وقتی یالوم به دنیا آمد

40
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

اروین دیوید یالوم، روانپزشک وجودگرا (اگزیستانسیالیست) و نویسندۀ آمریکایی است. او در ۱۳ ژوئن ۱۹۳۱ در شهر واشنگتن، آمریکا به دنیا آمد. در سال ۱۹۵۶ در بوستون در رشتۀ پزشکی و در سال ۱۹۶۰ در نیویورک در رشتۀ روانپزشکی فارغ‌التحصیل شد و در سمت استادی در دانشگاه استنفورد مشغول به کار گردید. در همین دانشگاه الگوی روان‌شناسی هستی‌گرا (اگزیستانسیال) را پایه‌ریزی نمود و در سال ۲۰۰۲ جایزۀ انجمن روان‌پزشکان آمریکا را به دست آورد.

رمان‌های روان‌شناسی «و نیچه گریه کرد» و «درمان شوپنهاور» و کتاب غیرداستانی «روان‌درمانی اگزیستانسیال» از مشهورترین آثار اوست.

ما در ۳۰بوک به پیشواز روز تولد این روان‌شناس و نویسندۀ برجسته رفته‌ایم و به همین مناسبت شما از امروز تا پایان ماه می‌توانید برخی از بهترین‌ کتاب‌های یالوم را با تخفیف ویژه از ۳۰بوک خریداری نمایید. کد تخفیف و معرفی کتاب‌ها را در ادامه دریافت کنید و بخوانید. اما پیش  از آن در مورد نظریات اروین یالوم کمی بیشتر بدانیم. با ما همراه باشید.

فلسفۀ اگزیستانسیالیسم چیست؟

در باور اگزیستانسیالیستی (وجود گرایی)، این خود انسان است که باید به زندگی‌اش معنا و هدف ببخشد. این ایده با پوچ‌گرایی که زندگی را از اساس بی‌معنا و هدف می‌داند، متفاوت است گرچه گاهی با آن اشتباه گرفته می‌شود.

 

روان درمانی اگزیستانسیال چیست؟

روان‌درمانی اگزیستانسیال (درمان وجودی، هستی‌گرا درمانی) از انسان می‌خواهد که معنای زندگی خودش را بیابد. انسان موجودی خودآگاه است و می‌داند که روزی می‌میرد. تنها در ترس از مرگ است که انسان زندگی کردن را یاد می‌گیرد. ترس و نگرانی انسان باعث می‌شود تا به دنبال معنای زندگی و چرایی آن برود. وجودگراها معتقدند که در نهایت هریک از ما با این سوال که چه هستیم و اینجا چه می‌کنیم روبرو می‌شویم و در قبال آنچه هستیم و آنچه قرار است بشویم و آنچه آزادانه انتخاب می‌کنیم مسئولیم.

روان درمانی اگزیستانسیال روشی است که برای درمان آسیب‌های روانی از فلسفه کمک می‌گیرد.

روان‌کاوی و روان‌شناسی تحلیلی؛ بر تعارضات درونی فرد، غرایز سرکوب شدۀ او و تاثیر اتفاقات و خاطرات تلخ گذشته تمرکز دارد و برای درمان به سراغ این موارد می‌رود. اما روان‌درمانی اگزیستانسیال از این غالب فراتر رفته و نحوۀ برداشت فرد از موجودیت خود و هرآنچه در پیرامونش می‌گذرد را مورد بررسی قرار می‌دهد تا ظرفیت، توانایی‌ها و انعطاف‌پذیری او را افزایش دهد.

این روش به درمان بیماری‌هایی چون اضطراب مفرط، خشونت، بی‌تفاوتی، پوچی، تنهایی، خجالت، اعتیاد، ناامیدی، احساس گناه و … می‌پردازد. درمان‌گر از قدرت تفکر، نیروی اراده و حس مسئولیت‌ پذیری بیمار برای درمان او بهره می‌برد.

Existential-Therapy

در یک کلام روان‌درمانی اگزیستانسیال به ما آموزش می‌دهد تا خودمان در مورد شیوۀ بهتر زندگی‌ کردن تصمیمات عاقلانه بگیریم، مسئولیت‌های خود را بپذیریم و به جای پرداختن به حوادث بیرونی، بر افکار و رفتار خودمان تمرکز داشته باشیم.

دکتر یالوم روش روان‌درمانی اگزیستانسیال را در سال ۱۹۸۰ با چاپ کتاب روان درمانی اگزیستانسیال به صورت منسجم و یکپارچه درآورد.

او طی سال‌های پس از آن کتاب‌هایی را برای بسط این نظریه منتشر نمود، که از شناخته‌شده‌ترین و خوانده‌شده‌ترین آنها می‌توان به «و نیچه گریه کرد»، «درمان شوپنهاور»، «مسئله اسپینوزا» و «مامان و معنی زندگی» اشاره کرد. او در این آثار با تکیه بر روش درمانی اگزیستانسیال به خوانندگانش برای درک ابعاد مختلف هستی کمک می‌کند.

روان‌درمانی اگزیستانسیال به چهار موضوعی می‌پردازد که یالوم از آنها با عنوان دغدغه‌های نهایی زندگی نام می‌برد. این چهار موضوع عبارتند از مرگ، آزادی، تنهایی و بی‌معنایی. یالوم ضمن تشریح هریک از این دغدغه‌ها، به مشکلاتی می‌پردازد که محصول نحوۀ مواجهه افراد با هریک از آنهاست. این مواجه، بر شخصیت و روان انسان‌ها اثر می‌گذارد. یالوم عقیده دارد که افراد با درک این مواجهه، می‌توانند به درمان آسیب‌های ناشی از آن بپردازند و خود مسئولیت انتخاب‌های خود را بر گردن بگیرند.

یالوم این کتاب را بر اساس تجربیات بالینی، سال‌ها تحقیق و بررسی، آثار و نظریات فلاسفۀ بزرگ به رشتۀ تحریر درآورده که تا به امروز مورد استفادۀ بسیار روان‌شناسان و مخاطبان عام بوده است.

و نیچه گریه کرد داستان دیدار خیالی فریدریش نیچه، فیلسوف آلمانی و یوزف برویر، پزشک اتریشی است. یالوم از این داستان‌ بهره می‌برد تا تاریخچۀ فلسفه و روان‌کاوی و برخی از بزرگ‌ترین شخصیت‌های دهه‌های پایانی سدۀ نوزدهم میلادی را مورد مرور و بررسی قرار دهد. شخصیت‌های این رمان واقعی اما داستان خیالی است.

لو سالومه، زن باهوش و زیبایی که عشق نیچه را نپذیرفت و او را ترک کرد، در نامه‌ای به یوزف برویر، پزشک مشهور اتریشی و استادِ زیگموند فروید، از او می‌خواهد تا آیندۀ فلسفه را نجات دهد. او از برویر می‌خواهد تا با تشویق نیچه به سخن گفتن، سردردهای شدید میگرنی‌ او را درمان کند. اما نیچه حاضر نیست روان خود را به دست یک پزشک بسپارد و تنها علاجی برای سردردهایش می‌خواهد. برویر تحت تاثیر ایده‌های دانشجوی جوانش، زیگموند فروید، روش خطرناکی را برای ورود به دنیای درونی نیچه در پیش می‌گیرد و این چنین دیدارهایی بین آن دو شکل می‌گیرد، برویر درمی‌یابد که تنها در صورتی موفق به درمان نیچه می‌شود که او خود اجازۀ این کار را بدهد. داستان به جایی می‌رسد که هر یک از آنها می‌کوشد تا دیگری را درمان کند. این داستان همچنین توضیح می‌دهد که نیچه چگونه داستان فلسفی مشهور «چنین گفت زرتشت» را نوشت.

یالوم در کتاب درمان شوپنهاور داستان فیلسوف معاصری به نام فیلیپ را روایت می‌کند که به سرطان مبتلا شده و برای فائق آمدن بر ترس از مرگ، به جلسات روان‌درمانی متوصل شده است. یالوم از این طریق، نظرات آرتور شوپنهاور، فیلسوف بزرگ آلمانی را به میان می‌کشد.

فیلیپ در جلسات گروه‌درمانی روان‌درمانگر مشهوری به نام ژولیوس، به مرور دوبارۀ زندگی‌اش می‌پردازد و می‌خواهد با استفاده از اندیشه‌های شوپنهاور، بر ترس خود غلبه کند؛ اما ژولیوس تلاش دارد تا به وی بفهماند که این ارتباط انسانی است که به زندگی معنا می‌بخشد، یعنی همان چیزی که شوپنهاور بزرگ از آن محروم بود.

یالوم در این کتاب اهمیت شوپنهاور را برابر با زیگموند فروید می‌داند، زیرا شوپنهاور مدت‌ها پیش از فروید فرض را بر این قرار داده بود که نیروهای زیست شناختی عمیقی بر ما احاطه دارند (ناخودآگاه) و ما به اشتباه فکر می‌کنیم که آگاهانه بر رفتار خود کنترل داریم.

کتاب مسئله اسپینوزا، دو داستان را در کنار هم روایت می‌کند، داستان باروخ اسپینوزا، فیلسوف بزرگ قرن هفدهمی هلندی، و آلفرد روزنبرگ، نظریه‌پرداز مشهور آلمانی قرن نوزدهمی.

باروخ اسپینوزا، فیلسوف هلندی با اصالت یهودی بود. او را یکی از بزرگ‌ترین خردگرایانی می‌دانند که نظریاتش زمینه‌ساز ظهور نقد مذهبی و عصر روشنگری در قرن هجدهم گردید. هگل، فیلسوف بزرگ آلمانی یک قرن و اندی پس از مرگ اسپینوزا نوشت: «شما یا پیرو اسپینوزا هستید، یا اساساً فیلسوف نیستید.»

در قرن هفدهم اسپینوزای فیلسوف به خاطر افکار و عقایدش از جامعۀ یهودیان طرد می‌شود و حکم تکفیر می‌گیرد. نزدیک به سه قرن پس از آن آلفرد روزنبرگ، ایدئولوژی‌های ضد یهود حزب نازی را تبیین می‌کند. او گوته را قهرمان خود معرفی می‌کند و بعدا پی می‌برد که قهرمان گوته، کسی نیست جز اسپینوزای یهودی. چگونه ممکن است یک آریایی اصیل (گوته) جذب یک یهودی شده باشد؟ در همین جا دو داستان که به ظاهر جدا از هم هستند، به یکدیگر گره می‌خورند تا یالوم از آن برای بررسی جنبه‌های روان‌شناسی، فلسفی و تاریخی موضوعات مورد نظرش بهره ببرد.

یالوم در کتاب مامان و معنی زندگی از طریق طرح شش داستان به مفاهیم اصلی فلسفۀ اگزیستانسیالیستی، یعنی مرگ و نیستی، آزادی، انزوا و پوچی پرداخته است.

چهار داستان این کتاب بر اساس واقعیت و دو داستان پایانی بر اساس تخیل یالوم نوشته شده است. یالوم در این داستان‌ها بار دیگر به رابطۀ میان بیمار و درمانگر پرداخته و شگفتی‌ها و چالش‌های آن را بازگو می‌کند.

عنوان کتاب از اولین داستان با عنوان «مامان و معنی زندگی» گرفته شده است که به بررسی نقش مادر در شکل‌گیری شخصیت فرزندان می‌پردازد. زنی سال‌ها پس از مرگ مادر تندخو و آزارگرش، خواب او را می‌بیند و در رویا برایش دست تکان می‌دهد. زن از خود می‌پرسد که چرا پس از این همه سال رویای مادر رهایش نمی‌کند؟ یالوم این عقیده را مطرح می‌کند که کودکانی که در خانواده‌های ناکارآمد بزرگ می‌شوند، به سختی خانه را ترک می‌کنند و دست‌یابی به استقلال برایشان دشوار است.

یالوم در داستان دوم به ماجرای زنی مبتلا به سرطان می‌پردازد. داستان سوم روایت تعامل و نزدیک شدن افرادی است که در جلسۀ گروه‌درمانی شرکت کرده‌اند. چهارمین داستان، ماجرای زنی است که به سوگ مرگ همسرش نشسته و یالوم راهکارهایی را برای کاهش رنج ارائه می‌دهد. پنجمین داستان تخیلی و روایت زندگی زنی است که به دلیل تجربیات تلخ کودکی در زندگی اجتماعی خود در ارتباط با دیگران دچار مشکل شده است. داستان پایانی به بیمارانی می‌پردازد که می‌خواهند روند درمان خود را متوقف کنند.

کتاب سرگذشت اروین یالوم آخرین و شخصی‌ترین اثر یالوم است که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد. یالوم در این کتاب زندگی‌اش را از نوجوانی تا به امروز با نگاهی روان‌شناسانه و نقادانه روایت می‌کند. او این بار خود روی کاناپۀ روان‌کاوی‌اش دراز کشیده تا از ترس‌ها و دغدغه‌های یک عمر زندگی‌اش بگوید و خود را روان‌کاوی کند.

او در این کتاب از زندگی شخصی همسر و فرزندانش، از خاطرات، سفرها، علاقمندی‌ها، دردها و اشتباهاش گفته است و نیز از بیان چگونگی نوشتن تک‌تک کتاب‌هایش غافل نشده است.

این کتاب هم برای آنان که پیش از این کتاب‌های یالوم را مطالعه کرده‌اند، خواندنی و جالب است و هم‌ برای آنان که هیج شناختی از یالوم ندارند، چرا که با مطالعۀ این کتاب بالاخره می‌توانند با یالوم، دیدگاه‌ها و آثارش آشنا شوند. یکی از خوبی‌های این کتاب این است که اروین یالوم در آن در مورد تمام کتاب‌هایش مفصل توضیح داده است.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × چهار =