فیلمنامه‌نویسی در ده دقیقه

10
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

تویی و یک ذهن پر از ایده که هرزمان از سالن سینما خارج می‌شوی به تو نهیب می‌زند تو هم می‌توانی بنویسی! اما فکر نوشتن که سراغت می‌آید می‌بینی نه تنها فرصتی برای مطالعه یک عالم نظریه و وسواس به خرج دادن برای انتخاب تک تک کلمات را نداری، بلکه در کل نوشتن یک فیلمنامه ممکن است ماه‌ها و حتی سال‌ها زمان ببرد و تو متاسفانه چنین فرصتی هم نداری!

و حالا یک سوال! آیا در طول روز و در زمان‌های استراحتت یک یا دو فرصت ده دقیقه‌ای خالی پیدا می‌شود؟ اگر جوابت بله هست تو ابتدایی‌‎ترین نیاز فیلمنامه‌نویسی را داری. همین ده دقیقه به ظاهر ناچیز برای تو کافی‌ست.

Pilar-Alessandra

پیلار آلساندرا، استاد فیلم‎نامه‌نویسی و تحلیل داستان و همچنین نویسنده کتاب‌های بسیاری در مورد نویسندگی، معتقد است که اگر هر روز ده دقیقه، تنها ده دقیقه وقت بگذارید، احتمالا بعد از یک ماه می‌توانید یک فیلمنامه کامل را به پایان برسانید. البته که کیفیت نتیجه نهایی کارتان بستگی به کیفیت حضورتان در کارگاه نظری آلساندرا دارد! کتاب «فیلمنامه‌نویسی برای پرمشغله‌ها» به دلیل شیوه آموزش منحصر به فرد و لحن روان و صمیمی نویسنده‌اش، از یک کتاب آموزشی صرف فراتر رفته و کیفیتی همچون یک کارگاه آموزش فیلمنامه نویسی دارد.

فیلمنامه‌نویسی برای پرمشغله‌ها (سومین عنوان از مجموعه نگارش خلاق انتشارات بیدگل)

نویسنده: پیلار آلساندرا

مترجم:نریمان افشاری

ناشر: بیدگل

آلساندرا در این کارگاه آموزشی و البته بسیار کاربردی، فارغ از نظریه‌پردازی‌های معمول در باب فیلمنامه، با جزیی‌ بینی تمام به عناصری می‌پردازد که در خلق داستانی منسجم به کار نویسنده می‌آیند. وی با مد نظر گرفتن تمام جنبه‌های فیلمنامه‌نویسی مانند (داستان، ساختار، طرح کلی، شخصیت‌ها، دیالوگ‌ها و…)، مخاطب را گام به گام  تا نیل به یک فیلمنامه کامل همراهی می‌کند.

ویژگی‌های جذاب و منحصر یه فرد دیگر «فیلمنامه‌نویسی برای پرمشغله‌ها» که برهانی‌ست بر رجحان این کتاب بر هم‌تایان پیشین‌اش؛ نخست وجود تمرین‌هایی دقیق و کارآمد است که به جا افتادن هرچه بهتر مطالب برای خواننده کمک می‌کند، دوم طرح پرسش‌هایی‌ست که ماهیت تمرین‌گونه ندارند و پاسخ به آن‌ها به مثابه ابزارهایی برای مشخص کردن اجزا مختلف فیلمنامه است. و در انتها استفاده از نشست‌هایی ده دقیقه‌ای و زبانی عامیانه و صمیمی‎ که نشان از تلاش نویسنده برای ساده‌سازی و همه فهم کردن روند فیلمنامه‌نویسی دارد.

تفاوتی ندارد نویسنده‌ای حرفه‌ای هستید یا کسی که تا به حال قلم دست نگرفته، در هر دو صورت با پاسخ دادن به سوال‌های این کتاب و دنبال کردن شیوه‌اش می‌توانید در نهایت یک فیلمنامه با رعایت تمام اصول بنویسید. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که حساسیت و دقتتان در پاسخ به این سوا‌ل‌‌ها است که خوب و بد نتیجه نهایی را رقم می‌زند. هرچه پاسخ‌ها دقیق‌تر و با موضوعات مرتبط‌تر باشند فیلمنامه نهایی منسجم‌تر خواهد شد.

آلساندرا، نویسنده کتاب، معتقد است این ده دقیقه از آن جهت که برای فیلمنامه‌نویس محدودیت زمانی ایجاد می‌کند، راه حل مناسبی‌ست برای هرچه بهتر شدن کیفیت فیلمنامه. چرا که به عقیده او نوشتن در ضرب العجل با خلاقیت بیشتری همراه است.

در هر پله‌ای از فیلمنامه‌نویسی که هستید، حتی یک فرد عادی که تا به امروز ایده‌هایش رنگ قلم و کاغذ را به خود ندیده‌ و هنوز پا به پله اول هم نگذاشته، این کتاب نقش یک راهنمای حرفه‌ای و درست و حسابی را برای شما دارد که از الف تا ی فیلمنامه‌نویسی را قدم به قدم با شما طی می‌کند.

برای آشنایی بیشتر شما با این کتاب شما را به تماشای فهرست مطالب و تعدادی از نشست‌های ده دقیقه‌ای کتاب دعوت می‌کنیم:

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × یک =