چگونه جین آستن بخوانیم؟

440
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

تقریبا دو قرن از مرگ جین آستن گذشته اما کتاب‌هایش هنوز برای انسان عصر حاضر حرف تازه‌ای برای گفتن دارد.

جین آستن (آستین) یکی از اولین‌ها و تا مدت‌های طولانی، تنها زنی بود که محدودیت‌های سنتی و و به شدت مردانه ادبیات انگلیسی را کنار زد و یکه تاز میدان شد. داستان‌های او مختص به زمان خاصی نیست و شخصیت‌های کتاب‌هایش می‌توانند تا ابد آیینه تمام‌نمای صفاتی باشند که انسان‌ها در زندگی با آنها سر و کار دارند.

اما به عنوان کسی که تا به حال کتابی از او نخوانده، خواندن آثارش را چگونه باید آغاز کرد؟

یک سرگرمی دراماتیک:

اولین رمانی که آستن نوشت اما بعدها منتشر شد «نورثنگر اَبی» بود. این رمان که طعنه‌ای به رمان‌های سبک گوتیک است داستانش درباره کاترین مورلند، دختر ۱۷ ساله‌ای است که هرگز انتظار قهرمان شدن ندارد. او همراه خانواده‌ای که سال‌ها دوست‌شان بود، سفر می‌کند و رمان‌های سبک گوتیکش را به خاطر علاقه فراوان با خودش در این سفر به همراه می‌برد. کاترین در حین سفر، دوست‌های جدیدی پیدا می‌کند، حقایق دراماتیکی کشف می‌کند و حتی یک تجربه عاشقانه را نیز از سر می‌گذراند. به عقیده منتقدها این کتاب هم‌زمان می‌تواند احمقانه، عاشقانه، دراماتیک و در عین حال سرگرم کننده باشد.

یک داستان پر اشک و آه:

آخرین رمانی که در دوران حیات آستن منتشر شد (در واقع پس از مرگ او در سال ۱۸۱۸ به بازار آمد) رمان «ترغیب» بود. این کتاب رمانتیک‌ترین کتاب او محسوب می‌شود. داستان درباره آن الیوت، دختری است که باید نامزدی‌اش را با فردریک ونت‌وورث بهم بزند. آن الیوت، این کار را به خاطر نقل مکان خانواده‌اش به شهری دیگر (که دلیل آن هم بدهکاری پدرش هست) انجام می‌دهد. فردریک در آن زمان پولی نداشت و تقریبا فقیر بود. هشت سال بعد از این اتفاقات، فردریک ونت‌وورث به عنوان یک کاپیتان موفق و پولدار به صحنه باز می‌گردد. کشمش‌های عاشقانه‌ای که پس از ورود او در داستان انجام می‌شود، رمان را به یکی از عاشقانه‌ترین کتاب‌های قرن نوزدهم تبدیل کرده‌است.

یک داستان خانوادگی:

اگر از آنهایی هستید که عاشق دیدن خانه‌های قدیمی و کلبه مانند در مناظر تک افتاده و کنار دریا هستید کتاب «عقل و احساس» (شور و شوریدگی) می‌تواند همان کتابی باشد که تصویرسازی‌هایش ذهن شما را به طور کامل اشغال کند.

داستان درباره خواهران دشوود و زندگی دشوار آنها بعد از فوت پدران‌شان است. آنها برای زندگی باید با برادر ناتنی و زن برادرشان (که به تمام معنا فاجعه است!) به مصالحه برسند. برای این کار به کلبه‌ای کنار دریا نقل مکان می‌کنند و در آنجا عشق، موسیقی و شعر را پیدا می‌کنند. داستان پایان خوبی دارد و خواننده را ناامید نمی‌کند.

یک داستان درباره اجتماع خاص:

اگر از آن دسته افرادی هستید که چندان طرفدار افتادنِ اتفاقات زیاد در خط داستانی نیستند و با ضرباهنگ کند داستان مشکلی ندارند «منسفیلد پارک» می‌تواند گزینه مناسبی برای مطالعه شما باشد. داستان درباره فنی پرایس، بزرگترین دختر یک خانواده عیالوار و کمی تا قسمتی فقیر است که برای ادامه زندگی راهی خانه عمو و زن‌عمویش می‌شود. از طرف عموزاده‌ها چندان مورد مهر و محبت قرار نمی‌گیرد اما به خاطر ذهن قدرتمندش آرام آرام جای پای خودش را در اجتماع اطرافش پیدا می‌کند. محبوبیت این کتاب نسبت به سایر آثار او کمتر و در عین حال طولانی‌تر است. اما از نظر فلسفه و جامعه‌شناسی یکی از قوی‌ترین آثار آستن محسوب می‌شود. تکیه داستان روی نژاد، طبقه و جنسیت است.

داستان با رگه‌های طنز:

اگر خندیدن را دوست دارید و از خواندن یک کمدی رمانتیک لذت می‌برید با کتاب «اِما» به همه اینها خواهید رسید. اِما وودهاوس عاشق این است که زوج‌ها را با هم آشنا کند تا اینکه یک روز می‌فهمد نقشه‌هایش برخلاف انتظار نتیجه عکس داده‌است. داستان تا حدودی خنده‌دار و جذاب است و برای افرادی که هم مستقل هستند و شخصیتی خانواده‌دوست دارند می‌تواند کتاب جالب توجهی باشد.

و اگر قرار باشد تنها یک کتاب بخوانید:

«غرور و تعصب» احتمالا از کتاب‌های مورد علاقه اکثر آدم‌های کتاب‌خوان است و برای آن دلایل زیادی وجود دارد. کتاب بی‌نقص است، شخصیت‌های فوق‌العاده‌ای دارد که به خوبی ساخته و پرداخته شده‌اند و خط داستان و مفهوم کلی آن به خوبی از پس گذر زمان بر آمده و امتحانش را پس داده‌است. لیزی بنت عادت دارد در کوره راه‌ها پیاده‌روی کند و با خودش حرف بزند. فیتزویلیام دارسی از لحاظ اجتماعی مضطرب و مغرور اما از نظر عاشقی فردی با استعداد است. سوءتفاهم‌ها در کتاب زیاد است. حرکات و رفتارهای ناگفته زیادی در طول داستان اتفاق می‌افتد و وصف خانه‌های اشرافی و پر زرق و برق زیادی در کتاب وجود دارد. خواهرانگی، عشق به خانواده، قید و بندهای اجتماع و حس طنز در موقعیت‌های خاص یکی از بهترین عاشقانه‌های جهان را ساخته است.

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.