کتاب هابیت طرفداران ارباب‌ حلقه‌ ها را غافلگیر کرد

755
زمان مطالعه: ۲ دقیقه
کتابی خوش‌دست با ترجمه‌ای روان مزین به تصویرگری‌هایی جالب در ۳۵۸ صفحه هدیۀ نشر پریان به دوست‌داران داستان ارباب‌حلقه‌ها به تازگی در تیراژ ۱۱۰۰ نسخه به بازار کتاب معرفی شده است.

 

ارباب حلقه‌ها نیاز به معرفی ندارد (البته مطلبی جامع دربارۀ فیلم و کتاب ارباب حلقه‌ها قبلاً برای شما آماده کرده‌ایم!). سه‌گانۀ شاهکار جی.آر.آر.تالکین در سبک خیال‌پردازی حماسی طی سال‌های ۱۹۵۴ و ۱۹۵۵ منتشر شد. تالکین نگارش این اثر را ۱۷ سال پیش از آن شروع کرده بود و در همان زمان رمان هابیت را هم نوشته بود.

داستان هابیت از نظر زمانی پیش از وقایع ارباب حلقه‌ها رخ می‌دهد. تالکین برای آثارش دست به خلق سرزمین‌های خیالی و زبان‌های تازه زد که از عالی‌ترین نمونه‌ها در ادبیات جهان به شمار می‌رود.

هابیت

هابیت داستان ماجراجویی بیلبو بگینز است؛ موجودی انسان‌مانند، کوتاه قامت، از نژاد هابیت که تصویرش را در اینجا می‌بینید.

کف پای هابیت‌ها پوستی چرم‌مانند دارد، به همین دلیل آنها پابرهنه راه می‌روند، پاهای نه‌چندان جذابشان از موهای ضخیم و مجعد پوشیده شده است. آنها موجوداتی صمیمی و مهمان‌نوازند و در صلح و آرامش زندگی می‌کنند. سرنوشت داستان‌های تالکین به دست همین کوتاه‌قامتان رقم می‌خورد.

ارباب حلقه‌ها و هابیت هر دو فیلم شده‌اند، به دست پیتر جکسون، کارگردان محبوب نیوزیلندی. در ارباب حلقه‌ها هابیتی به نام فردو بگینز با بازی الیجا وود حضور دارد و بیلبو بگینزِ داستان هابیت با بازی شاهکار مارتین فریمن به تصویر درآمده است.

چرا فیلم ارباب حلقه ها را باید خواند؟
کتاب هابیت
داستان از چه قرار است؟

بیلبو بگینز زندگی آرامی را در شایر سپری می‌کند تا اینکه به دعوت گندالف، جادوگر خاکستری، عازم نبرد با اسماگ، اژدهایی ترسناک و نیرومند می‌شود تا پادشاهی دورف‌ها را پس بگیرد. او در این مسیر حلقۀ قدرت را می‌یابد که پرونده‌اش سال‌ها بعد در داستان ارباب حلقه‌ها گشوده می‌شود.

داستان هابیت از نظر خلاقیت و جذابیت برای نوجوان تا بزرگسال هیچ کم ندارد و فرزاد فربد، مترجم کتاب، متنی روان و یکدست ارائه داده است.

جادوگر گفت: «بدون یک جنگجوی قدرتمند یا حتی یک قهرمان فایده‌ای ندارد. سعی کردم یکی پیدا کنم؛ اما جنگجوها همه درگیر جنگ با هم در سرزمین‌های دور بودند، و در این حوالی به ندرت می‌شود قهرمانی یافت، یا بهتر بگویم اصلا نمی‌شود. شمشیرهای این حوالی اکثرا کند هستند، و تبرها فقط برای قطع درخت‌اند، سپرها یا گهواره‌‌اند و یا درپوش ظروف؛ و اژدهایان بسیار از این‌جا دورند. برای همین است که روی دزدی حساب می‌کنم – به خصوص وقتی یادم می‌آید که درِ مخفی‌ای هم هست. و این هم بیلبو بگینز کوچولوی ما، که دزد است، دزدی منتخب و برگزیده. خب حالا بیایید ادامه دهیم و نقشه‌ای بکشیم.»

اولین انتشار هابیت به سال ۱۹۳۷ برمی‌گردد. در آن سال ناشر ۱۵۰۰ نسخه از کتاب را به چاپ رساند که به دو ماه نکشیده تمام شد. دلیلش هم نقدهای خوبی بود که بر آن نوشته شده بود. طی سال‌های بعد هابیت به بیش از ۶۰ زبان زندۀ دنیا ترجمه شد. این کتاب به جز دوران جنگ جهانی هرگز از چاپ خارج نشد و هنوز هم طرفداران سینه‌چاکی دور دنیا دارد.

یکی از تاثیرگذارترین کتاب‌های نسل ما.
– روزنامۀ تایمز

کتاب هابیت را نشر پریان در قطعی رقعی و جلد شومیز با کاغذ بالکی به چاپ رسانده است. در ادامه برخی از تصویرگری‌های این کتاب را مشاهده کنید:

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.