«همنام»؛ سردرگم میان دو زندگی

106
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

کتاب «همنام» اولین رمان جومپا لاهیری است. در خط به خط داستانش می‌توان ردپایی از زندگی و تجربه‌هایی که نویسنده از سر گذرانده را در آن مشاهده کرد.

داستان کتاب سه دهه از زندگی آشوک و آشیما گانگولی را روایت می‌کند. آغاز داستان به دهه  ۱۹۶۰ و ۷۰ میلادی باز می‌گردد.

آشوک و آشیما بلافاصله بعد از ازدواج‌شان، کشور هند را به مقصد آمریکا ترک کردند و زندگی تازه‌ای را در خاک کشوری دیگر بنا نهادند.

 

این زوج حالا در کنار سختی‌های زندگی مشترک (که آغازش سنتی بوده چون آنها هیچ شناختی از یکدیگر نداشتند)  باید دشواری‌های زندگی در خاک کشوری دیگر را هم مدیریت کنند.

آشوک، درگیر کار و درس می‌شود و آشیما باید با دلتنگی برای هند و اعضای خانواده‌اش کنار بیاید.

شیوه کتاب خواندن آشوک عجیب است. او در نوجوانی و جوانی عادت داشت موقع راه رفتن کتابی به دست بگیرد و مشغول خواندن شود. مادرa همیشه فکر می‌کرد این مدل کتاب خواندن عاقبت برایش مشکل آفرین می‌شود. اما همین کتاب خواندن بود که روزی جان آشوک را نجات داد.

یک بار که آشوک در قطار، مشغول مطالعه کتابی از داستان‌های کوتاه نیکلای گوگول بود، یک تصادف میان دو خط قطار مسافربری، نزدیک بود جان او را بگیرد. اما صفحات کنده شده کتاب و پرتاب کردن آنها توانست توجه امدادگرها را جلب و جان آشوک را نجات دهد.

آشوک، جانش را مدیون این نویسنده روسی می‌دانست؛ به همین خاطر اسم پسرش را گوگول گذاشت تا این دین را ادا کند.

اما گوگول گانگولی، با این اسم به ظاهر عجیب و رنگ پوست متفاوت، از همان بچگی فهمید که باید در کار مدیریتِ بحران‌های پیش پاافتاده‌ای باشد.

رفت و آمد میان زندگی مدرن آمریکایی و پایبندی به سنت‌های زندگی هندی در خاک کشوری دیگر یکی از آنها بود.

گوگول به محض آنکه ۱۸ سالش شد نامش را تغییر داد و برای خواندن رشته معماری به دانشگاه ییل رفت. سه رابطه جدی را از سر گذراند که آخرین آنها به ازدواج با دختری هندی ختم شد.

گوگول، روز به روز از خانواده و ریشه‌های دردسرسازش دور می‌شد، تا اینکه خبر درگذشت پدرش را دریافت کرد.

دلتنگی و همدردی با مادر در این غم مشترک گوگول را به ریشه‌هایش نزدیک کرد. در همین روزها بود که فهمید نامش کلید نجات‌بخش زندگی پدرش بود.

 

برای خواندن داستان‌هایی بیشتر از این دست، نوشته زیر را ببینید.

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.