معرفی کتاب «ای کاش وقتی ۲۰ ساله بودم می‌دانستم»

آیا در سن 20 سالگی اطلاعات کافی داشتیم؟

504
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

ای کاش وقتی بیست ساله بودم می‌دانستم (که در فهرست ۱۰۰ کتاب برتر ۳۰بوک قرار دارد) کتابی است از یک متخصص در حوزۀ کارآفرینی، نوآوری و  خلاقیت. شما چند سال دارید؟ زیر عدد جادویی ۲۰ یا بالای آن؟ سن ۲۰ سالگی حدوداً دوران رسمی ورود انسان‌ها به بزرگسالی است. احتمالا افراد اولین شغل خود را در این حدود سنی پیدا می‌کنند و یاد می‌گیرند اهداف بلندمدت برای خود تعریف کنند. اما دانستن چه چیزهایی در سن بیست سالگی می‌تواند به افراد کمک کند؟ (اگر بیشتر از بیست سال سن دارید) خود شما در بیست سالگی چه چیزهایی را نمی‌دانستنید؟ آیا اصلا به فکر کارآفرینی هستید؟

مشخصات ظاهری کتاب ای کاش وقتی ۲۰ ساله بودم می‌داسنتم

تصویری از کتاب ای کتاش وقتی 20 ساله بودم میدانستم در کنار نسخه انگلیسی آن what i wish i knew when i was 20 و نویسندۀ آن

ای کاش وقتی ۲۰ ساله بودم کتابی با قطع رقعی و جلد شومیز که نشر هامون آن را در ۲۲۸ صفحه به چاپ رسانده است. وزن کتاب حدود ۲۷۰ گرم است و نگه داشتنش در دست آسان است. در تصویر زیر عکس کتاب ترجمه شده و کتاب زبان اصلی what I wish I knew when I was 20 را برای شما آورده‌ایم.

نویسندۀ کتاب کاش وقتی ۲۰ ساله بودم می‌دانستم کیست؟

تینا سیلیگ (به انگلیسی: Tina Seelig) این کتاب را نوشته است. تینا متولد سال ۱۹۵۷ در آمریکا است. او فارغ‌التحصیل رشتۀ عصب شناسی در مقطع دکتری از دانشگاه پزکشی استنفورد است. الان او یکی از اعضا هیئت علمی دانشگاه استنفورد است. او به طور مرتب برای مدیران در نقاط مختلف کارگاه‌های آموزشی برکزار می‌کند. کتاب‌هایی که می‌نویسد بیشتر دربارۀ خلاقیت و نوآوری هستند. در کنار نوشتن و تدرس در دانشگاه، او به عنوان مشاور در شرکت‌های متعدد فعالیت می‌کند. او بنیان‌گذار سرکت BookBrowser است.

تصویری از نویسنده کتاب ای کاش وقتی 20 ساله بودم می دانستم تینا سیلیگ

محتوای کتاب کاش وقتی ۲۰ ساله بودم می‌دانستم

شاید اسم کتاب شما را به این فرض بیاندازد که این کتاب قرار است دربارۀ ماجراهای پیش روی زندگی یک فرد ۲۰ ساله، مثل درآمد و پس‌انداز، شغل مناسب و روابط اجتماعی و عاطفی سخن بگوید. اما در حقیقت، اینگونه نیست. خانم تینا سیلیگ در این کتاب از تجربیات خود به عنوان مدرس دانشگاه و مشاور شرکت‌ها در بحث کارآفرینی نوشته است.

در واقع کتاب کاش وقتی ۲۰ ساله بودم می‌دانستم حاوی ماجرای زندگی افرادی است که به طرزی شگفت‌انگیز بدترین موقیعت‌ها را به فرصت‌های مثبت و سازنده تبدیل کرده‌اند. آدم‌هایی که توانستند بر تمام الگوها و مفروضات از پیش‌ تعیین‌شده در ذهنشان خط بطلان کشیده و از چشم‌اندازی کاملاً متفاوت به همه چیز نگریستند.

نگاهی به فهرست کتاب بیاندازیم (با کلیک روی عکس می‌توانید آن را در ابعاد بزرگ‌تر مشاهده کنید):

فهرست کتاب ای کاش وقتی 20 ساله بودم می دانستم
صفحه دوم فهرست کتاب ای کاش وقتی 20 ساله بودم می دانستم

در فصل دوم کتاب می‌خوانیم:

لری پیچ، یکی از بنیانگذاران (Google) در سخنرانیهایش به افراد توصیه می‌کند بر کلمه «ناممکن» خط بطلان بکشند و خود را از شرّ بعضی از قواعد دست و پاگیر خلاص کنند. به اعتقاد وی داشتن اهداف بزرگ اغلب آسانتر از داشتن اهداف کوچک است. زیرا برای تحقق اهداف‌کوچک باید راههای بسیار خاصی را دنبال کنید، راههای متعددی که احتمال انحراف از مسیر را افزایش می‌دهد. در صورتی که هنگام پیگیری اهداف بزرگ اغلب منابع و گزینه های بیشتری را برای تحققشان در دسترس دارید. فرض کنید قصد دارید از سانفرانسیسکو به کابل بروید. مسیرهای مختلفی برای این سفر وجود دارد و شما طبعاً برای این کار اوقاتی را در نظر گرفته و امکاناتی را مهیا می‌کنید. بعلاوه ملایمت و انعطاف پذیری پیشه می کنید تا در صورت پیش نرفتن امور طبق برنامه، نارسایی‌ها برایتان قابل تحمل باشد. در صورتی که اگر هدفتان رفتن از یک نقطه شهر به نقطه ای دیگر باشد، انتظار دارید ظرف مدتی کوتاه به مقصد برسید. اگر به دلایلی خیابان مسدود باشد پس از یکی دو دقیقه خود را در تنگنا حس کرده و تعادل روحی تان را از دست می دهید. یکی از دلایل موفقیت چشمگیر شرکت گوگل آن است که می تواند با روشهای نامعلوم و از پیش تعریف نشده با مشکلات مقابله کند.

صفحات ۵۱ و ۵۲

در یکی از فصل‌های کتاب هم دربارۀ سخنرانی معروف استیو جابز می‌خوانیم که البته اینجا ویدیو آن را آماده کرده‌ایم. از شما دعوت می‌کنیم ویدیوی زیر را تماشا کنید:

در ابتدای آخرین فصل این چنین می‌خوانیم:

در آغاز این فصل مایلم به این نکته اشاره کنم که با توجه به محتوای این کتاب می‌توانستم عنوان تمام فصول آن را «اگر آغاز کنید» بگذارم، زیرا چکیده ی تمام مطالب این کتاب آن است که اگر آغاز کنید پیش فرض‌هایتان را به چالش بکشید، با دیدی نو و نگاهی تازه به دنیا بنگرید و پس از غلبه بر محدودیتهای ذهنیتان مسیر زندگی خویش را از نو ترسیم کنید، واقعا حیرت انگیز است که چه دگرگونی‌های عظیمی می‌تواند‌ در زندگیتان رخ دهد. و این دقیقا همان چیزی است که آرزو می‌کنم وقتی بیست ساله، سی ساله و چهل ساله بودم، می دانستم حتی اکنون در پنجاه سالگی‌ام پیوسته نکات فوق را به خود یادآور می‌شوم.

صفحۀ ۲۱۷

کتاب کاش وقتی ۲۰ ساله بودم می‌دانستم مناسب چه کسانی است؟

  • اگر در حال حاضر یک کارآفرین هستید،
  • اگر به دنبال شروع کسب و کار یا استارت‌آپ خودتان هستید
  • اگر دوست دارید به دنیای کار و زندگی نگاهی عمیق‌تر بیاندازید
  • اگر مشتاق دریافت اطلاعات بیشتر دربارۀ کسب و کار ها هستید

به شما پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را بخوانید.

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.