واقعیت از زبان میسون باتل

281
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

همیشه این ضرب‌المثل را شنیده‌ایم که سواره خبر از پیاده ندارد. اگر خود را سواره فرض کنیم، باز هم نباید خیلی به خود خرده بگیریم. چراکه خب اگر کسی حالِ پیاده را به خوبی برایمان توصیف کند نه تنها باخبر می‌شویم بلکه توانایی این را پیدا خواهیم کرد که او را درک کنیم. ما به زندگی عادی خود ادامه می‌دهیم و خبرمان نیست که همین «عادی» بودن، برای بسیاری آدم‌ها روی این کرۀ خاکی تنها آرزویی‌ست که شاید هیچ‌گاه با واقعیت پیوند نخورد.

همۀ این‌ها را گفتیم تا بگوییم که حالا یک نفر پیدا شده که حالِ پیاده را برای ما سواره‌ها طوری توصیف کند تا بتوانیم واقعاً دنیایش را درک کنیم.

نویسندۀ کتاب واقعیت از زبان میسون باتللسلی کانر– برای ما از دنیای شخصی می‌گوید که دچار اختلال در یادگیری است.

تصور کنید برای یک فرد بینا عوالم یک فرد نابینا را به تصویر بکشید. بنظر شما می‌تواند چنین دنیای دور از تصوری را درک و لمس کند؟ لسلی کانر کارش را بلد است و این کار را به خوبی انجام داده است. قدرت نویسنده در تشبیهات و توصیفات زنده و پویا در بطن داستان شما را مسحور می‌کند.

او در این رمان جذاب به جز مفاهیمی همچون عشق، دوستی و خانواده، به موضوعاتی مانند شیوه‌هایی برای ترغیب قربانی به درمیان گذاشتنِ مشکل با بزرگترهای قابل‌اعتماد، دفاع از خویش در برابر ظلم دیگران و یافتن امید و اعتماد به نفس… می‌پردازد.

واقعیت از زبان میسون باتل

این رمان حول محور پسری بزرگ‌جثه به نام «میسون» می‌گردد که با دیگر هم سن و سال‌هایش خیلی فرق می‌کند. او در یادگیری دچار اختلال است اما قلبی بزرگ و مهربان دارد و نگاهی ساده و کودکانه به قضایا.

نویسنده دست روی نقطه ضعف شخصیت اول -یعنی حروف و کلمات- گذاشته و آن‌ها را از زبان وی به زیباترین و ملموس‌ترین شکل ممکن تشبیه و توصیف کرده است: کلماتی که حرکت می‌کنند، حروفی که در هم می‌ریزند، محو می‌شوند یا باد می‌کنند، سُر می‌خورند و می‌روند. یا کلماتی در هوا معلق می‌شوند و مانند زنبورها در هوا پرواز می‌کنند.

مثال دیگری که بخواهیم از زیبایی قلم نویسنده بزنیم این است که میسون احساساتش را مثل رنگ‌ها می‌بیند: سبز برای دلشوره، صورتی برای خوشحالی

حالا می‌توانید تصور کنید که چقدر این داستان شیرین و دلنشین است؟

داستان این پسر متفاوت ولی مهربان از چه قرار است؟

باری، میسون باتل که شخصیت و روحیات او را به شما معرفی کردیم، به خاطر این تفاوت‌ها همیشه از سوی همکلاسی‌هایش مورد تحقیر و تمسخر قرار می‌گیرد. اما ناگفته نماند که در مدرسه آدم‌های مهربانی هم پیدا می‌شوند که قلب پاک او را همانطور که هست ببینند و بجای آزار و تحقیر، بخواهند به او کمک کنند. پس خیلی هم از دست هم‌کلاسی‌های قلدرش حرص نخورید! بعد از به قتل رسیدن بهترین دوستش کیلمارتین که ظاهراً در باغ خانۀ میسون هم اتفاق افتاده است، او مورد بازجویی قرار می‌گیرد چون متهم ردیف اول است. اما ستوان برد داستان میسون باتل را باور نمی‌کند و این برای میسون که همیشه صداقت و خیرخواهی جزوی از وجودش بوده غیرقابل هضم است. البته این تازه اول ماجرای پر پیچ و خم اوست. او دوست جدید ریزه‌ میزه‌اش -کلوین چامسکی- که به تازگی باعث امید او شده بود و در مقابل بچه‌های زورگوی محله با او همراهی می‌کرد و یار و یاورش شده بود هم از دست می‌دهد. کلوین چامسکی گم می‌شود و میسونِ داستان ما بدتر از گذشته به دردسر می‌افتد.

اگر می‌خواهید بدانید بالاخره چطور می‌تواند خود را از این مخمصه رها کند داستان را بخوانید. و در طی این بالا و پایین‌ها با دنیای پراحساس و فوق‌العادۀ پسری که با دیگران فرق دارد آشنا شوید.

ویژگی های کتاب حقیقت از زبان میسون باتل

  • برنده جایزه ی اشنایدر فمیلی سال ۲۰۱۹
  • نامزد جایزه کتاب کارولینای جنوبی سال ۲۰۲۰
  • فینالیست جایزه ملی کتاب سال ۲۰۱۸

دربارۀ نویسنده:

لسلی کانر، نویسنده ی آمریکایی کتاب های کودک و نوجوان در حومه ی شهر کلیولند به دنیا آمد. او در ابتدا از دید تصویرگری کتاب های کودک به این ژانر علاقه مند شد و پس از مدتی، به نویسندگی نیز پرداخت. وی تا به امروز جوایز و افتخارات زیادی کسب کرده است. که از میان آ‌ن‌ها می‌توان به کتاب خانوادگی اشنایدر، کتاب برگزیده‌ی سال پابلیشرز ویکلی، کتاب سال کِرکس ریویو و جایزه‌ی کالدکات اشاره کرد.

لسلی کانر
دربارۀ مترجم کتاب -بیتا ابراهیمی- و کتاب دیگری که توسط او ترجمه شده است در اینجا بیشتر بخوانید.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.