پشت پردۀ ادبیات جهان

34
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

وقتی که جویس دور از وطن اولیس می‌نوشت و جک کرواک اعتقادی به پرداخت کرایه تاکسی نداشت.

 

برای بسیاری از ما ناگفته‌های دنیای ادبیات به اندازۀ خود کتاب‌ها جذاب و شیرین است. قصد داریم به پشت پردۀ جهان ادبیات سری بزنیم و در امورات برخی از نویسندگان سرک بکشیم. با ما همراه باشید.

دوری و دوستی

جیمز جویس در ۲۰ سالگی کشورش ایرلند را ترک کرد. او عقیده داشت که برای نوشتن در مورد موضوعی، باید از آن موضوع دور باشد.

جیمز جویس، نویسندۀ نام‌آشنای ایرلند، به سال ۱۸۸۲ در شهر دوبلین به دنیا آمد و در ۲۰ سالگی ترک وطن کرد و تا پایان عمر در شهر‌های اروپایی گشت. اگرچه از کشورش دور بود، اما جهان کتاب‌هایش معطوف به ایرلند بود. در چهل سالگی شاهکارش را در پاریس منتشر کرد: اولیس. رمان عظیمی در ۷۲۰ صفحه که تمامی وقایعش در یک روز در دوبلین رخ می‌دهد.

James-Joyce

ماهی را هر وقت از آب بگیری تازه‌ست

تونی موریسون نویسندگی را در دهۀ چهارم زندگیش شروع کرد و نوبل گرفت.

تونی موریسون، نویسندۀ آفریقایی – آمریکایی، در سال ۱۹۹۳ برندۀ جایزۀ نوبل ادبیات شد. او اولین زن سیاه‌پوست بود که این جایزه را بدست می‌آورد.

پروفسور تونی موریسون سی و اندی سال داشت  که در دانشگاه هارواد به سمت استادی رسید. برای وقت‌گذرانی و تفریح به عضویت یک کلاس نویسندگی درآمد و در مورد دختر سیاه‌‌پوستی که آروزی داشتن چشمانی آبی داشت، چیزی نوشت. کمی بعد از طلاقش، آن داستان را از گنجه‌اش بیرون کشید و چند سال بعد را با آن سرگرم شد تا اینکه در ۳۹ سالگی رمان «آبی‌ترین چشم» را منتشر کرد و با رمان‌های «سرود سلیمان» و «دلبند» مشهور شد.

tony-morrison

سودای نویسندگی

ولادیمیر نابوکوف، نویسنده، مترجم و منتقد روس؛ علیرغم اینکه در یک خانوادۀ ثروتمند به دنیا آمد، تا میانسالی ثروت زیادی نداشت.

پس از انقلاب روسیه و روی‌ کار آمدن بلشویک‌ها، خانودۀ نابوکوف متواری شدند. نابوکوف ۲۰ ساله فهمید که از آن به بعد خرج و مخارجش با خودش است، او مدتی در شهرهای اروپا گشت و سپس به آمریکا رفت. مدتی معلم شد. چند وقتی به آموزش تنیس پرداخت. در نیمه‌های قرن بیستم تدریس ادبیات اروپایی و روسی را در دانشگاه معتبر کرنل آغاز کرد. گرچه برای خودش اسم و رسمی دست و پا کرده بود، اما تا ۶۰ سالگی و بعد از انتشار رمان «لولیتا» در آمریکا به موفقیت مالی نرسید. یکسال پس از لولیتا بالاخره توانست تمامی شغل‌هایش را رها کند و فقط به نویسندگی بپردازد.

Vladimir-Nabokov

سواری مجانی

جک کرواک، مسافر جاده‌ها که رمان در جاده را نوشت، رانندگی نمی‌دانست.

جک کرواک، نویسندۀ آمریکایی رمان مشهور در جاده، یکی از ستون‌های نسل بیت است. داستان کتاب، سفر ادیسه‌وار سال پارادایس، نویسندۀ جوان سرخورده و افسرده‌ای است که راهی جاده‌ها می‌شود و پس از آشنایی با دین، مرد جوان و متقلب، ماجراهایی را پشت سر می‌گذارد. این رمان به نوعی خود‌زندگی‌نامۀ کرواک است و ریشه در سفرهای بسیار او به همراه دوستش نیل کسیدی دارد. سال پارادایس نیز مانند کرواک پشت فرمان نمی‌نشیند و از راه هیچهایکینگ (رایگان‌سواری) سفر می‌کند.

Jack-Kerouac

اصل جنس

جورج اورول طرح کلی داستان ۱۹۸۴ را از رمان «ما» وام گرفته بود.

رمان «ما» نوشتۀ نویسندۀ روس، یوگنی زامیاتین و منتشر شده به سال ۱۹۲۴، داستان پادآرمان‌شهری است که در آینده اتفاق می‌افتد. خانه‌ها از شیشه ساخته‌ شده‌اند تا پلیس مخفی راحت‌تر بتواند از مردم جاسوسی کند. مردم لباس متحدالشکل دارند و با شماره‌هایشان شناخته می‌شوند. جورج اورول ادعا می‌کرد که آلدوس هاکسلی نیز ایدۀ رمان «دنیای قشنگ نو» (۱۹۳۲) را از این کتاب گرفته است. رمان «ما» از اولین آثاری بود که توسط دولت شوروری ممنوع و نویسند‌ه‌اش تبعید شد.

اورول در سال ۱۹۴۶ نقدی بر رمان «ما» نوشت که در تریبون چاپ شد و گرچه طرح داستان را ضعیف خوانده بود اما متوجه شد که با زمان معاصرش همخوانی دارد و اینچنین سه سال بعد رمان ۱۹۸۴ چاپ شد.

George-Orwell

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − چهار =