دبستانی ها را دست کم نگیرید

210
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

کلاس اول یک بزنگاه مهم برای کودک است. وقتی دلبند شما برای اولین بار یونیفرم مدرسه را بر تن می‌‌‌کند و برای اولین بار در زندگی قرار است به‌‌‌جای اسباب‌‌‌بازی، قلم در دست بگیرد، شاید این برای او به این معنی باشد که دیگر بزرگ شده است. و چه چیز لذت‌‌‌بخش ‌‌‌تر از این برای کودکان در این سنین؟ وقتی بتوانند از پسِ کارهای بزرگ‌‌‌ترها بربیایند اعتمادبه‌‌‌نفسی فوق‌‌‌العاده لذت‌‌‌بخش سراسر وجودشان را می‌‌‌گیرد. مثلاً این‌‌‌که تابه‌حال شمای بزرگ‌‌‌تر برایش کتاب می‌‌‌خواندید و او گوش می‌‌‌کرد؛ حالا او کتاب را به دست بگیرد تا برای شما کتاب بخواند. لابد می‌‌‌پرسید چطور می‌‌‌شود یک کلاس اولی بتواند کتاب داستان بخواند؟! پاسخ شما در مجموعۀ «کلاس اولّی، کتاب اولّی» است. وقتی این مجموعه را ورق بزنید خودتان می‌‌‌بینید، که یک کلاس اولی هم می‌‌‌تواند کتاب بخواند. به شرطی که قول بدهید شما هم با لذت و اشتیاق به داستان او گوش بدهید.

کتاب‌‌‌های درسی معمولاً برای این‌‌‌که کودک به‌‌‌خاطر سوادآموزی به‌وجد بیاید، کافی نیست. این مجموعه کمک می‌‌‌کند در کنار کسب مهارت خواندن و لذت بردن از سوادآموزی، حتی پایه‌‌‌های کتاب‌‌‌خوان شدن هم در او پی‌‌‌ریزی شود.

هر کدام از کتاب‌‌‌های این مجموعۀ هیجان‌‌‌انگیز بر پایۀ حروف خاصی است که کودک می‌‌‌تواند بعد از این‌‌‌که از مدرسه برگشت کتاب قصه‌‌‌ای که مربوط به درس همان روزشان بوده را به‌تنهایی بخواند.

تمام کلمات در این داستان‌‌‌ها صداگذاری شده‌‌‌اند؛ به همین دلیل به‌راحتی می‌‌‌تواند آن را بخواند.

وقتی کتاب را تا انتها برایتان خواند، دست از سرش برندارید. از او بخواهید این بار داستان را از روی تصاویر برایتان بازگو کند. او از این‌‌‌که برایش وقت می‌گذارید، لذت می‌‌‌برد. تازه خبر ندارد انتهای کتاب، چه سرگرمی غافلگیرکننده‌‌‌ای برایش در نظر گرفته شده است. نام این بخش «حالا تو بگو» است. سؤالاتی در این قسمت طرح شده است که نه تنها خشک و کسل‌‌‌کننده نیست؛ بلکه حالت سرگرمی هم دارد. مثلاً یکی از جملات کتاب برعکس نوشته شده است. کودک باید آن را جلوی آینه بگیرد و سعی کند آن را بخواند. یا مثال دیگری که باز هم حس خوبِ بزرگ شدن و اعتمادبه‌نفس را در کودک جان می‌‌‌بخشد: قسمتی از متن انتخاب شده و کودکتان باید آن را به شما دیکته بگوید.

یادتان نرود دیکته‌‌‌تان که تمام شد، معلم کوچولوی مهربانتان باید به شما نمره بدهد.

این‌‌‌ها فقط دو مثال از تمرین‌های جالب انتهای کتاب هستند. خلاقیت و تنوعی در این تمرین‌‌‌ها است که وقتی با آن‌‌‌ها روبه‌رو شوید شگفت‌‌‌زده خواهید شد. در آخر متوجه می‌‌‌شوید که شکل کلمات و جملات به گونه‌ای فراموش‌‌‌نشدنی در ذهن دلبندتان نقش بسته است.

این مجموعه توسط انتشارات افق در ۵ سطح به چاپ رسیده است. کتاب‌‌‌های سطح ۴ و ۵ به منظور تقویت روان‌‌‌خوانی به کلاس دومی‌‌‌ها پیشنهاد می‌‌‌شود.

کاغذ این کتاب‌‌‌ها گلاسه است که درخشندگی چشم‌‌‌نوازی به تصاویر خوش‌آب‌ورنگ کتاب می‌‌‌بخشد.

تعدادی از این تصویرها را با هم ببینیم:

تصویر داخلی
تصویر داخلی
تصویر داخلی
تصویر داخلی

در کنار این کتاب، مجموعۀ خودم می‌خوانم می‌تواند به کودک نوآموز شما در خواندن کمک کند.

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 2 =