ناتور دشت: مصائب هولدن کالفید بودن

258
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

همه‌ش مجسم می‌کنم چَن تا بچه‌ی کوچیک دارن تو یه دشتِ بزرگ بازی می‌کنن . هزار هزار بچه‌ی کوچیک ؛ و هیشکی هم اونجا نیس ، منظورم آدم بزرگه ، غیرِ من . منَم لبه‌ی یک پرتگاهِ خطرناک وایسادم و باید هر کسی رو که می‌آد طرفِ پرتگاه بگیرم ــ یعنی اگه یکی داره می‌دوئه و نمی‌دونه داره کجا می‌ره من یه دفه پیدا می‌شم و می‌گیرمش . تمامِ روز کارم همینه . ناتورِ دشتم ……

 

تکه‌ای که از کتاب نقل کردیم از زبان هولدن کالفید است. راوی ناتور دشت. شاید بهترین تکه‌ای که می شود از ناتور دشت نقل کرد. روایت پسربچه‌ای که نه می‌خواهد دکتر مهندس شود نه مثل پدرش یک وکیل. او می‌خواهد در یک دشت خیالی از بچه ها مراقبت کند. مراقبتی که شاید از خودش نشده است.

ناتور دشت یک تک‌گویی بلند است اما ملال‌آور نیست. ادیسه خروج یک نوجوان نابالغ یعنی همین آقا پسر هولدن کالفید از خوابگاه دبیرستان است. در چند درس مردود شده است و باید به شهر خود برگردد. بعدها متوجه می‌شویم وقتی داشته است این سه چهار روز آوارگی را برای ما نقل می‌کرده است در آسایشگاه روانی بستری بوده است. ناتور دشت روایت نوجوانی هفده ساله است که به دل جامعه می‌زند. با این که هنوز معصومیت یک کودک را دارد می‌خواهد مثل یک مرد بالغ عمل کند. در خیابان ها پرسه می‌زند ولی در  کمال تعجب در اوج دوران خوشگذرانی آمریکایی هیچ چیزی او را خوشحال نمی‌کند. حتی وقتی ماجراجویی می کند و می رود تا  با یک روسپی دیدار کند نمی تواند کامجویی کند.

نام اصلی: جروم دیوید سالینجر

زادۀ: ۱ ژانویهٔ ۱۹۱۹ در منهتن، نیویورک سیتی

درگذشته: ۲۷ ژانویهٔ ۲۰۱۰

ناتور دشت کتاب عجیبی است. آغاز و پایان شگفت‌انگیز و متاثر کننده ای دارد. بی‌خود نیست که نویسنده معروفش یعنی جی. دی. سلینجر چندان بعد از این کتاب و محبوبیت‌اش نه چیزی نوشت نه حاضر شد کسی را ببیند.

حاشیه‌های ناتور دشت کم نیست. شاید مهم‌ترین‌اش این باشد که قاتل خواننده اسطوره‌ای بیتل‌ها ادعا می‌کرد به تاسی از الهامی که از کتاب گرفته جان لنون را کشته است.

گروه انگلیسی راک/پاپ اهل لیورپول بود که در دهه ۱۹۶۰ فعالیت موسیقی خود را آغاز کردند. بیتلز پر فروش‌ترین و بزرگترین گروه موسیقی در جهان با فروشی بیش از ششصد میلیون دلار می‌باشند.

نقل است که در جیب فردی که نتوانست در ترور ریگان رییس جمهور آمریکا موفق شود هم کتاب ناتور دشت را یافته‌اند. شاید همین‌ها دلایلی باشد که کتاب برای مدتی در آمریکا ممنوع بود.

رونالد ویلسن ریگان

چهلمین رئیس‌جمهور ایالات متحدهٔ آمریکا

زاده: ۶ فوریهٔ ۱۹۱۱

درگذشته: ۵ ژوئن ۲۰۰۴

پیشنهاد‌های زیادی برای اقتباس سینمایی از ناتور دشت به سلینجر شده است. سلینجر هیچ وقت قبول نکرد و گرچه شاید خنده‌آور باشد اما جوابی که در مخالفت به این پیشنهادها می‌داد چکیده حس و حال کتاب است: هولدن از این کار خوشش نمی آید.

گفتنی است ناتور دشت یکی از ۳۰ کتاب برتر ۳۰بوک بوده است.

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.