محبوب‌ترین نمایشنامه‌های جهان

فهرستی از بهترین و محبوب‌ترین نمایشنامه‌های تاریخ تئاتر در ژانرهای مختلف

1,653
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

در بین شاخه‌های مختلف ادبی، ادبیات نمایشی از محبوبیت خاصی برخوردار بوده. اگر به ادبیات نمایشی و مخصوصا نمایشنامه‌ها علاقه دارید، در این مطلب فهرستی از بهترین نمایشنامه‌های طول تاریخ در سبک‌ها و ژانرهای مختلف برای شما مهیا کرده‌ایم. مبنای انتخاب این نمایشنامه‌ها این نیست که هرکدام چند بار اجرا رفته‌اند یا مخاطبان چقدر این متون را دوست داشته‌اند. از جمله عواملی که برای انتخاب این نمایشنامه‌ها در نظر گرفته‌ایم می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد: تاثیر این متن بر سایر نمایشنامه‌ها، بررسی روانشناختی شخصیت‌ها و اتفاق‌ها.

اگر هرکدام از نمایشنامه‌ها را خوانده‌اید یا نظری دربارۀ آن‌ها دارید، یا اگر فکر می‌کنید نمایشنامه یا نمایشنامه‌هایی در این لیست از قلم افتاده‌اند، حتما به ما بگویید! مشتاقانه منتظر خواندن دیدگاه شما در بخش نظرات هستیم.

شایان ذکر است که این فهرست در آینده به مرور تکمیل می‌گردد.


در انتظار گودو

نوشتۀ سیموئل (ساموئل) بکت / ترجمۀ نجف دریابندری

«در انتظار گودو» یکی از اولین نمایشنامه‌هایی است که هنرجویان تئاتر باید بخوانند. بکت آن را در سال ۱۹۴۹ نوشت و اولین بار در سال ۱۹۵۳ روی صحنه رفت. در اولین نگاه، ممکن است در انتظار گودو حوصله‌سربر به نظر بیاید، اما این اثر بکت از جمله آثاری است که با هردفعه خواندنش دیدگاه وسیع‌تری نسبت به آن به دست می‌آوریم. برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر دربارۀ این نمایشنامه پیشنهاد می‌کنیم مطلب تخصصی آن را در مجلۀ ۳۰بوک بخوانید:

مده‌آ

نوشتۀ اوریپید / ترجمۀ امیرحسن ندایی

تراژدی «مد‌ه‌آ» به جا مانده از یونان باستان است، زمانی که مراسم دیونوسیا هنوز برگزار می‌شد و در واقع برای شرکت در مسابقات نوشته شده بود. این نمایشنامه که شخصیت‌های اصلی‌اش جیسون و مده‌آ هستند، حالت اساطیری دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی کامل با شخصیت‌ها و داستان این نمایشنامه مطلب زیر را بخوانید:

باغ‌ وحش شیشه‌ای

نوشتۀ تنسی ویلیامز / ترجمۀ حمید سمندریان

از بین تمام آثار تنسی ویلیامز، «باغ وحش شیشه‌ای» معروف‌ترین‌شان است. جنبه‌هایی از زندگی شخصی تنسی ویلیامز نیز در این نمایشنامه، که دربارۀ خانواده‌ای است که پدرشان ترکشان کرده است، دیده می‌شود. برای آشنایی بیشتر با داستان و شخصیت های نمایشنامه، پیشنهاد می‎کنیم مطلب تخصصی آن را بخوانید:

مرگ فروشنده

نوشتۀ آرتور میلر / ترجمۀ حسن ملکی

شاید «مرگ فروشنده» را نخوانیده باشید اما اسمش را به احتمال خیلی زیاد شنیده‌اید. یکی از دلایل شهرت این نمایشنامه، فیلم «فروشنده» اثر اصغر فرهادی است که اقتباسی از این نمایشنامه بود. شخصیت اصلی این نمایشنامه مردی ۶۰ ساله است که با پیری خودش و نحوه پیشبرد زندگی شخصی‌اش نمی‌تواند کنار بیاید.

لاموزیکا

نوشتۀ مارگاریت دوراس / ترجمۀ هوشنگ حسامی

«لاموزیکا» یک نمایشنامۀ کوتاه اثر نمیشنامه‌نویس فرانسوی، مارگاریت دوراس است. لاموزیکا شاید از آن دسته نمایشنامه‌هایی باشد که چندان معروف نیست اما حرف زیادی برای گفتن دارد. این نمایشنامه بیانگر احساسات یک زوج سابق به یکدیگر و ازدواجش‌شان، بعد از حدایی‌شان است.

هملت

نوشتۀ ویلیام شکسپیر / ترجمۀ م. ا. به آذین

به جرئت می‌توان گفت هملت، یکی از معروف‌ترین نمایشنامه‌های دنیاست. سبک نگارش هملت و اجرای آن در زمان خودش، با تئاترها و تماشاخانه‌های فعلی تفاوت داشت. امروزه، علامه بر اجراهایی که از خود این اثر روی صحنه می‌روند، بازآفرینش‌های فراوانی از آن نیز به محبوبیت رسیده‌اند. در مطلب زیر هملت و داستانش را بیشتر معرفی کرده‌ایم.

افسانه‌های تبای

نوشتۀ سوفوکلوس / ترجمۀ شاهرخ مسکوب

افسانه‌های تبای شامل سه تا از کهن‌ترین تراژدی‌های تاریخ دنیاست. این سه تراژدی داستان فلاکت یک خانواده را در سه نسل بیان می‌کند. پسری به نام ادیپ شهریار در خاندان لابداسید به دنیا می‌آید، اما این پسر طالعی شوم دارد و … .

کرگدن

نوشتۀ اوژن یونسکو / ترجمۀ سحر داوری / نشر بیدگل

کرگدن داستان آدم‌های یک جامعه را روایت می‌کند که غرق در روزمرگی خود ناگهان با حضور غیرعادی یک کرگدن در شهر مواجه می‌شوند و بعد از بحث و جدل‌های فراوان بر سر این موجود تازه وارد، کم‌کم خودشان نیز از گرایشات انسانی‌شان دور می‌شوند و تبدیل به کرگدن می‌شوند. فقط برانژه در برابر این تغییر مقاومت می‌کند و …

ادامه دارد…

مجله اینترنتی ۳۰بوک

مطالب مرتبط

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.