/**/

آیا واقعاً می‌شود «هنر شفاف اندیشیدن» را آموخت؟

معرفی کتاب هنر شفاف اندیشیدن – نوشتۀ رولف دوبلی

449
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

در روزگاری زندگی می‌کنیم که کتاب‌های هنر فلان و هنر بهمان همه جا را پر کرده‌اند. بسیاری از این کتاب‌ها توانسته‌اند پرفروش شوند و خیلی از کسانی که آن‌ها را مطالعه کرده‌اند، خود را مدیون این کتاب‌ها می‌دانند، به خاطر تغییراتی که این کتاب در زندگی آن‌ها به وجود آورده است. هنر شفاف اندیشیدن یکی از همین کتاب‌هاست که در سطح جهانی پرفروش و محبوب است و طی چند سال اخیر به فهرست ۱۰۰ کتاب برتر و پرفروش ۳۰بوک نیز اضافه شده است.

در کتاب هنر شفاف اندیشیدن چه خبر است؟

زندگی‌های ما نیاز به تصمیم‌گیری دارند. ما مدام از صبح که بیدار می‌شویم مشغول تصمیم‌گیری هستیم. بعضی از این تصمیمات برای چیزهای ساده‌تر است، مثل اینکه «با توجه به هوای امروز چه لباسی برای من مناست‌تر است؟» اما سر و کله زدن با بعضی از این تصمیمات سخت‌تر است، مثلاً «آیا الان واقعاً وقت فروش سهامم است؟» یا «آیا کار کردن در این شرکت در نهایت به ضرر من است و باید همین امروز استعفا کنم؟»

ایجاد خطا و گرفتن نتایج نامطلوب در زندگی‌های ما رایج است. یکی از بزرگ‌ترین دلایل این ایراداتْ خطاهای شناختی (یا انحراف اصولی از منطق) است. بسیاری از خطاهای منطقی و فکری هستند که نه فقط ما، بلکه نسل‌های پیشین ما نیز به آن مبتلا بوده‌اند و چه بسا که از آن آسیب دیده‌اند. به قول نویسندۀ کتاب خطاهای ما انسان‌ها دائماً تکرار می‌شوند – مثلاً تمایل ما برای اینکه در حضور فردی دیگر، رفتار خود را مطابق با اخلاق آن‌ها تنظیم کنیم، به حالت عکس آن، بسیار بیشتر است.

نویسندۀ کتاب (که در ادامه به معرفی وی پرداخته‌ایم) دربارۀ بزرگ‌ترین آرزوی خود، این چنین می‌گوید:

اگر ما بتوانیم بزرگ‌ترین خطاهای فکری را بشناسیم و از آن‌ها در زندگی شخصی، شغلی یا در دولت‌مان پرهیز کنیم، ممکن است شاهد جهشی در موفقیت خود باشیم. نیازی به حیله‌های جدید، طرح‌های نوین، ابزار غیر ضروری و کارهای طاقت‌فرسا نیست؛ تمام آنچه ما بدان نیاز داریم پرهیز از بی‌خردی است.

رولف دوبلی نویسنده و کارآفرین

در کتاب هنر شفاف اندیشیدن رولف دوبلی، نویسندۀ کتاب، ۹۹ خطای رایج شناختی را معرفی کرده است. طی این معرفی او مثال‌هایی از موقعیت‌های ملموس که همگی‌مان در زندگی روزمره تجربه می‌کنیم آورده است و به طرز خیلی ساده‌ای از مخاطبانش خواسته این خطاها را دیگر تکرار نکنند. با توجه به اینکه او از خود هیچ آزمایشگاهی ندارد، اگر نتایجش برگرفته از تحقیق‌ها و آزمایش‌های علمی باشد، تمامی منابع معتبر خودش را هم ذکر کرده است.

در واقع رولف دوبلی اقدام به نوشتن یک میکروکتاب کرده است. میکروکتابی که چکیده‌ای است از تعداد زیادی کتاب، پژوهش و آزمایش.

برای اینکه بیشتر بدانید در این کتاب چه خبر است، فهرست این کتاب را برای شما آورده‌ایم (با کلیک روی عکس‌ها می‌توانید آن‌ها را در ابعاد بزرگتر ببینید):

صفحۀ اول

صفحۀ دوم

صفحۀ سوم

صفحۀ چهارم

همینطور از دو بخش کتاب پاراگراف‌هایی را انتخاب کرده‌ایم که می‌توانید آن‌ها را مطالعه کنید:

بخش ۴۵: تقصیر من نبود – خطای خدمت به خود

در ساختمانی که من زندگی می‌کنم، پنج دانشجو در یک آپارتمان ساکن‌اند. هر از چندی، آن‌ها را در آسانسور می‌بینم و یک‌بار تصمیم گرفتم جداگانه از آن‌ها بپرسم هرکدام هرچند وفت یک‌بار زباله‌ها را بیرون می‌برد. یکی گفت از هر دو نوبت یک دفعه. یکی دیگر گفت از هر سه‌بار یک دفعه. نفر سوم، که داشت به خاطر پاره شدن کیسه‌ی زباله‌اش فحش می‌داد، فکر می‌کرد تقریباً تمام دفعات او زباله را بیرون می‌برد، مثلاً نود درصد موارد. مجموع جواب این دانشجوها باید صددرصد می‌شد ولی آن‌ها به رقم شگفت‌انگیز ۳۲۰ درصد دست یافتند! هر پنج‌تای آن‌ها نقش خود را بیش از مقدار واقعی تخمین می‌زدند. آن‌ها هیچ تفاوتی با اغلب ما ندارند. در بین زن و شوهرها نیز چنین اتفاقی می‌افتد؛ نشان داده شده که هم مردان و هم زنان نقش خود را در سلامدت زندگی زناشویی بیش از حد تقریب می‌زنند. هرکدام تصور می‌کند نقشش بیش از پنجاه درصد است.


بخش ۲۸: وقتی صدای سُم می‌شنوی، منتظر گورخر نباش – غفلت از نرخ پایه

مارک یک مرد لاغراندام اهل آلمان است که عینک به چشم می‌زند و دوست دارد کارهای موتزارت را گوش بدهد. کدام یک محتمل‌تر است؟ این‌که مارک الف) یک راننده‌ی کامیون باشد یا ب) استاد ادبیات در فرانکفورت باشد. بیشتر افراد روی ب شرط می‌بندند، که اشتباه است. در آلمان تعداد راننده‌های کامیون ده هزار برابرِ تعداد استادان ادبیات است. به همین خاطر، بسیار محتمل‌تر است مارک راننده‌ی کامیون باشد. پس چه اتفاقی افتاد؟ آن توضیحات با جزئیات ما را فریب داد که حقایق آماری را نادیده بگیریم. دانشمندان به این خطا غفلت از نرخ پایه می‌گویند، یعنی نادیده گرفتن سطوح توزیعی اساسی؛ یکی از متداول‌ترین خطاها در استدلال. تقریباً تمام روزنامه‌نگاران، اقتصاددانان و سیستمداران دایماً اسیر این خطا می‌شوند.

نویسندۀ هنر شفاف اندیشیدن:

رولف دوبلی کارآفرین و نویسندۀ اهل سوییس است. او در سال ۱۹۶۶ در شهر لوسرن (واقع در سوئیس) به دنیا آمد. او دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار و دکتری فلسفۀ اقتصاد از دانشگاه سنت گالن (در سوئیس) است. او یکی از بنیان‌گذاران شرکت getAbstract است. این شرکت خلاصۀ کتاب‌ها و مقالات مهم را به چاپ می‌رساند. او با نوشتن همین کتاب هنر شفاف اندیشیدن به شهرت جهانی رسید و دارای دو کتاب دیگر به نام‌های «پی‌گیر اخبار نباشید» و «هنر خوب زندگی کردن» است.

«هنر شفاف اندیشیدن» در ایران:

عادل فردوسی‌پور به همراه بهزاد توکلی و علی شهروز کار ترجمۀ این کتاب را انجام داده‌ است. نشر چشمه این کتاب را در سه قطع رقعی – شومیز و رقعی – گالینگور و جیبی منتشر کرده است. این کتاب تاکنون بیشتر از ۹۵ بار تجدید چاپ شده است

این کتاب ترجمه‌ای است از کتاب انگلیسی زبان The Art of Thinking Clearly. که در تصویر زیر نسخۀ فارسی و انگلیسی آن را کنار یک‌دیگر می‌بینید:

جمع‌بندی

محتوای همه فصل‌های این کتاب به شناختن خطاها و راه‌های غلبه بر آن‌ها و درنهایت به بهتر تصمیم گرفتن کمک می‌کند. اگر قصد خواندن این کتاب را دارید حتما پیشنهاد می‌کنیم در کنارش از دفترچه یادداشتی نیز استفاده کنید تا نکاتی را که می‌آموزید، برای خود یادداشت کنید.

 

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.