چگونه از «هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ ها» در واقعیت استفاده کنیم؟

معرفی کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها

535
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

کتابی که در این مطلب به سراغ آن رفته‌ایم، در فهرست ۱۰۰ کتاب برتر ۳۰بوک قرار دارد. اگر اینستاگرام ۳۰بوک را دنبال کنید، می‌بینید که «هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها»، حدوداً هرهفته پرفروش می‌شود. این کتاب برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ منتشر شد و تا به حال بیش از ۱۲ میلیون نسخۀ قانونی از آن فروش رفته است. این کتاب بیش از ۱۷۵ هفته در لیست ۱۰ کتاب پرفروش نیویورک تایمز بود. بدون وقت‌کشی بیشتر به سراغ معرفی مختصری از این کتاب برویم.

هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها: مشخصات ظاهری

کتابی سبک وزن (وزن کتاب از ۲۰۰ گرم کم‌تر است، حدودا وزنی برابر با تلفن همراه شما)، با قطع رقعی، که نشر میلکان آن را در ۱۸۶ صفحه با کاغذ بالکی (اگر نمی‌دانید کاغذ بالکی چیست، کلیک کنید!) تاکنون (دی ۹۹) بیش از ۵۵ بار منتشر کرده است. رنگ اصلی جلد شومیز کتاب نارنجی است، همانند نسخۀ زبان اصلی آن، The Subtle Art of Not Giving A F*ck. در طرح پشت جلد کتاب، به جز متن پشت جلد آن، بارکد و شابک کتاب، جعبه‌ای سفید رنگ توجه شما را به خود جلب می‌کند:

یکی از نوشته های پشت کتاب

کتاب دارای تصویر، نمودار و جدول نیست و تمامی صفحات با متن پر شده‌اند. البته این ماجرا باعث «سخت خوان» شدن کتاب نشده، زیرا نویسنده برای هر موضوع و عنوان بین ۲ تا ۵ صفحه مطلب آماده کرده است که باعث می‌شود خواندن موضوع به موضوع کتاب امری راحت باشد.

محتوای کتاب:

این کتاب در ۹ فصل نگارش شده است و در هر فصل بین ۳ تا ۵ عنوان مختلف مطرح و بررسی شده‌اند. شاید در نگاه اول فکر کنید که بعضی جملات و عناوین ظالمانه هستند، مثلاً:

جلد کتاب زبان اصلی

جلد کتاب the subtle are of not giving a fuck

شما خاص نیستید

همه چیز از هم می‌پاشد

ارزش رنج بردن

اما در نظر داشته باشید که شیوۀ نگارش و لحن این کتاب، جملات و عناوین آن احتمالاً با هر کتاب روان‌شناسی که تابه‌حال خوانده‌اید فرق می‌کند. حرف اصلی مارک منسن، نویسندۀ کتاب، این است که ما از ابتدای زندگی‌مان دغدغه‌های ریز و درشت انتخاب می‌کینم و اکثراً زیر فشار آن‌ها لِه می‌شویم. مارک منسن در کتاب «هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها» به ما می‌آموزد که خیلی از دغدغه‌ها و دل‌نگرانی‌های ما ارزش زمان، فکر و انرژی ما را ندارند. در واقع «هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها» کتابی برای آموزش بی‌خیالی نیست، بلکه نویسنده با ادبیات خشن‌ش به شما می‌آموزد که دغدغۀ مهم‌تر را انتخاب کنید و با تمرکز روی آن به نتیجۀ بهتری برسید.

با هم بخشی از کتاب را که در باب خودآگاهی نوشته شده است، بخوانیم:

خودآگاهی مثل پیاز است. چندین لایه دارد و هرچه لایه‌های بیش‌تری را کنار بزنید، احتمال بیشتری دارد که در مواقع نامناسب شروع به گریه کنید.

می‌توانیم بگوییم اولین لایه از پیاز خودآگاهی، درک ساده‌ای از احساسات خود است: این موقعی است که خوشحالم. این ناراحتم می‌‌کند. این به من امید می‌دهد.

متاسفانه، افراد بسیاری هستند که حتی در همین پایه‌ای‌ترین سطح خودآگاهی مشکل دارند. من این را می‌دانم، چون خودم هم یکی از آن افراد هستم.

صفحۀ ۶۶

سخن پایانی

تصویری از مارک منسون

تصویری از مارک منسن در جشن امضای کتاب هنر ظریف رهایی از دغدغه ها

مارک منسون نگارش این اثر را ابتدا به صورت دیجیتالی و روی وبلاگ شخصی‌اش انجام داد (اگر میخواهید بدانید حرف حساب مارک منسون چیست کلیک کنید). با توجه به استقبال جالبی که از وبلاگ او شد، این کتاب چاپ شد.

اگر حس می‌کنید افکار و دغدغه‌های کوچک و بزرگ امان‌تان را بریده‌اند، پیشنهاد می‌کنیم به سراغ این کتاب بروید. به گفتۀ خود نویسنده، این کتاب شما را با رویکردی نامتعارف برای خوب زندگی کردن آشنا می‌کند. شاید همین رویکرد نامتعارف باعث بهبود وضعیت شود!

مارک منسون کتاب دیگری به نام  اوضاع خیلی خراب است! کتابی درباره امید منتشر کرده که از آن هم استقبال خوبی شده، به طوری که جزو ۱۰۰ کتاب برتر ۳۰بوک هم قرار گرفته است. در یکا مطلب جداگانه این کتاب را کاملاً معرفی کرده‌ایم که با کلیک روی دکمۀ زیر می‌توانید آن را مطالعه کنید:

اگر کتاب «هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها» را خوانده‌اید، مشتاقیم نظر شما دربارۀ آن را بدانیم!

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.