فرزندان هیولاها

27
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

دیکتاتورها از اول دیکتاتور نبودند. بسیاری از آن‌ها رهبری محبوب یا چهره‌ای انقلابی و امیدبخش بودند اما نهایتاً به مقام دیکتاتوری نزول پیدا کردند. انتهای زندگی سیاسی آن‌ها ابتدای زندگی اجتماعی و فردی فرزندانشان است. آن‌ها دختران و پسرانی هستند که نمی‌توانند از زیر آوار آن چه پدرانشان کرده است، بیرون بیایند. واکنش آن‌ها به عملکرد پدرانشان در طیفی از ستایش کامل تا رد و انکار قرار می‌گیرد اما هر چه بگویند باز هم با لقب پدرانشان خوانده می‌شوند؛ دیکتاتورزاده‌ها!

نویسنده کتاب جی نوردلینگر، روزنامه‌نگار آمریکایی، است و کتابش نیز متنی خوش‌خوان و گیرا است که در آن خبری از وسواس‎های پژوهشگرانه نیست.

برخی از دیکتاتورها مانند «صدام» و «فرانکو» و «هیتلر» و «قذافی» برای خوانندگان ایرانی کاملاً آشنا هستند و زندگی برخی دیگر مانند دیکتاتورهای کنگو و هائیتی شاید برای بخشی از خوانندگان تازگی داشته باشد.

سرنوشت دیکتاتورها یکی از موضوعات جذاب و پرخواننده این روزها است. پیش‌تر نیز دو کتاب «خودآموز دیکتاتورها» و «زنان دیکتاتورها» به فارسی ترجمه شده بود.

 

زنان دیکتاتورها پس از خودآموز دیکتاتورها (معرفی کتاب زنان دیکتاتورها)

جعبه سیاه رژیم های دیکتاتوری (معرفی کتاب خودآموز دیکتاتورها)

اگرچه این کتاب مستقیماً درباره دیکتاتورها نیست و به زندگی و عاقبت فرزندانشان پرداخته است اما روحیات و ویژگی‌های شخصی آن‌ها را نیز تا حدی نشان می‌دهد. عنوان انگلیسی کتاب «فرزندان هیولاها» است و در عنوان فرعی آن به فرزندان دیکتاتورها اشاره می‌شود.

«دیکتاتورزاده‌ها» با عنوان فرعی «دیکتاتورها چه جور فرزندانی پرورش می‌دهند؟» با ترجمه زینب کاظم‌خواه و به همت نشر کتاب پارسه اخیراً وارد بازار کتاب شده است.

مجله اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × پنج =