پیشنهاد چند کتاب عاشقانه به مناسبت ایام عشق

مطالعه به وقت عشق و عاشقی

140
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

این روزها اگر نظری به تقویم یا سررسید بیندازیم یا حتی کمی در شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی سرک بکشیم می‌بینیم که از این ایام بوی خوشی می‌آید، بوی خوش عشق. دو مناسبت فرنگی (ولنتاین) و ایرانی (سپندارمذگان) در حال و هوای عشق داریم. فارغ از نظرات مختلف دربارۀ ریشه‌های این مناسبت‌ها، این ایام مناسبتی بهترین بهانه هستند برای همۀ ما که به افرادی که دوستشان داریم فکر کنیم و ابراز عشق کنیم.
در این یادداشت قصد داریم کتاب‌هایی در حال و هوای عشق معرفی کنیم.

اول بگذارید از کتاب‌هایی شروع کنیم که برای هدیه دادن به افرادی که دوستشان دارید مناسب هستند.

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

تصویر کتاب دوستت دارم

دوستت دارم یک کتاب فوق‌العاده زیبا و جذاب است. مولف کتاب با ذوق و سلیقۀ منحصر به فرد خود گزین‌گویه‌ها و اشعار عاشقانۀ فارسی و خارجی را یکجا جمع کرده است. لطف دیگر کتاب، تصاویر زیبا و شکیل کتاب در جای جای هر صفحۀ کتاب است. کتاب به صورت کاغذ گلاسه چاپ شده است. جلد فوق‌العاده زیبا و کاور فوق‌العاده مناسب کتاب برای هدیه دادن بسیار مناسب است.

تصویر کتاب دفتر عشق
دفتر عشق کتاب فوق العاده‌ای است حاصل انتخاب و ترجمۀ عالی مرحوم مهدی سحابی مترجم آثار بزرگ ادبیات. اصل کتاب در واقع مجموعه‌ای از قطعات عاشقانه‌ای بوده است که انتشارات پنگوئن چاپ کرده است. اما مهدی سحابی به همین اکتفا نمی‌کند و بسیاری از زیباترین قطعات عاشقانۀ نظم و نثر ادبیات فارسی را نیز در کنار ترجمۀ خود گنجانده است.
نشر مرکز به بهترین شکل ممکن کتاب را چاپ کرده است. کتاب جلد سازی فوق العاده‌ای دارد و برای هدیه دادن بسیار مناسب است.

برای ستایش تو همین کلمات روزمره کافی است
همین که کجا می‌روی دلتنگم
برای ستایش تو همین گل و سنگریزه کافی است
تا از تو بتی بسازم

مگر می‌شود در فکر هدیه دادن کتاب به کسی که دوستش داریم باشیم و از شعر غافل باشیم.
ما برای هدیه دادن کتاب شعر دفتر شعر شمس لنگرودی را پیشنهاد می‌دهیم و شک نداریم از این انتخاب پشیمان نخواهید شد. اشعاری زیبا و عاشقانه که با مهارت و استادی شمس لنگرودی به زبانی فوق العاده ساده و بیانی شیوا سروده شده‌اند. هنری که از هرکس بر نمی‌آید.

خب حالا سری بزنیم به کتاب هایی که از منظر روانشناسی و فلسفه به عشق پرداخته‌اند.

هنر عشق ورزیدن کتابی خواندنی از یکی از مهمترین متفکران و روان شناسان غربی است. اریک فروم روان‌کاو، جامعه‌شناس آمریکایی-آلمانی‌تبار، روان‌شناس اجتماعی بلندآوازهٔ مکتب فرانکفورت و همچنین یک سوسیال دموکرات و از برجسته‌ترین فیلسوفان مکتب اومانیستی است. او در آثارش کوشید تا ارتباط متقابل روان‌شناسی و جامعه را شرح دهد و معتقد بود که با به‌کار بستن اصول روانکاوی، به عنوان علاج مشکلات و بیماری‌های فرهنگی بشر، راهی به سوی تحقق یک «جامعهٔ معقول» و متعادل از لحاظ روانی خواهد یافت.

اریک فروم در پیشگفتار این کتاب تأکید می‌کند که این کتاب دستورالعمل ساده‌ای برای عشق ورزیدن نیست و در واقع «عشق ورزیدن» را به عنوان یک هنر معرفی می‌کند. «فروم» تلاش می‌کند خواننده را متقاعد کند که تمام کوشش‌های او برای «عشق ورزیدن» محکوم به شکست است، مگر این که با جدیت برای تکامل همه جانبهٔ شخصیت خود بکوشد تا جایی که به جهت‌بینی سازنده‌ای برسد.

کتاب ترجمه فوق‌العاده شیوایی دارد و تعداد چاپ‌های مکرر این کتاب در چند دهه نشان از این دارد که برای بسیاری راهگشا بوده و کسانی که کتاب را خوانده‌اند به بسیاری خواندن کتاب را توصیه کرده‌اند.

تصویر کتاب درباره عشق

حتما شما هم در مورد عشق حقیقی و عشق مجازی شنید‌ه‌اید و شاید هم کمی گیج شده‌اید که واقعا چه خبر است. کتابی که اینجا قصد داریم توصیه کنیم مجموعه مقالاتی مهم از نویسندگان بزرگ است و عشق را در متن فیلسوفان کلاسیک و مدرن بررسی می‌کند.
دربارۀ عشق مشتمل بر ترجمۀ پاره‌‏اى مقالات فلسفى مهم در خصوص عشق یا به بیان دقیق‏‌تر، «عشق مجازى»، یعنى عشق رمانتیک یا اروتیک میان انسان‏‌هاست. نویسندگان این مقالات از جمله فیلسوفان صاحب‌‏نام در سنت فلسفه معاصر هستند، و هریک مى‏‌کوشد تجربه عشق انسانى را از زاویه‏‌اى خاص مورد تحلیل و بررسى فلسفى قرار دهد.

خب حالا کم کم به سمت کتاب‌های ادبی برویم. اول به سراغ کتابی می‌رویم که نه ادبی ادبی است و نه روانشناسی مطلق.

و اما کتاب سیر عشق. کتابی جالب در قالبی مابین رمان و گزارش. این کتاب را آلن دو باتن یکی از نویسندگان مطرح که آثار پرفروشی دارد نوشته است. حرف حساب آلن دو باتن در این کتاب این است که اکثر فیلم‌ها و رمان‌های عشقی فقط به دوران پرمشقت فراغ می‌پردازند و داستان را فقط تا زمانی روایت می‌کنند که دو دلداده علیرغم مشکلات به هم رسیده‌اند. انگار که دیگر مشکلی در انتظارشان نیست و سال‌های سال به خوبی و خوشی در کنار هم زندگی می‌کنند و با هم می‌میرند. اما نویسنده می‌خواهد تازه مشکلات و چالش‌های زوجی عاشق را روایت کند که با هم ازدواج کرده‌اند و می‌بینند زندگی آنطور هم نبوده که تصور می‌کرده‌اند. این کتاب راوی داستانی غیرکلیشه‌ای از یک زندگی عاشقانه است و خواندنش را به تمام افرادی که می‌خواهند با خواندن ادبیات به جنگ مشکلات زندگی شخصی و زناشویی خود بروند شدیدا توصیه می‌کنیم.

از حالا به بعد دیگر در کتاب‌های ادبیات سیر و سفر کنیم.

دولت عشق کتاب معروف الیف شافاک نویسنده ترک تبار است که آثار او مورد استقبال وسیعی در سراسر جهان شده است. دولت عشق یا ملت عشق کتابی است که فوق‌العاده پرفروش شد و در ایران هم با استقبال خوبی روبرو شد. شاید بتوان رمز موفقیت این کتاب را در تلفیق درست سه فرمول برای جذب مخاطب سراغ گرفت. فرمول‌هایی که هر کدام جداگانه می‌توانند ضامن فروش کتاب به قشر وسیعی از مخاطبان بشوند. یکی این که کتاب روایتگر یک داستان عاشقانه در حال و هوای دنیای معاصر است. زنی که احساس می‌کند شوهرش به او خیانت می‌کند و بچه‌هایش هم به دنیای او اعتنایی ندارند. در همین حال و هوا با نویسنده‌ای آشنا می‌شود که این آشنایی فرمول دوم را هم وارد کتاب می‌کند.این نویسنده کتابی نوشته است که روایتگر دیدار شورمندانه مولانا و شمس است. اما آس دیگری که کتاب دارد این است که در اثنای روایت این دو داستان چهل قانون عشق نیز بدون اینکه مخل خواندن داستان بشوند ارائه می شوند. چهل قانونی که شاید اگر جداگانه در کتابی ارائه می‌شدند جذابیت چندانی نداشتند.

مگر می‌شود از عشق و عاشقی گفت و در حال و هوای کتاب پرسه زد و یادی از مرحوم نادر ابراهیمی و نوشته‌های دلنشینش نکرد.

انتشارات روزبهان دست به کار جالبی زده است و سه کتاب زیبا و پرفروش مرحوم نادر ابراهیمی را در یک جلد چاپ کرده است.

سه کتاب فوق‌العاده شیرین و دوست داشتنی یک عاشقانه آرام، چهل نامه کوتاه به همسرم و بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم.

این ابتکار انتشارات بهترین فرصت است که تمام عاشقانه‌های مرحوم نادر ابراهیمی را یک جا خواند و صد البته یک جا هدیه داد به آن که عاشقش هستیم.
راستی به هر دلیلی اگر نخواستید سه کتاب را یک جا داشته باشید هر سه عنوان هم به صورت مجزا در دسترس شما هستند.

و در نهایت….

وقتی آدم عاشق است، همه چیز بیشتر معنا دارد.
( پائولو کوئیلو، کیمیاگر )

 

و حالا معرفی چند رمان عاشقانۀ مهم و پرفروش

شخصیت اصلی کتاب عشق و شیاطین دیگر یعنی سیروا ماریا خالق همکاری مارکز با مردم عادی است. مارکز پلات اصلی این داستان را از افسانه‌ای محلی می‌گیرد و با زبان و تخیل منحصر به فردش آن را می‌پروراند: سگی که مبتلا به هاری بوده است، سیروا ماریا را گاز می‌گیرد اما برخلاف انتظار او نمی‌میرد و نشانی از بیماری بروز نمی‌دهد. همین باعث می‌شود تا سراغ بیماری را در روح او بگیرند و درنهایت دختر ۱۲ ساله را راهی معبد ‌کنند. او آن‌جا عاشق یکی از اصحاب کلیسا می‌شود و در نهایت آن‌چه او را می‌کشد، نه بیماری که عشق است.
از عشق و شیاطین دیگر در حال و هوایی اتفاق می‌افتد که چندان هم از روزگار ما دور نیست. مخصوصاً اگر در سال کرونا عاشق هم شده باشید، لذت خواندن این کتاب برایتان دو چندان می‌شود. بنابراین شاید این کتاب همان پناهگاهی باشد که می‌توان از شر ترکیب «هاری و عشق» یا «کرونا و عشق» به آن پناه برد.

0%
Awesome
  • Criteria
شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.