ویل دورانت: فراتر از یک مورخ

79
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

مروری بر زندگی و آثار ویل دورانت

 

هنری توماس در کتاب «بزرگان فلسفه» درمورد ویل دورانت نوشته است:

بزرگترین کار ویل دورانت در فلسفه این بود که اندیشه‌های پیچیده‌ی فلسفی را به زبان ساده بیان کرد. او فلسفه را که دور از دسترس مردم عادی بود به خانه‌های آن‌ها برد و آن را برای همه قابل فهم کرد.

ویلیام جمیز دورانت (William James Durant) مشهور به ویل دورانت نویسنده، فیلسوف و تاریخ نگار مشهور در ۵ نوامبر سال ۱۸۸۵ در ماساچوست، آمریکا به دنیا آمد.

در جوانی مدتی به خبرنگاری پرداخت، اما این حرفه برایش بیش از حد مهیج بود. سپس به تدریس زبان و هندسه اشتغال یافت. در سال ۱۹۰۹ وارد یک مدرسه‌ی دینی شد تا رویای مادرش را که کشیش شدن او بود تحقق ببخشید اما دو سال بعد آنجا را ترک گفت و به شغل معلمی بازگشت. در سال ۱۹۱۳ با یکی از شاگردانش، چایا کافمن ۱۵ ساله که نام آریل به او داده بود، ازدواج کرد.

دورانت پس از مطالعه‌ی کتاب «اخلاق اسپینوزا» به فلسفه علاقمند گردید و برای فراگیری این علم راهی دانشگاه کلمبیا شد. در سال ۱۹۱۷ با دکترای فلسفه فارغ‌التحصیل گردید و به تدریس فلسفه پرداخت.

تاریخ فلسفه، لذات فلسفه

دورانت در سال ۱۹۲۶ کتاب «تاریخ فلسفه» (نام اصلی: داستان فلسفه) را به دست چاپ سپرد. او در این کتاب به تعدادی از برجسته‌ترین فیلسوفان غرب از جمله سقراط، افلاطون، شوپنهاور، نیچه و راسل پرداخت و ضمن بیان آرا و دیدگاه‌های آنان، مشخص نمود که چگونه فلسفه‌ی یکی از آنان بر فیلسوف پس از خود اثر گذاشته است.

با موفقیت این کتاب، کار تدریس را رها نمود و تمام وقتش را به نوشتن اختصاص داد.

دورانت سه سال بعد کتاب «کاخ‌های فلسفه» (The mansions of Philosophy) را منتشر کرد که شامل نظریات او درباره‌ی مسائل اساسی زندگی و سرنوشت بشر است. در چاپ‌های بعدی ناشر به او عنوان «لذات فلسفه» را پیشنهاد داد و پس از آن این کتاب به همین نام انتشار یافت.

درباره معنی زندگی

او در سال ۱۹۳۲ کتاب «درباره معنی زندگی» را منتشر ساخت که به یکی از شناخته‌شده‌ترین و پرطرفدارترین آثارش بدل شد.

داستان خلق این کتاب خود درخور توجه است. در پاییز سال ۱۹۳۰ روزی مردی به نزد ویل دورانت که در حیاط منزلش سرگرم جمع‌آوری برگ‌های خشک بود رفت و از او خواست تا با آوردن دلیلی، مانع خودکشی وی شود. دورانت در آن وقت محدود، جواب‌هایی به آن فرد داد اما فکرش درگیر این پرسش ماند که وی را برآن داشت تا نامه‌هایی به بیش از یکصد شخصیت مشهور و تاثیرگذار دنیا بنویسد و از آنها درباره‌ی معنی زندگی نظرخواهی کند. او همچنین از این افراد خواست تا بگویند چگونه به زندگی شخصی‌شان معنا و هدف داده‌اند.

پاسخ‌‌هایی که از جانب شخصیت‌های بزرگی چون گاندی، نهرو، جورج برنارد شاو، برتراند راسل و حتی یک زندانی محکوم به اعدام و بسیاری دیگر ارسال شده‌ بود، کتاب او را شکل داد.

تاریخ تمدن

از آن پس ویل دورانت با همکاری همسرش آریل به نگارش عظیم‌‌ترین اثر زندگی‌اش یعنی «تاریخ تمدن» مشغول گردید که طی نزدیک به نیم قرن از ۱۹۳۵ تا ۱۹۷۵ و در ۱۱ مجلد به چاپ رسید. گرچه آریل از جلد اول این مجموعه در نگارش آن سهیم بود، نام وی در ۶ جلد نخست تنها به عنوان ویراستار آمده است. در این کتاب با نگاهی تحلیلی تاریخ تمدن بشر از دوران پیش از تاریخ تا پایان سده‌ی هجدهم مورد بررسی قرار گرفته است.

عناوین جلدهای تاریخ  تمدن به این شرح هستند:

جلد اول: مشرق زمین، گاهوارهٔ تمدن
جلد دوم: یونان باستان
جلد سوم: سزار و مسیح
جلد چهارم: عصر ایمان
جلد پنجم: رنسانس
جلد ششم: اصلاح دین
جلد هفتم: آغاز عصر خرد
جلد هشتم: عصر لویی چهاردهم
جلد نهم: عصر ولتر
جلد دهم: روسو و انقلاب
جلد یازدهم: عصر ناپلئون

 گفتنی است ویل دورانت در جلد نخست این مجموعه، به فرهنگ، تمدن، هنر، معماری و شاهان ایرانی پرداخته است. او همچنین طی عمرش سخنرانی‌های متعددی را در مورد تاریخ و تمدن ایران به انجام رساند. کنفرانس «پرشیا در تاریخ تمدن» که در سال ۱۹۴۸ در انجمن ایران و آمریکا برگزار شد، یکی از آنها بود.

دورانت و همسرش طی چهار دهه نگارش این مجموعه به دور دنیا سفر کردند، از مصر و ایران تا سیبری و ژاپن. تمرکز آنها برخلاف باقی تاریخ‌نگاران تنها بر وقایع تاریخی نبود و به عوامل تاثیرگذار و تمدن‌ساز در طول تاریخ نیز توجه می‌کردند. ویل دورانت در این باره می‌گوید: «تمدن رودی است با دو ساحل، اما بیشتر تاریخ نگاران تنها به خودِ رود توجه دارند.»

این مجموعه به عنوان یکی از ستایش‌‌آمیز‌ترین آثار ادبی جهان همواره مورد توجه بوده است و نویسندگان آن در سال ۱۹۶۸ برای کتاب دهم از این مجموعه برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر شدند.

ویل و آریل دورانت در همین سال کتاب «درس‌های تاریخ» را به دست چاپ سپردند و در آن خطوط کلی تاریخ را که تا جلد دهم مجموعه‌ی تمدن بدان پرداخته بودند، مورد بررسی قرار دادند.

آن دو در ادامه‌ کتاب‌های «تفسیرهای زندگی» و زندگی‌نامه‌ی مشترکشان را به ترتیب در سال‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۷۷ منتشر کردند.

خدمات ارزنده و شایان توجه ویل دورانت موجب شد تا در سال ۱۹۷۷ مدال آزادی را از رییس جمهور جرالد فورد دریافت نماید.

قهرمانان تاریخ

«قهرمانان تاریخ» کتاب دیگری است از ویل دورانت که نگارش آن را چهار سال پیش از مرگش آغاز نمود و ۲۱ فصل از ۲۳ فصلش را تا پیش از مرگ تکمیل نمود.

این کتاب پس از مرگ او در سال ۲۰۰۱ به چاپ رسید.

دورانت در این کتاب به بیان زندگی و آراء افرادی پرداخته است که در تاریخ تمدن بشر اثرگذار بوده‌اند.

پیشتر در یادداشتی در مجله به این کتاب پرداخته بودیم.

عشق افسانه‌ای

ویل و آریل عشق بسیاری به یکدیگر داشتند که شرح آن در کتاب زندگی‌نامه‌ی مشترک‌شان آمده است. در سال ۱۹۸۱ ویل دورانت ۹۶ ساله به بیمارستان انتقال داده شد و آریل از لحظه‌ای که متوجه شد شانس زنده ماندن همسرش اندک است دیگر لب به غذا نزد تا اینکه در روز ۲۵ اکتبر درگذشت. گرچه دخترش و نوه‌هایش کوشیدند تا خبر فوت آریل را از ویل مخفی نگاه دارند، وی این موضوع را در اخبار شنید و دو هفته پس از آن در ۷ نوامبر قلبش از حرکت باز ماند و در کنار همسرش در گورستان وست‌وود به خاک سپرده شد.

با مرگ هردوی آنها تاریخ تمدن ناتمام ماند. ویل و آریل قصد داشتند نگارش این مجموعه را تا دوران معاصر خود ادامه دهند. یادداشت‌های آنها برای دوازدهمین جلد از این مجموعه (عصر داروین) و جلد سیزدهم (عصر اینشتین) باقی مانده است که اگر تکمیل میشد، تاریخ تمدن را تا سال ۱۹۴۵ گسترش می‌داد.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 5 =