پا توی کفش پوتین

9
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

زمانی تیموتی اسنایدر کتاب استبداد را در هشدار به روی کار آمدن دونالد ترامپ نوشت. حالا اما این بار به روسیه و نقشش در نفوذ به دموکراسی‌های غربی پرداخته. حالا بعد از ترامپ نوبت پوتین است که این نویسنده هم پرده از کارش بردارد و هم راهکارهایی برای مقابله با سیاست‌های پوتین ارائه کند.

تیموتی دی. اسنایدر نویسنده‌ی کتاب پرفروش استبداد (بیست درس از قرن بیستم)، متولد ١٩۶٩، نویسنده، تاریخ‌نگار، منتقد ادبی، و استاد دانشگاه اهل ایالات متحده آمریکا است. تخصص وی در زمینه تاریِخ اروپای شرقی و مرکزی، و تاریخ هولوکاست است. او استاد تاریخ دانشگاه ییل و عضو دائمی مؤسسه علوم انسانی در وین اتریش است. اســنایدر کتاب‌های مطرح و مهمی را دربارۀ تاریخ اروپا به رشته تحریر درآورده،

Timothy_Snyder

پیش از معرفی کتاب جدید او کمی راجع‌ به کتاب پرفروش استبداد بخوانیم:

در قرن بیستم، دموکراسی‌های اروپا به ورطۀ فاشیسم و نازیسم و کمونیسم سقوط کردند. تاریخ اروپای قرن بیستم نشان می‌دهد که جوامع ممکن است از هم بپاشند، دموکراسی‌ها ممکن است سرنگون شوند، نظام‌های اخلاقی ممکن است فرو بریزند، و انسان‌های عادی ممکن است خود را در موقعیت‌هایی تصور نکردنی بیابند. این کتاب بیست درس از قرن بیستم را در اختیار خواننده قرار می‌دهد. نویسنده در این کتاب دانش جامع و گسترده‌اش از تاریخِ جهان و به‌ویژه تاریخِ استبداد را به کار می‌گیرد تا از تحولات قرن بیستم ۲۰ درس تنظیم کند. خواننده در این کتاب می‌آموزد که اطاعت از حاکمان زورگو همیشه اجباری نبوده است و گاهی بعضی افراد قبل از آنکه مجبور به اطاعت شوند خودشان تسلیم می‌‍شوند. ما از اروپایی‌های قرن بیستم عاقل‌تر یا باهوش‌تر نیستیم که شاهد بودند مردم‌سالاری چطور تسلیمِ تمامیت‌خواهی شد. اما مزیتِ ما بر اروپایی‌های قرن بیستم آن است که می‌توانیم از تجربیاتِ آنها درس بگیریم تا در برابر پیشروی استبداد پایداری کنیم.

در مسیر ناآزادی، جدیدترین کتاب تیموتی اسنایدر است که در آوریل ٢٠١٨ انتشار یافته است. این کتاب تلاش‌های روسیه برای نفوذ به دموکراسی‌های غربی را مورد تحقیق و بررسی قرار می‌دهد. اسنایدر در این کتاب به ما می‌گوید روسیه در غرب چگونه نقش‌آفرینی می‌کند و حوادث و تحولات آن اثر می‌گذارد.
کتاب در مسیر ناآزادی، که اثری قدرتمند و بی‌مانند در بررسی تاریخ معاصر است، بر پایه تحقیقات گسترده و گزارش شخصی اسنایدر بنا شده، که پا را از تیترهای خبری فراتر می‌گذارد و ذات حقیقی تهدید به دموکراسی و قانون را فاش می‌کند. برای درک این چالش، باید فضیلت‌های سیاسی بنیادین را که عرف ارائه می‌دهد ببینیم و حتی آنها را بازســازی کنیم تا بتوانیم آینده را بسازیم.
اسنایدر این کتاب را با استناد به وقایع و روند رویدادهای معاصر نوشته و از تهدیدی سخن می‌گوید که ستون‌های آزادی در غرب را به لرزه درآورده است. او می‌گوید تاریخ هرگز پایان نمی‌پذیرد و ما را در مقابل انتخاب‌هایی قرار می‌دهد ـ برابری یا الیگارشــی، فردگرایی یا توتالیتاریسم، حقیقت یا دروغ ـ تا درک ما را از زندگی به چالش بکشد تا اینکه در این دنیای پر از شک و تردید راهی روبه جلو، رو به آینده پیدا کنیم.

در مسیر ناآزادی به ما کمک می‌کند جهانمان را طوری ببینیم گویی که برای اولین بار میبینیم. این کتاب برای هر انسانی که به دنبال دموکراسی است تکان دهنده و البته ضروری است.

 

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =