/**/

پیر شدن؛ آخرین هنر شوپنهاور

759
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

حاصل آخرین سال‌های فکری آرتور شوپنهاور دویست صفحه بدخط و ریز بود که در آن از تاملات فلسفی گرفته تا فحش و ناسزا و شاخ و شانه کشیدنْ پیدا می‌شد:

کوته‌زمانی بعد کرم‌ها تنم را خواهند جوید، این فکری است که می‌توانم تابش بیاورم و هضمش کنم، ولی این تصور که استادان فلسفه فلسفهٔ مرا بجوند تنم را به لرزه و مورمور می‌اندازد! (ص: ۱۵۶)

 

آن دویست صفحه بدخط و ناخوانا حالا به مجموعهٔ هفت جلدی تمیز و خوش‌خوانی تبدیل شده است که هفتمین و آخرین آن‌ها «هنر پیر شدن» است. پیش‌تر هم از همین مجموعه کتاب‌های «هنر خودشناسی» و «هنر حفظ آبرو» و «هنر خوشبختی» و «هنر رنجاندن» و «هنر زنده ماندن» و «هنر رفتار با زنان» منتشر شده بود.

هر چند، شوپنهاور شاهد چاپ شدن این مجموعه نبود اما در وصف آن همان چیزی را می‌توان گفت که خودش دربارهٔ چاپ احتمالی آن‌ها نوشته بود: «اندک اما خوب» (ص: ۶۱)

پیر شدن آخرین هنر شوپنهاور و احتمالاً هر هنرمند دیگری است. این کتاب شامل ۳۱۹ پاره نوشته می‌شود که بعضی از آن‌ها تنها دو خط است اما باید آن را عصارهٔ نگاه شوپنهاور به زندگی و مرگ دانست. همان‌طور که از نام کتاب برمی‌آید، پیری باید کانون اصلی این نوشته‌ها باشد اما فیلسوف بدبین چندان هم به آن پایبند نمی‌ماند و جابه‌جا چیزهایی در باب موضوعاتی دیگر می‌نویسد که چندان مرتبط نیست اما همچنان خواندنی است:

خواب پاره‌ای از مرگ است که آن را پیشاپیش وام می‌گیریم و در ازای آن زندگی خسته و کوفته یک روز را نوسازی می‌کنیم. «خواب قطعه‌ای وام گرفته از مرگ است.» خواب لختی از مرگ برای سروسامان دادن زندگی وام می‌گیرد. یا به سخن دیگر، خواب بهره‌های هرازگاهی ما از مرگی است که خودش سرمایه‌ای به اقساط است. هر چه بهره‌های بیشتر و به‌ موقع‌تری از این سرمایه قسطی به ما پرداخته شود، به همان میزان قروض را دیرتر از ما مطالبه می‌کنند (ص: ۸۴)

۳۵ صفحه ابتدایی کتاب شامل یادداشت مترجم و نوشته‌ای از فرانکو وولپی، استاد فلسفه، می‌شود. این نوشته، نگاه شوپنهاور به مرگ را با وجود همهٔ پراکندگی‌هایش سامان می‌دهد.

هنر پیر شدن نوشتهٔ آرتور شوپنهاور با ترجمهٔ علی عبداللهی ‌به‌تازگی از سوی نشر مرکز منتشر شده است.

 

اگر این مطلب را پسندیدید، ترس‌ها و مزخرفات ذهنی به روایت شوپنهاور را هم بخوانید.
شاید برایتان جالب باشد
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.