ماجراهای خواندنی شصت سال روزنامه نگاری

19
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

محمد بلوری، روزنامه‌نگار پیشکسوتی که ۶۳ سال است قلم به دست دارد، خاطرات خود را با عنوان خاطرات شش دهه روزنامه‌نگاری به نگارش درآورده است.

محمد بلوری (متولد ۱۳۱۵) روزنامه‌نگاری که امروز پس از ۶۰ سال فعالیت در عرصه مطبوعات، به پدر حادثه‌نویسی ایران شهرت پیدا کرده است، از نوجوانی به روزنامه علاقه‌مند بود و از بو کردن روزنامه‌های تازه‌ چاپ شده لذت می‌برد. ورود حرفه‌ای او به عرصه مطبوعات از آنجا شروع شد که توسط یکی از استادانش در مدرسه دارالفنون به روزنامه کیهان معرفی شد.

بلوری قبل و بعد از انقلاب معاون سردبیر و عضو شورای سردبیری روزنامه کیهان بود. سردبیری نشریه ایرانیان و دبیر حوادث روزنامه ایران (۷۳ تا ۸۱) نیز در کارنامه حرفه‌ای او به چشم می‌خورد. سپس دبیری روزنامه اعتماد را بر عهده گرفت و مدت‌ها مسوول ویژه‌نامه‌های حوادث روزنامه جام‌جم بود.

عباراتی مثل قتل‌های زنجیره‌ای و خفاش شب که برای هر کدام از ما بسیار آشنا است، زاییده ذهن روزنامه‌نگاری‌ است که مشهورترین قاتلان ایران را از نزدیک می‌شناخت و حتی از آنها اعتراف می‌گرفت. به گفته خودش خبرنگار حوادث بودن نیاز به یک شخصیت ثانویه دارد. شخصیتی که بتواند راوی قتل‌ها و جنایات باشد.

کتاب خاطرات شش دهه روزنامه‌نگاری کتاب جالبی است که دربرگیرنده خاطرات جالب و خواندنی محمد بلوری است. از دوران نوجوانی و عشق خود شروع کرده‌است و بعد ماجرای رفتن‌اش به روزنامه را گفته و بعد دیگر مواجه می‌شوید با کلی جریان خواندنی اما واقعی از تاریخ معاصر.

خاطرات محمد بلوری منبع دست‌اولی است برای پژوهشگرانی که می‌خواهند بدانند روزنامه‌نگاری ایرانی در مقاطعی سرنوشت‌ساز از تاریخ چطور پیش می‌رفته و روزنامه‌نگاران ایرانی در آن مقاطع چه می‌کرده‌اند، چه می‌دیده‌اند و چه فکر می‌کرده‌اند. بلوری در خاطراتش گاهی خودِ تاریخ را روایت می‌کند و گاهی پشت صحنه‌ی وقایع تاریخی را. گاهی قالب روایتش به گزارش‌های مطبوعاتی نزدیک می‌شود و گاهی به پاورقی داستانی با راوی سوم‌شخص که در آن نیز ید طولایی دارد. حکایت‌های جذابی نیز نقل می‌کند از حوادث عجیب جامعه‌ی روزهای پیش از انقلاب و گاهی حال‌وهوای تحریریه‌ها و شرایط کاری خبرنگاران و اهالی مطبوعات را به تصویر می‌کشد. و همچنین روایت‌های بعد از انقلاب را می‌گوید که چطور آن سنت روزنامه‌نگاری گسیخته می‌شود و باز تلاش‌هایی صورت می‌گیرد که آن چینی بند زده شود. بنابراین تنوع در قالب و محتوا خواننده را از وضعیت روزنامه‌نگاری دهه‌های چهل و پنجاه هم مطلع می‌سازد اما خسته نمی‌کند.

واژه‌های ممنوع، زنی که معشوقه شاه بود، ماجرای ترانه آمنه آمنه، اولین زنی که اعدام شد، ماجرای خسرو گلسرخی، اعتصاب مطبوعات، تیتر شاه رفت، اعدام هویدا و قطب‌زاده، خفاش شب، افشای قتل‌های زنجیره‌ای و جریان سمیه و شاهرخ تنها بخش کوچکی از خاطرات این روزنامه‌نگار کهنه‌کار است.

این کتاب خواندنی و جالب معجونی است از تاریخ شش دهه ایران با چاشنی حوادث جالب و عجیب. خواندن‌اش هم مفرح است و هم زمینه آشنایی با متن و البته حاشیه تاریخ معاصر ایران را فراهم می کند.

از شما دعوت می‌کنیم به تماشای فهرست این کتاب:

1
2
3

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 1 =