پینوکیو آدم می‌شود!

9
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

همه ما در دوران کودکی داستان‌های محبوبی داشته‌ایم که با رویاها و تصورات آن بزرگ شده و برای خودمان خیال پردازی کرده‌ایم. داستان‌هایی که رفیق روزگار کودکیمان و احتمالا رفیق امروز فرزندمان هستند و هنوز که هنوز است یادآوریشان حس و حال آن روزها را برایمان زنده می‌کند. حالا ما برایتان مژده تولد دوباره یکی از همین رفقای کودکی را داریم. پینوکیو بعد از نزدیک به ۱۲۰ سال دوباره جان گرفته و زنده شده است. بازهم همان ماجرا و همان پسرک چوبی وروجک و ساده‌لوحی‌هایش اما این بار در فرم و نگاره‌ای جدید.

قبل از هرچیز پیشنهاد می‌کنیم با تماشای این ویدیو سری به خاطرات کودکیتان بزنید.

پینوکیو اثر جاودانه کارلو کولودی نویسنده ایتالیایی‌ست که همه ما در کودکی یا داستانش را خوانده‌ایم و یا کارتون و نمایشش را دیده‌ایم. اما این بار این داستان به گونه‌ای دیگر از نو زاده شده است. روبرتو اینوچنتی، طراح و تصویرگر برجسته ایتالیایی‌، با تصویرگری ماهرانه و فوق العاده جذابش گویی خالق دوباره این اثر جاودانه شده و خط به خط داستان را در خط به خط طرح‌هایش زنده کرده است. تصویرهای این کتاب دعوت‌نامه‌ایست از دنیای جادویی‎ داستان. دستتان را می‌گیرد و با خود به جزیی‌ترین بخش‌های داستان می‌برد. از کارگاه نجاری پدر ژپتو گرفته تا گذرگاه‌های سنگ‎فرش شده و شلوغ شهر، جزییات هیچ مکانی از قلم اینوچنتی جا نمانده است.

اندکی از جادوی این تصاویر را باهم به تماشا بنشینیم:

اما این تنها دلیل برتری این نسخه پینوکیو نیست. از ترجمه این کتاب نیز نمی‌توان به راحتی گذر کرد. چرا؟ به دو دلیل.

  • اول اینکه تنها نسخه‌ای از پینوکیو در زبان فارسی است که مستقیما از زبان ایتالیایی (زبان اصلی داستان) و از اصل متن کتاب و البته با حق انحصاری ناشر اصلی اثر ترجمه شده است.
  • دوم اینکه مترجم این کتاب خود نیز مانند پدر ژپتو دستی بر عروسک سازی دارد. حتی شاید پینوکیویی هم برای خودش داشته باشد!

بهروز غریب‌پور دانش‌آموخته کارگردانی در ایران و ایتالیا و بی‌اغراق مهم‌ترین چهره نمایش عروسکی ایران است. این کارگردان توانمند در ایران و حتی دیگر نقاط دنیا به جهت فعالیت‌هایی که در زمینه تالیف، ترجمه و نمایش عروسکی به خصوص اپراهای عروسکی مولانا، خیام، لیلی و مجنون و… داشته، شناخته شده است. از آن جایی که غریب‌پور آشنایی خوبی با ادبیات و سینمای کودکان دارد و زبان کودک را به خوبی می‎‌شناسد، بهترین گزینه برای باززایی یک کهن داستان ارزشمند است؛ و البته از حق هم نگذریم به خوبی از پس این کار برآمده است. آنچنان که اگر تنها یک صفحه اول کتاب را بخوانید، زمانی به خودتان می‌آیید که به صفحه آخر رسیده‌اید و تمام مدت غرق در فضای تصویرگری‌های متبحرانه اینوچنتی و روایت‌گری شیوا و جذاب غریب‌پور بوده‌اید.

نکته دیگری راجع به این کتاب که بهتر دیدم از آن غافل نشویم کیفیت بالای چاپ و رعایت بالاترین استانداردها در آن است. کاغذهای تماما گلاسه با رنگ‌هایی درخشنده و چشم نواز که نه تنها ناشر را مدیون هنر تصویرگر نکرده، بلکه زیبایی تصاویر را دوچندان کرده است.

پینوکیوی تازه متولد شده نشر افق نه فقط برای کودکان و نوجوانان بلکه برای بزرگسالان نیز انتخاب فوق العاده جذاب و مناسبی است. به علاوه بعید می‌دانیم کسی از هدیه گرفتن این کتاب فاخر و زیبا ذوق زده نشود!

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.