پنج ترس درباره کتاب

340
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در دنیا بیش از ۱۰۰ نوع فوبیا وجود دارد. از ترس از عنکبوت و سوسک گرفته تا ترس از چسبیدن بادام‌زمینی به سقف دهان.

شاید باورتان نشود اما یک سری فوبیا، هراس یا ترس مرضی در دنیا وجود دارد که به کتاب و کتاب خواندن مربوط می‌شود.

۱-بیبلیوفوبیا

این نوع ترس اساسا ترس از کتاب‌ها است. همچنین می‌تواند به معنی ترس از کتاب خواندن یا خواندن نوع خاصی از کتاب هم باشد.

ترس از بلند خواندن کتاب در برابر جمع و ترس از نگه داشتن کتاب در دست هم می‌تواند زیر مجموعه بیبلیوفایل تا هراس از کتاب باشد.

این ترس همچنین می‌تواند به صورت نفرت از کتاب خودش را نشان دهد. در نتیجه این نفرت، ممکن است یک فردی که بیبلیوفایل دارد فکر کند که کتاب تاثیر بدی روی او، اطرافیان یا جامعه‌اش می‌گذارد و همین موضوع می‌تواند به ساسنسور یا کتاب‌سوزی منجر شود.

بیبلیوفوبیا
۲-آبیبلیوفوبیا

آبیبلیوفوبیا هراس از تمام کردن مطالب خواندنی است. همه کتاب‌خوان‌ها و عشق کتاب‌‌ها تا حدی چنین ترسی را در زندگی تجربه کرده‌اند. امروز چنین ترسی کمی تا قسمتی درمان و راه‌حل دارد چرا که کتاب در هر شکل آن، چه نسخه کاغذی و چه نوع الکترونیکی آن در هر شرایطی در دسترس است.

پایپیروفوبیا
۳-پاپیروفوبیا

برخی در دنیا هستند که از کاغذ می‌ترسند. به این نوع ترس «پاپیروفوبیا» می‌گویند. این نوع ترس می‌تواند شامل هراس از لمس کردن کاغذ، ترس از زخمی شدن توسط کاغذ و حتی وحشت از نوشتن روی کاغذ بشود. اساسا اگر چنین ترسی داشته باشید نمی‌توانید کتاب نسخه کاغذی بخوانید. چنین افرادی می‌توانند به راحتی از کتاب‌های الکترونیک و کتاب‌های نسخه صوتی استفاده کنند.

۴-لوگوفوبیا

آنها که لوگوفوبیا دارند از کلمه یا کلمات می‌ترسند. این نوع ترس می‌تواند ترس از کلمات خاص یا کلماتی از یک گروه یا ترس از به کار بردن کلمه یا کلماتی معین باشد. این نوع ترس می‌تواند به خاطر شوک یا تجربه‌های سخت در فرد ایجاد شود.

۵-آلگوترانسی‌فوبیا

این فوبیا، هراس از نداشتن کتاب و چیزی برای خواندن در وسایل نقلیه عمومی است. در ترافیک ماندن، سفرهای روزانه با مترو، سفرهای جاده‌ای طولانی مدت در اتوبوس، قطار و هواپیما می‌تواند فرساینده باشد؛ از این رو عادت به مطالعه در این ساعات می‌تواند مفید اما وحشت شدن حاصل از مطالعه نکردن چیزی، می‌تواند مضر باشد.

این کلمه جدید است و هنوز راهش را به لغتنامه‌ها باز نکرده. نخستین بار یک نویسنده حوالی سال‌های ۱۹۷۰ از این کلمه به صورت طنز در آثارش استفاده کرده‌است.

آلگوترانسی فوبیا

ترس‌های دیگری که به کتاب مربوط می‌شوند گرافوفوبیا (ترس از نوشتن)، سوفوفوبیا (ترس از یاد گرفتن و دانش اندوختن) و متروفوبیا (ترس از شعر) هستند. برخی از این ترس‌ها به طنز ساخته شده‌اند و برخی دیگر وارد فرهنگ لغت شده و درباره آنها مقاله‌های علمی نوشته شده‌است.

در عین حال، مردم می‌توانند از هزاران چیز در دنیا بترسند و هم‌زمان می‌توانند نسبت به هزاران چیز علاقه وسواس‌گونه داشته باشند. «بیبلیومانیا» علاقه وسواس‌گونه به کتاب است که می‌تواند به جمع‌آوری دیوانه‌وار کتاب یا احتکار آن منجر شود. «سر توماس فیلیپ» یکی از مشهورترین افرادی است که به بیبلیومانیا دچار بود.

بعد از مرگ او، گنجینه کتاب‌هایش باقی ماند.  تعداد کتاب‌های سر توماس فیلیپ مشخص نشد اما اعلام کردند که حراج این کتاب‌ها نزدیک به ۱۰۰ سال طول می‌کشد که دو معنی دارد:  اول اینکه شاید تعداد کتاب‌های او به چیزی حدود ۱۶۰ هزار جلد می‌رسید یا اینکه حراجی‌های قرن هجدهم در کارشان خیلی کند بودند و سرعت لازم را نداشتند.

بیبلیومانیا

عادت دیگری درباره کتاب وجود دارد که نامش «سوندوکو» است. در مطلب زیر می‌توانید درباره آن بیشتر بدانید.

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.