نیما نابغه، شیطونک بی‌سابقه

234
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

اگر خاطرتان باشد چندی پیش مجموعه‌ای به شما معرفی کردیم. مجموعه ای پرمخاطب، با شهرت جهانی که در سطح گسترده‌ای خودش را در دل همه جا کرد.

قطعاً فراموشش نکردید:

روی کلمه تام گیتس در تصویر بالا کلیک کنید تا بیشتر بخوانید.

از این نمونه کتاب‌های خارجی با نقاط قوتی مشابه که نظر بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کرده شاید بتوان به وفور یافت. اما نمونۀ تألیفی آن را امروز می‌خواهیم به شما معرفی کنیم که حدس می‌زنیم به همان اندازه برایتان گیرایی خواهد داشت.

پس آمادۀ یک سفر پرماجرای هیجان‌انگیز، پر از خنده و پر از بازیگوشی و شیطنت همراه با نیما نابغه باشید!
کتاب های مجموعه نیما نابغه

از قضا نویسندۀ این مجموعه نیز برایتان ناآشنا نیست. آتوسا صالحی، نویسنده و مترجم توانا که در حوزۀ ادبیات کودک آثار پرطرفداری را به نام خود ثبت کرده است.

دو نمونه از این آثار که پیش از این در مجله معرفی شده است:

که هر دو جزو بهترین‌ها در نظر مخاطبین بوده‌اند.

نیما نابغه داستان پسربچۀ بازیگوش و بامزه‌ای است که در هر جلد از مجموعه با داستان‌ها و ماجراهای جداگانه‌ای روبرو می‌شود. داستان‌هایی که هر کدام شامل اطلاعات مفید و جالب بسیاری در حوزه‌های مختلف است؛ و از طرفی آشنایی با مفاهیم کاربردی و آموزنده‌ای را به همراه دارد که از آن جمله می‌توان نام برد:

رعایت بهداشت فردی، کار گروهی، همکاری و همیاری، دوستی با محیط زیست، تغذیه و عادات غذایی سالم، احترام به اختلافات سلیقه و فرهنگی دیگران، دوستی با حیوانات و … .

این مجموعه توسط نشر افق منتشر شده و مناسب کودکان ۸ تا ۱۲ سال است.

به طور کلی از ویژگی‌های مثبتی که این مجموعه را به مجموعه‌ای جالب و خواندنی کرده است می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.تلفیق متن و تصویر:

غالباً کودکان در ابتدا به تصاویر داخلی کتاب مجذوب می‌شوند؛ در دیدی کلی هنگامی که با صفحاتی که منحصراً با کلمات پر شده مواجه می‌شوند، دچار نوعی دلزدگی و بی‌میلی به متن داستان می‌شوند.
تصویرگری فوق‌العادۀ این اثر که بر عهدۀ نسیم بهاری بوده است، به گونه‌ای طراحی شده که نه تنها به صورت جداگانه و مجزا بلکه در جای جای کتاب با خود متن هم تلفیق یافته است؛ و همین امر باعث شده کلیت داستان از کسالت‌بار بودن و یکنواختی به دور باشد.

2.زبان کودکانه:

نویسنده، داستان را از زبان نیما روایت کرده است. زبانی کاملاً کودکانه و بانمک که شامل اصطلاحات بامزۀ مختص بچه‌ها است، همراه با بیان صادقانۀ احساسات مثبت و منفی آن‌ها و حتی غرولندها و گلگی‌های همیشگی کودکان از بزرگترها. بنابراین کودک با شنیدن یا خواندن کتاب، تا حد زیادی با داستان احساس نزدیکی و صمیمیت می‌کند؛ و پیرو همین امر، فهم مطالب آموزندۀ داستان نیز تسهیل می‌یابد.

3.استفاده از طنز:

همانطور که می‌دانید دنیای کودکان، دنیای خنده و شادی است. بنابراین از خواندن این کتاب لذت بیشتر خواهند برد. چراکه هم در متن و هم در تصویر، طنز خنده‌دار و بامزه‌ای جریان دارد که به گیرایی و جذابیت داستان اضافه می‌کند.

مقدار زیادی از جذابیت این مجموعه را تصاویر بامزه و جالب آن تشکیل داده است. با هم چند نمونه از این تصاویر را ببینیم:
شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.