پشت درهای بسته نمانید!

4
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

کتاب‌های موفقیت و خودیاری کم نیستند اما همه آن‌ها حاضر به دیدن واقعیت‌های جهانی که در آن زندگی می‌کنیم، نیستند و فقط انبوهی از جمله‌های انگیزشی را کنار هم می‌گذارند. در سوم از همان اول با مخاطبانش صادق است و به آن‌ها می‌گوید برای رسیدن به موفقیت دو در به روی شما بسته است و باید به سراغ در سوم بروید چون «در دوم ورودی ویژه میلیاردرها و افراد مشهور و فرزندانشان است. »

نویسنده آن قدر واقع‌بین هست که بداند اگر شما از راه‌یافتگان به در دوم بودید، احتمالاً اصلاً دنبال چنین موضوعی نبودید چون از همان لحظه تولد موفقیت را همراه با اسباب‌بازی‌هایتان به آغوش می‌کشیدید و دیگر برای یافتن آن، کتاب‌ها را زیر و رو نمی‌کردید.

نویسنده از در دیگری هم می‌گوید که ۹۹ درصد مردم پشت آن صف کشیدند و «امیدوارند بالاخره بروند داخل» ولی این آن دری نیست که افرادی مانند بیل گیتس و استیون اسپیلبرگ از آن گذشتند.

الکس بنایان به شما در سوم را نشان می‌دهد اما نه با لحن دانای کلی متکبر و از خود راضی که همه چیز را کشف کرده و حالا آن را به دیگران می‌فروشد؛ نویسنده شخصیت‌های واقعی مثل لیدی گاگا و مارک زاکربرگ و بیل گیتس را وارد داستان خودش می‌کند و آن‌ها را در مقام استادان دانشگاهی خیالی قرار می‌دهد تا خواننده همزمان از شنیدن نام آن‌هایی که می‌شناسد و روایتی خیالی و ناشنیده لذت ببرد و از خلال این ماجراجویی در سوم را پیدا کنند.

«در سوم» وعده رسیدن به موفقیت را می‌دهد و راه جدیدی را معرفی می‌کند اما طی کردن این مسیر با راوی کتاب مثل کوهنوردی‌های سخت و نفسگیر نیست و بیشتر شبیه قدم زدنی آرام و لذت‌بخش است. نگاه و قلم نویسنده باعث شد تا «در سوم» در آمریکا خوب فروخته شود و توجه منتقدان و خوانندگان را جلب کند. حالا هم نشر ملیکان این کتاب را به خواننده‌های فارسی معرفی کرده است.

برشی از کتاب:

احتمالاً سخت‌ترین بخش خطرپذیری «خطر کردن» نیست، بلکه «زمان خطر کردن» است. هیچ‌وقت مشخص نیست چه اندازه پشتوانه برای توجیه ترک تحصیل کافی است؛ هیچ‌وقت مشخص نیست چه زمانی برای رها کردن شغلتان مناسب است. نتیجه تصمیم‌های اساسی هیچ‌وقت در همان لحظه مشخص نیست و فقط با نگاه کردن به گذشته مشخص می‌شود. پس بهترین کار برداشتن قدم‌های کوچک و حساب‌شده است.
ایده رها کردن دانشگاه اصلاً به مذاقم خوش نمی‌آمد، اما دانشجو ماندن و یک ترم مرخصی گرفتن عالی به نظر می‌رسید.(ص: ۱۳۵)

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.