چطور ذهنی برای اعداد بسازیم؟

راهنمای یادگیری ریاضی برای مبتدی‌ها و حرفه‌ای‌ها

2,084
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

«ریاضی خواندنی نیست، حل کردنی است.» این از آن جمله‌هایی است که همهٔ بچه تنبل‌های کلاس ریاضی شنیده‌اند اما هیچ‌وقت نفهمیدند این حرف چه معنایی دارد. اگر هم خیلی سوال می‌کردند آخر کسی پیدا می‌شد که آب پاکی را بر دستشان بریزد و بگوید «تو اصلاً استعداد ریاضی نداری!» اما واقعیت این است که برای گذراندن ریاضیات دبیرستان و دانشگاه نیاز چندانی به استعداد و نبوغ نداریم. چیزی که از آن مهم‌تر است اما نیست، نشان دادن روشی برای ریاضی یاد گرفتن است.
«ذهنی برای اعداد» یک دفترچهٔ راهنمای تمام عیار است که هم به درد دانش‌آموزان و فراریان از حساب و هندسه می‌خورد و هم به کار معلمان و والدین چنین دانش‌آموزانی می‌آید. این کتاب فقط برای مبتدی‌ها نیست و حتی اگر ریاضی و حساب و کتاب بخشی جدا نشدنی از زندگی روزمره‌تان باشد، باز هم این کتاب برایتان خواندنی خواهد بود و می‌تواند نگرش شما به حل مسئله را تغییر بدهد.

 

«ذهنی برای اعداد» چه می‌گوید؟

کتاب از ۱۸ فصل تشکیل شده است و برای بهبود یادگیری به سراغ اصلاح نگاهتان می‌رود و تلاش می‌کند تا چیزی از کلیشه‌ها در ذهنتان باقی نگذارد و بعد از آن، راهکارهایی ساده اما عملی می‌دهد. «ذهنی برای اعداد» راه‌هایی برای «جلوگیری از پشت گوش انداختن و حواس پرتی»  و «بهبود حافظه» هم ارائه می‌کند. مثلاً یکی از روش‌های حل مسئله که برای پرورش خلاقیت هم مناسب است، تغییر روش تفکر از متمرکز به پراکنده است؛ یعنی بعد از تفکر متمرکز به سراغ تمرکز پراکنده بروید. شاید عجیب به نظر برسد اما این دقیقاً همان روشی است که ورزشکاران هم برای پرورش عضلاتشان از آن استفاده می‌کنند:

شاید بخواهید که یادگیری‌تان را بیشتر بهبود دهید تا بتوانید به نحوی به حالت تفکر پراکندهٔ خود فرمان دهید با سرعت بیشتری ایده‌ها را جذب کند. برای درک بهتر، این موضوع را با ورزش کردن مقایسه کنید. وزنه زدن به صورت مداوم باعث نمی‌شود ماهیچه‌های شما بزرگ‌تر شوند. ماهیچه‌هایتان به زمانی برای استراحت و ترمیم نیاز دارند تا بتوانید مجدداً از آن‌ها استفاده کنید. داشتن زمان استراحت میان هر بار ورزش کردن به شما کمک می‌کند در طولانی‌مدت عضلاتی قوی بسازید (ص: ۵۵).

«ذهنی برای اعداد» نوشتهٔ باربارا اوکلی است. او خودش از همان دانش‌آموزان فراری از ریاضی بوده است اما حالا راهی پیدا کرده تا باقی دانش‌آموزان با چنان نفرت و خشمی سر و کار نداشته باشند. این کتاب با ترجمهٔ کامیاب تقی‌زاده منتشر شده و نشر چترنگ آن را راهی کتابفروشی‌ها کرده است.

 

 

مجلهٔ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 1 =