/**/

«شوالیه تاریکی» از دیدن تا خواندن

230
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

اگر قرار باشد شخصیت‌های تاثیرگذار قرن بیست‌و‌یکم را پیدا کنیم، راهی نداریم جز آن‌که شخصیت‌های خیالی را هم به رسمیت بشناسیم. آن‌هایی که از زهدانِ ذهن نویسنده‌ها بیرون آمدند، گاهی از شخصیت‌های گوشت و استخوان‌دار موثرتر بودند. شاید چون خونی که به رگ‌های این شخصیت‌ها تزریق شده، عصارهٔ نگرانی‌ها و آرزوها و ناکامی‌های جمعی بوده است. «بتمن» یکی از این شخصیت‌ها است. او از ذهن خلاق دی‌سی کامیکس بیرون آمد و در سه‌گانه‌ٔ دیدنی کریستوفر نولان پرورده شد. یعنی از دنیای کمیک به دنیای سینما هجرت کرد.

«بتمن» یکی از موفق‌ترین سه‌گانه‌های سینمای جهان است که چیزهای زیادی دربارهٔ زمانه ما می‌گوید. یعنی زمانه‌ای تاریک و عذاب‌آور که همه نیازمند «قهرمان» هستند تا اوضاع را فقط کمی بهتر کند. این قهرمان از آن‌هایی نیست که دنیا را زیر و رو کند اما حداقل یک شهر را از نابودی نجات می‌دهد و همین اجرای محدود عدالت هم غنیمت است. در سیاهی چنین جهانی، چشم‌های قهرمانش نیز باید  به تاریکی عادت داشته باشد و خفاش‌وار شکارهایش را بیابد. همین است که بتمن یا در واقع «وین» ردای خفاش بر تن می‌کند اما مجموعه حوادثی او را هم گوشه‌نشین و ناامید می‌کند. حالا او از زندگی اجتماعی پنهانش دلزده است و از زندگی شخصیش ناامید. همه چیز تغییر کرده  و او از نظر جسمی و روحی در آستانه فروپاشی قرار گرفته است. ویرانی او و شهرش همزمان با هم اتفاق می‌افتد و دیدن همین ویرانی است که  او را برای بلند شدن مصمم می‌کند:

آلفرد: اون دوره گذشته. شاید شما بتونین دور پاتون یه چیزی بپیچین و دوباره نقابتون رو به صورت بزنین، اما این باعث نمی‌شه که تبدیل به همون کسی بشین که قبلاً بودین.

وین: من قبلاً کی بودم؟

آلفرد: کسی که خشمش از مرگ باعث می‌شد برای زندگی همه ارزش قائل باشه، حتی زندگی خودش.

وین: اگه این مرد همونی که گفتی باشه، پس این شهر به من نیاز داره (ص: ۵۴)

نشر چترنگ فیلمنامه بخش سوم این سه‌گانهٔ جذاب را به همراه استوری بوردش منتشر کرده است. شاید فکر کنید، اگر فیلم را دیده باشید، دیگر نیازی به خواندن فیلمنامه ندارید. اما خواندن فیلمنامه و کمی دور شدن از زرق و برق پردهٔ بزرگ سینما باعث می‌شود تا ارجاعات ادبی و اجتماعی آن را بهتر بفهمیم. شاید با غرق شدن در دنیای متن متوجه شویم که چقدر این فیلمنامه تحت تاثیر داستان «دو شهر» چارلز دیکنز نوشته شده است.

پیش‌تر هم فیلمنامه بخش اول این سه‌گانه با عنوان «بتمن آغاز می‌کند» و پس از آن «شوالیه تاریکی» به فارسی ترجمه شده بود و حالا نوبت به بخش سوم آن یعنی «شوالیه تاریکی به پا می‌خیزد» رسیده است. هر چند بین نوشتن فیلمنامه‌ها چند سال فاصله بوده است اما خوانندهٔ مشتاق می‌تواند حالا این سه جلد را بی‌هیچ فاصله‌ای بخواند و خود را در دنیایی که نولان بازسازیش کرده است، غرق کند.

شاید برایتان جالب باشد
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.