هریت بیچر استو، نویسنده بزرگ ادبیات پایداری آمریکا

34
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

هریت بیچر استو (به انگلیسی: Harriet Beecher Stowe) (۱۴ ژوئن ۱۸۱۱ – ۱ ژوئیه ۱۸۹۶) از نامی‌ترین نویسندگان ادبیات پایداری سیاهان و از هواداران فعال لغو برده‎داری در ایالات متحدۀ آمریکا بود.

بیچر استو در یک خانوادۀ مذهبی و تهیدست در ایالت کنتاکی آمریکا به دنیا آمد. او از ۱۳ سالگی در یک مدرسه به عنوان معلم مشغول به کار شد و در جوانی به فراگیری زبان‌های ایتالیایی، فرانسوی و لاتین پرداخت.

کنتاکی یکی از ایالت‌های جنوبی آمریکا بود و برده‌داری سیاه‌پوستان در آن رواج داشت. این مسئله باعث شد که بیچر استو از نزدیک با زندگی سیاه‌پوستان آشنا شود و ظلم و ستمی که بر آنان می‌رفت را درک کند. وضعیت برده‌داری در آمریکا تاثیر بسیاری بر روحیۀ او گذاشت و باعث شد تا در ۴۰ سالگی و گمنامی، کتاب معروف کلبۀ عموم تام را به نگارش درآورد. همین کتاب موجب شهرتش شد.

بیچر استو و لغو برده‌داری

پس از ۹ سال از انتشار این رمان، جنگ داخلی آمریکا آغاز شد که نتیجه‌اش صدور فرمان لغو برده‌داری بود. کتاب «کلبۀ عموم تام» در به حرکت درآوردن و نیروبخشیدن به نیروهای ضد برده‌داری بسیار موثر بود.

آبراهام لینکلن (Abraham Lincoln)، رئیس جمهور وقت آمریکا که فرمان لغو برده‌داری (اعلامیه آزادی) را امضا کرد، دربارۀ بیچر استو گفت:

این زن کوچک جنگی بزرگ را آغاز کرد.

 

استو طی عمرش ۳۰ اثر شامل چند رمان، سه کتاب خاطرات، و مجموعه‌ای از مقالات و نامه‌ها نوشت. از آن میان می‌توان به درد، خواستگاری کشیش، مردم شهر قدیم و زندگی در میان بیچارگان اشاره کرد.

جنگ داخلی آمریکا

مختصری در مورد جنگ داخلی آمریکا

جنگ داخلی آمریکا (به انگلیسی: American Civil War) طی سال‌های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵ بین ایالت‌های شمالی و ایالت‌های جنوبی (که برده داری هنوز در آنها رواج داشت) درگرفت. شمالی‌ها را آبراهام لینکلن رهبری می‌کرد و جفرسون دیویس هم ریاست کنفدراسیون کشورهای جنوبی را برعهده گرفت.

پس از به قدرت رسیدن لینکلن در سال۱۸۶۱، یازده ایالت‌ جنوبی آمریکا اعلام استقلال کردند و ایالات متحده تجزیه شد. لینکلن یک سال بعد در اوج جنگ اعلامیۀ آزادی بردگان را برای تضعیف ایالت‌های جنوبی امضا کرد. گرچه هدف اولیۀ این فرمانْ نه آزادی بردگان، که حفظ آمریکا بود؛ اما لینکلن در تاریخ به عنوان کسی که برده‌داری را برانداخت به شهرت رسید.

در سال ۱۸۶۵ کنفدراسیون جنوب شکست خورد و طبق اعلامیه‌ای که سه سال پیش از آن امضا شده بود، نظام برده‌داری لغو و چهار میلیون بردۀ سیاه‌پوست آزاد شدند.

پیشنهاد کتاب: جنگ داخلی در آمریکا / نشر: آگه پژوهشی است ژرف دربارۀ ریشه‌ها، زمینه‌ها و رویددهایی که سرانجام آتش جنگ داخلی را در آمریکا افروختند.

مجۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − هفت =