فریم به فریم با ادبیات کلاسیک

7
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

پر واضح است که دنیای امروز و مشغله‌های ریز و درشتش تا حد زیادی مجال مطالعه را از ما گرفته است. چنانچه گوشه چشمی هم به کتاب و مطالعه داشته باشیم معمولا بعید است سروقت رمان‌های حجیم کلاسیک برویم. بهانه اکثرمان هم کبود زمان و حجم بالای این کتاب‌ها و گاها سختی زبانشان است. اما این توصیه را از ما بپذیرید که دست شستن از ادبیات کلاسیک به هر بهانه‌ای اشتباه بزرگی‌ست!

چرا اشتباه؟ به این دلیل که ادبیات کلاسیک علاوه بر نقش اساسی و پررنگ‌اش در شکل‌گیری هویت و فرهنگ ما، نقطه عطف میراث ادبی انسان نیز به شمار می‌آیند. مطالعه آثار کلاسیک همانند سفری‌ست به جای جای دنیا و آشنایی با مسائل و دغدغه‌هایی انسانی که کماکان رنگ و بو و تازگی‌اش را حفظ کرده و تاریخ مصرف ندارد. گویی سعادت آینده انسان در گرو این سفر و دیدار با گذشتگان است.

به همین بهانه ما برایتان پیشنهادی داریم که سد راهی‌ست بر تمام بهانه‌هایتان! مجموعه ادبیات کلاسیک مصور نشر چترنگ که مدتی‌ست مطالعه آثار کلاسیک را برای کتاب‌خوانان راحت‌تر و بعضا دلپذیرتر کرده است. تهیه‌کنندگان این مجموعه از تصویرگران تا اقتباس‌گران و حتی مترجمان فارسی زبان، همه و همه کوشیده‌اند تا حق مطلب نسخه اصلی آثار را تا حد امکان ادا کنند. البته که قطعا مطالعه اصل آثار کلاسیک لطف دیگری دارد. اما ما به شما قول می‌دهیم که رمان‌های کلاسیک در قالب‌ کتاب مصور، نه تنها شما را از تجربه دنیای ادبیات کلاسیک محروم نمی‌کند، بلکه با تصویرگری‌های فوق‌العاده جذاب و زیبایش، لذت شما را از این آثار دو چندان می‌کند. علاوه بر این راه را بر بهانه‌هایی از قبیل سختی زبان و حجیم بودن آثار نیز می‌بندد!

پیش‌تر مجموعه‌ مصور در جست و جوی زمان از دست رفته مارسل پروست را به شما معرفی کردیم و این بار قصد معرفی چهار اثر معروف کلاسیک از چهار ابر نویسنده ادبیات جهان را داریم.

ضیافت مصور با میزبانی مارسل پروست (معرفی مجموعه کتاب مصور در جست و جوی زمان از دست رفته)

ژرمینال روایتی‌ست بی‌نظیر و رئالیستیک از اعتراض، اعتصاب و مبارزه‎ طبقه کارگر علیه نظام سرمایه‌داری. داستانی جذاب از اعتصاب معدنچیان زغال‌سنگ در دهه‌ ۱۸۶۰ در شمال فرانسه. این کتاب یکی از مشهورترین آثار امیل زولا نویسنده معروف فرانسوی و مهم‌ترین نماینده مکتب ادبی ناتورالیسم است که تا به حال به بیش از صد زبان ترجمه شده است. زولا مهم‌ترین چالش‌های قرن بیستم که ورود به نظام سرمایه‌داری‌ست را در دل این رمان جای داده و از این رو  ژرمینال به عنوان یکی از مهمترین آثار کلاسیک فرانسه شناخته شده است.

Germinal
Germinal

غرورو و تعصب روایت عشق مردی مغرور از طبقه مرفه، به دختری از طبقه متوسط است. خانواده بنت پنج دختر دارند و خانم بنت شدیداً علاقه‌‌مند است برای دخترانش همسرانی مناسب پیدا کند. در همسایگی آنان مرد ثروتمندی به نام آقای بینگلی سکونت دارد که به همراه یکی از دوستانش آقای دارسی با این خانواده بیشتر آشنا می‌شوند و این سرآغاز شروع یک عشق پر فراز و نشیب است.
این رمان دومین رمان جین آستین، یکی از پرطرفدارترین نویسندگان جهان و از برترین رمان‌های ادبیات انگلیسی است.

GHOROR-VA-TAASOB-
ghoror va ta'asob

هملت، نمایشنامه‌ای تراژدی و شاهکاری بی‌همتا و شاعرانه از ویلیام شکسپیر، بزرگترین نویسنده ادبیات انگلیسی است. داستانی‌ از شاهزاده جوانی که برای انتقام قتل پدرش برمی‌خیزد و دغدغه‌هایش آیینه‌ای از ترس‌ها، امیدها و نگرانی‌های همه‌گیری‌ست که انسان از ابتدای خلقت همواره با آن‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند. شکسپیر در این اثر درخشان، مسائلی مربوط به اخلاقیات، وظیفه و وجدان انسانی را به چالش می‌کشد. نکته حائز اهمیت نسخه مصور این کتاب، فاصله‌گیری از ادبیات نمایشنامه و روایت داستان‌گونه آن است.

HAMLETjpg
hamlet

رمان «یولیسس» و داستان کوتاه «عربی» از درخشان‌ترین آثار جیمز جویس، نویسندۀ پرآوازۀ ایرلندی و از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین نویسندگان قرن بیستم هستند. «عربی» داستانی از مجموعه‌داستان دابلینی‌ها، اولین اثر جویس و روایتی از ارزش‌ها و نگرانی‌های انسان در قرن بیستم است. «یولیسس» نیز که از نظر بسیاری به عنوان بزرگ‎ترین و مهم‎ترین رمان قرن بیستم شناخته شده، با تکنیک جریان سیال ذهن نوشته شده است. جویس در این کتاب با به کارگیری متدهای زبانی و ادبی، دست به خلق دنیایی جدید از کلمات زده است.

Ulyssess &Araby
arabi

 

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.