من مضطرب را بشناس!

330
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

اضطراب و نگرانی همزاد تکنولوژی است؛ یعنی همزمان با آن‌که زندگی‌هایمان روی دور تند افتاد و برای انجام هر کاری چند ماشین یا اپلیکیشن به کمکمان آمد، اضطراب هم مثل ماری دور گردن‌هایمان پیچید و نفسمان را تنگ کرد. حالا هم باید برای به‌روز بودن و فهمیدن تکنولوژی‌های جدید دست و پا بزنیم و هم راهی برای خلاص شدن از دست این مار سمج و قدرتمند پیدا کنیم. کار آسانی نیست چون خود این فناوری‌های جدید خیلی وقت‌ها به هیبت مار درمی‌آیند و سخت است راهی پیدا کنیم تا بدون از بین بردن تکنولوژی، حساب مار را برسیم.

تلفن‌های هوشمندمان خیلی از سختی‌ها را آسان کردند اما وقتی صحبت از اضطراب و نگرانی‌های دائمی می‌شود، همه چیز فرق می‌کند. آن‌ها خودشان یکی از منابع اصلی اضطراب هستند: عکس‌هایی که در شبکه‌های اجتماعیمان پسندیده نشدند و کامنت‌هایی که ما را تایید نمی‌کنند، روح و روانمان را فرسوده می‌کنند. کتاب «من مضطرب» قرار است بدون آن‌که از ما بخواهد تا تلفن‌های همراهمان را دور بیاندازیم یا قید شبکه‌های اجتماعی را بزنیم، راه‌هایی کاربردی برای رام کردن مارها نشانمان دهد.

 

کتاب من مضطرب چه می‌گوید؟

کتاب ۱۳ فصل دارد و سه فصل ابتدایی آن مفاهیم کلی مربوط به اضطراب را با زبانی ساده توضیح می‌دهد. در این ۳ فصل تفاوت اضطراب مثبت و منفی و همینطور شباهت و تفاوت اضطراب با دلهره و ترس را می‌فهمیم. کتاب در فصل چهارم نیز به ماهیت دوستی‌های مجازی و نیازهای ارتباطی ما می‌پردازد. از فصل پنجم به بعد وارد موضوع اصلی کتاب می‌شویم و از ماهیت استرس‌زا فناوری بیشتر می‌خوانیم:

برای کسانی که مدام نگران‌اند که مبادا تلفن‌شان را فراموش کنند و بدتر این‌که آن را گم کنند، به جرأت می‌توانیم بگوییم که این وسیله دیگر برای آن‌ها فقط یک شیء مادی نیست بلکه نوعی رابطه احساسی و عاطفی نیز با آن برقرار کردند.  ‌

از فصل دهم به بعد، نویسنده راه‌های غلبه بر اضطراب را معرفی کند: بعضی از آن‌ها برای مقابله با هر نوع اضطرابی مفید و موثر است و برخی فقط به کار مقابله با اضطراب ناشی از حضور در شبکه‌های اجتماعی می‌آید. کتاب هر کدام از این روش‌های خودکنترلی را توضیح می‌دهد و بعد تمرین‌هایی می‌دهد تا خواننده پا به پای کتاب پیش بیاید. کتاب با زبانی ساده و مثال‌هایی همه‌فهم و روزمره تلاش می‌کند تا زندگی را آسان‌تر کند.

«من مضطرب» از مجموعه «کتاب‌های زندگی بهتر» است که زیرنظر فردریک فانژه، روان‌پزشک فرانسوی، منتشر می‌شود. حالا نشر شمعدونی این کتاب را با ترجمهٔ مائده هروی منتشر کرده است.

 

 

مجلهٔ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد
2 نظرات
  1. آزیتا می گوید

    درود بر شما و نیم‌روزتون به نیکی
    بنده این کتاب رو میخوام، موجود ندارین؟ آیا

  2. مجله 30بوک می گوید

    درود و سپاس. موجود هست. بر روی دکمه خرید کتاب بزنید تا وارد فروشگاه بشید. 🙂

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − هفده =