/**/

نوبت یادگیری هنر خوب زندگی کردن است

معرفی کتاب هنر خوب زندگی کردن

365
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

اینکه معنای زندگی چیست و چگونه باید خوب زندگی کنیم همیشه ذهن فلاسفه و خردمندان را درگیر کرده است. مطالب، سخنرانی‌ها و کتاب‌های فراوانی هم در این باره نوشته شده‌اند (مثل کتاب دربارۀ معنی زندگی نوشتۀ ویل دورانت) اما به راستی چگونه باید خوب زندگی کرد؟ رولف دوبلی در کتاب هنر خوب زندگی کردن تلاش کرده با نوشتن این کتاب به بهتر زندگی کردن ما کمک کند.

محتوای کتاب هنر خوب زندگی کردن

رولف دوبلی این کتاب را بعد از کتاب پرفروش هنر شفاف اندیشیدن نوشت. در کتاب هنر شفاف اندیشین (برای خواندن معرفی کامل کتاب هنر شفاف اندیشیدن کلیک کنید) نویسنده ۹۹ خطای شناختی را توصیف کرد و به ما آموزش داد چکار کنیم تا درگیر آن خطاهای شناختی نشویم.

در کتاب هنر خوب زندگی کردن رولف دوبلی ۵۲ ابزار ذهنی را معرفی کرده و نحوۀ استفاده از هر کدام را آموزش داده است تا بتوانیم با آن‌ها زندگی بهتری پیش ببریم.

قبلا در معرفی کتاب خرده عادت‌ها نقل قولی از نوال راویکانت آوردیم:

برای نوشتن کتاب فوق‌العاده باید اول به خودِ کتاب تبدیل شوید.

نوال راویکانت سرمایه‌گذار و کارآفرین آمریکایی هندی

این ماجرا احتمالاً دربارۀ این کتاب هم صادق است چرا که در مقدمه می‌خوانیم:

چند سال پیش شروع به گردآوری مجموعه‌ی خودم از ابزارهای ذهنی‌ای که به درد ساختن یک زندگی خوب می‌خورند. برای این کار به مجموعه‌ای از ابزارهای کمابیش فراموش‌شده از دوران باستان و همچنین تحقیقات به‌روز روان‌شناسی متوسل شدم.

سال‌هاست که این ابزارها را درزندگی روزمره‌ام به کار گرفته‌ام و در غلبه‌بر چالش‌های بسیاری، از بزرگ گرفته تا کوچک، به کمک من آمده‌اند. از آن‌جا که زندگی من تقریباً از هر نظر بهتر شده است، می‌توانم آن‌ها را با وجدانی آسوده به شما توصیه کنم.

از مقدمۀ کتاب

همان‌طور که گفته شد، نویسنده در این کتاب ۵۲ ابزار ذهنی که می‌توانند به بهبود کیفیت زندگی ما کمک کنند را انتخاب کرده و هرکدام را در حدود ۵ صفحه شرح داده است. این ابزارها می‌توانند به ما کمک کنند شکست را بپذیریم، با باخت‌ها کنار بیاییم و خودمان را بهتر ببینیم!

در ادامه می‌توانید فهرست کتاب را مشاهده کنید (با کلیک روی هر تصویر می‌توانید آن را در ابعاد بزرگتر مشاهده کنید). نام این ۵۲ ابزار ذهنی در فهرست کتاب آمده‌اند:

صفحۀ اول فهرست

صفحۀ دوم فهرست

از دو فصل متفاوت کتاب، پاراگراف‌هایی را انتخاب کرده‌ایم. از شما دعوت می‌کنیم آن‌ها را مطالعه کنید:

اثر معکوس

عبارت اثر معکوس به این حقیقت اشاره دارد که شاید بسیاری از تکنولوژی‌ها در نگاه اول زمان و پول بسیاری پس‌انداز کنند، ولی اگر تمام هزینه‌ها را بررسی کنید، این پس‌اندازها دود شده و به هوا می‌رود. اثر معکوس یک تله است و بهتر است از آن فاصله بگیرید.

برای مثال ایمیل را در نظر بگیرید. اگر به طور مجزا به آن نگاه کنید، فوق‌العاده است. می‌توانید ظرف چند ثانیه آن را تایپ و ارسال کنید، آن هم مجانی. اما این ظاهر می‌تواند گول‌زننده باشد. هر نشانیِ ایمیل اسپم‌های زیادی را جذب می‌کند که باید مسدود شوند. بدتر اینکه بسیاری از پیغام‌هایی که در صندوق پیام‌های شما وجود دارد، بی‌ربط هستند، ولی باید آن‌ها را مطالعه کنید تا تصمیم بگیریدر آیا نیازی هست در ارتباط با آن‌ها شخصاً اقدامی انجام دهید یا نه. این شدیداً زمان‌بر است، اگر بخواهیم دقیق‌تر بشویم شما باید هزینه‌ی کامپیوتر و گوشی هوشمندتان را هم لحاظ کنید، به‌علاوه‌ی زمانی که برای برای به‌روزکردن نرم‌افزارتان صرف می‌کنید. یک تخمین تقریبی، هزینه‌ی هر ایمیل را یک دلار براورد می‌کند، یعنی چیزی معادل هزینه‌ی نامه‌های کاغذی قدیمی.

حسادت

حسادت فقط مختص انسان نیست؛ بلکه در واقع غریزه‌ای حیوانی است. فرانسدی وال و سارا برازنان، محققان جانورشناسی، به دو میمون کپوچین برای انجام یک مأموریت ساده، یک خیار جایزه می‌دادند. میمون ها کاملاً راضی به نظر می‌رسیدند و سهم خیار خودشان را می‌پذیرفتند. اما دفعه‌ی بعد محققان به یکی از آنها خیار دادند و به دیگری انگور شیرین. وقتی میمون اول این صحنه را دید، خیارش را از قفس بیرون انداخت و دیگر با محققان همکاری نکرد.

نکته‌ی جالب درباره‌ی حسادت این است: هر چه بیشتر خودمان را با دیگران مقایسه کنیم، حسادت بیشتر ما را تهدید خواهد کرد. مهم تر از همه این که ما به کسانی حسادت می کنیم که به لحاظ سن، شغل، محیط و سبک زندگی شبیه ما هستند. بازیکنان حرفه ای تنیس خودشان را با تنیس بازان حرفه ای مقایسه می‌کنند، مدیران اجرایی سطح بالا خودشان را با مدیران اجرایی سطح بالا و به همین ترتیب نویسنده ها با نویسنده ها، شما هیچ وقت خودتان را با پاپ مقایسه نمی‌کنید، پس به پاپ حسودی تان نمی شود. دقیقاً و باز به همین سبب به اسکندر کبیر یا یک آدم فوق العاده موفق از عصر حجر حسادت نمی‌کنید، به همین دلیل به موجودی از یک سیاره‌ی دیگر، کوسه‌ی عظیم الجثه‌ی سفید با درخت غول آسای سرخ چوب هم حسادت نمی‌کنید. هیچ یک از این‌ها، هر چه قدر هم موجودات فوق العاده‌ای باشند، گزینه‌ی مناسبی برای حسادت نیستند.

مشخصات ظاهری کتاب هنر خوب زندگی کردن

ابتدا نگاهی بیاندازیم به متن پشت جلد این کتاب:

پشت جلد

همان‌طور که از پشت جلد کتاب معلوم است نشر چشمه حق نشر این کتاب به زبان فارسی را خریده است.

نشر چشمه این کتاب را در دو قطع جیبی و رقعی (هم با جلد شومیز و هم با جلد گالینوگور) منتشر کرده است.

این کتاب ۲۵۰ صفحه‌ای با کاغذ بالکی چاپ شده است و وزن چندانی ندارد.

در تصویر زیر عکس طرح جلد کتاب هنر خوب زندگی کردن و نسخۀ انگلیسی آن The Art of The Good Life را مشاهده می‌کنید.

جمع‌بندی

شاید با خواندن هنر خوب زندگی کردن که در فهرست ۱۰۰ کتاب برتر ۳۰بوک قرار دارد تمام زندگی‌تان زیر و رو نشود، اما با ابزارهایی آشنا خواهید شد که به شما کمک می‌کند در موقعیت‌های مختلف (چه حساس و چه روزمره)، بهتر تصمیم بگیرید.

اکر تصمیم به خواندن این کتاب دارید، حتما در کنارش از یک دفترچۀ یادداشت استفاده کنید تا مطالب آن بهتر در ذهن‌تان بماند.

شاید برایتان جالب باشد
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.