادی برای سلامتی و طول عمر دارد.

شش دلیل علمی وجود دارد که نشان می‌دهد مطالعه و خواندن می‌تواند علاوه بر فکر، برای جسم نیز مفید باشد.

 

۱) کتاب خواندن استرس را کاهش می‌دهد

سال ۲۰۰۹ گروهی از دانشمندان در دانشگاه ساسکس انگلیس با اندازه‌گیری شدت ضربان قلب و انقباض ماهیچه‌ای نشان دادند که فعالیت‌های مختلف چگونه بر کاهش استرس تاثیر می‌گذارد.

کتاب خواندن یا مطالعه روزنامه تنها برای ۶ دقیقه می‌تواند استرس انسان‌ها را تا ۶۸ درصد کاهش دهد.

این میزان کاهش در استرس از سایر فعالیت‌های کاهنده استرس از جمله پیاده‌روی (۴۲ درصد)، نوشیدن چای با قهوه (۵۴ درصد) یا گوش کردن به موسیقی (۶۱ درصد) عملکرد بهتری دارد. بر اساس این تحقیق، به خاطر توانایی در غوطه‌ور شدن در متن و پرت شدن کامل حواس، مطالعه می‌تواند زهر استرس را در لحظه کاهش دهد.

 

استرس و کتاب
۲) خواندن کتاب باعث طول عمر می‌شود

عادت به مطالعه روزانه می‌تواند عمر انسان‌ها را طولانی‌تر کند. این نتیجه را تیمی از محققان دانشگاه ییل به دست آوردند. آنها در پژوهش روند زندگی بیش از سه هزار و ۶۰۰ نفر انسان بالای ۵۰ سال را به مدت ۱۲ سال دنبال کردند.

افرادی که روزانه به مدت ۳۰ دقیقه مطالعه منظم کتاب داشتند نزدیک به ۲ سال بیشتر از سایر افرادی که تنها روزنامه و مجله می‌خواندند عمر کردند.

شرکت‌کننده‌های این مطالعه علمی که ۳.۵ ساعت در هفته مطالعه کتاب داشتند احتمال مرگ‌شان ۲۳ درصد کمتر بود و آنهایی که کمتر از این میزان مطالعه داشتند احتمال مرگ‌شان ۱۷ درصد کمتر بود. به گفته محققان این پژوهش « به دست آوردن عمری طولانی‌تر برای خواندن تعداد بیشتری از کتاب‌ها از مهمترین مزایای مطالعه است.»

 

۳) مطالعه، مهارت‌های زبانی و اطلاعات عمومی را گسترش می‌دهد

در دهه ۱۹۹۰ کیت استانوویچ، محقق و متخصص در زمینه مطالعه و کتاب‌خوانی با همراهی همکارانش مجموعه‌ای از بررسی‌ها را انجام داد تا رابطه میان مهارت‌های ادراکی، کلمات، دانش حقیقی و ارزیابی آنها به واسطه قرار گرفتن در معرض نویسنده‌های تخیلی و غیر تخیلی را به دست بیاورد. آنها آزمون ART که پیش‌بینی کننده خوبی برای مهارت خواندن است انجام دادند. به گفته استانوویچ نتیجه مطالعات این بود که خوانندگان کتابی که مشتاق و پیگیر بودند دایره واژگانی‌شان ۵۰ درصد بزرگتر و دایره دانش مبتنی بر حقایق آنها ۵۰ درصد بیشتر از سایر افراد بوده‌است.

مطالعه و اطلاعات عمومی

دونالد بولگر، استاد مطالعات توسعه انسانی در دانشگاه مریلند که در زمینه کارکرد مغز مطالعه‌های زیادی انجام داده می‌گوید:«کارکردش شبیه کارکرد گلوله برف است. هرقدر بیشتر بخوانی، کلمات بیشتری یاد می‌گیری. کلمات بیشتر یعنی توانایی درک بیشتر مطالبی که حتی از حوزه تجربیات افراد فراتر باشد.»

 

۴) مطالعه همدلی را افزایش می‌دهد

سال ۲۰۱۳ دانشگاه هاروارد گروهی از داوطلب‌ها که ادبیات تخیلی و غیر تخیلی و افرادی که اصلا مطالعه نمی‌کردند را مورد بررسی قرار دادند.

به وسیله پنج آزمایش مشخص شد آنهایی که «ادبیات تخیلی» مطالعه می‌کردند در زمینه پیش‌بینی اینکه شخصیت‌های مختلف در موقعیت‌های متفاوت چگونه رفتار خواهند کرد، مهارت بیشتری داشتند. آنها همچنین می‌توانستید از طریق خطوط صورت به راحتی پی به احساسات حقیقی افراد ببرند. این ویژگی‌ها به آنها کمک می‌کرد تا وضعیت روانی افراد را سریع‌تر از سایرین درک کنند.

دیوید کید، سرپرست این پژوهش در یک نتیجه‌گیری گفت:«اگر ما با شخصیت‌های ظریف، غیرقابل‌پیش‌بینی که فهم‌شان سخت است درگیر شویم، در این صورت می‌توانیم به راحتی با پیچیدگی شخصیت‌هایی که در دنیای حقیقی با آنها رو به رو می‌شویم کنار بیاییم.»

 

مطالعه و خلاقیت
۵) کتاب خواندن خلاقیت و انعطاف‌پذیری را تقویت می‌کند

مایا جیکیچ، روانشناس دانشگاه تورنتو می‌گوید:«گاهی‌اوقات در زندگی، موقعیت‌هایی پیش می‌آید که باید تصمیم بگیریم. به همین خاطر ذهن‌مان را به روی اطلاعاتی که می‌تواند روزی به دردمان بخورد و به ما کمک بکند می‌بندیم. وقتی داستان می‌خوانیم، در اصل،ذهن‌مان را به روی چنین اطلاعاتی باز می‌کنیم

جیکیچ چنین نتیجه‌ای را در مطالعه‌ای که ۱۰۰ داوطلب در آن حضور داشتند به دست آورده‌است. شرکت‌کننده‌ها در این پژوهش موظف بودند داستان‌ و مقاله‌های غیر داستانی بخوانند.

آنها در انتها پرسشنامه‌ای را تکمیل می‌کردند که سطح ادراک آنها از مواد خوانده شده را نشان می‌داد. برای تکمیل کردن این پرسشنامه نیاز بود که بدون ابهام و سریع درباره موضوعاتی تصمیم می‌گرفتند. آنها که متون داستانی و تخیلی خوانده بودند در تصمیم‌گیری‌هایشان سریع‌تر و منطعف‌تر بودند و نتیجه این نوع مطالعه در افرادی که به طور منظم مطالعه می‌کردند قوی‌تر بود.

 

۶) مطالعه کمک می‌کند شخصیت‌تان تغییر کند

عموما لحظه‌هایی که باعث شده شخصیت‌مان تغییر کند را به خاطر نمی‌آوریم اما خواندن داستان ممکن است چنین فرصت ناخودآگاهی را برایمان فراهم کند.

همان تیم تحقیقاتی دانشگاه تورنتو از ۱۶۶ نفر خواستند تا پرسشنامه‌ای را بر اساس درباره احساسات و ویژگی‌های اصلی شخصیت‌شان پر کنند. معیار این پرسشنامه برونگرایی، وظیفه‌شناسی، ثبات عاطفی/ روان‌رنجوری و گشودگی شخصیتی بود.

بعد نیمی از افراد گروه داستان «بانو و سگ ملوس» نوشته آنتوان چخوف را خواندند. داستان درباره مردی مسافر است که با زنی متاهل وارد رابطه می‌شود. گروه دیگر گزارشی از یک دادگاه خانواده برای طلاق یک زوج خواندند که در حقیقت تخیلی بود و واقعیت نداشت.

بعد از اتمام مطالعه هر دو گروه باید یک بار دیگر پرسشنامه‌ای که قبلا جواب داده‌بودند را پر می‌کردند. اغلب آنهایی که داستان تخیلی را خوانده بودند جواب‌هایشان به پرسش‌های قبلی تغییر کرده‌بود و آنهایی که گزارش را خوانده بودند همان جواب‌های قبلی را نوشتند.

به اعتقاد کیت اوتلی، سرپرست این پژوهش «وقتی با هویت فردی دیگر، یا همان اول شخص داستان، وارد داستان می‌شوی چیزهایی را تجربه می‌کنی که تا پیش از این امکانش برایت فراهم نبوده‌است. احساسات و افکاری پیدا می‌کنی، که فهمیدن‌شان تا قبل از آن، برایت غیرممکن بوده‌است. »

تصور تجربیات جدید، فضایی ایجاد می‌کند تا خوانندگان داستان امکان رشد و تغییر پیدا کنند.

 

مطالعه و تغییر شخصیت
شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.