کاغذ بالکی، کاغذ کاهی نیست!

4,268
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

چند سالی است کتاب‌های قطور، سبک‌تر شده‌اند. سال‌ها قبل کتابی ۵۰۰ – ۶۰۰ صفحه‌ای شاید یک کیلویی وزن داشت. حالا با همین خیال به سراغ یک کتاب قطور می‌روید و دستش می‌گیرید و در کمال تعجب می‌بینید که چقدر سبک است و با یک دست می‌توانید بلندش کنید. نکته‌ی جالب دیگری که متوجهش می‌شوید، رنگ صفحات است که از قضا باعث شده برخی آن را با کاغذ کاهی اشتباه بگیرند. کاغذ بالکی جنس متفاوتی دارد و بیشتر شبیه رنگ چوب است.

از آنجا که کاغذ بالکی هم برای خوانندگان و هم دست اندر کاران صنعت چاپ مزیت‌‌های بسیار دارد، بر آن شدیم تا در مطلبی به معرفی آن بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید:

کاغذ بالکی چیست؟

کاغذ بالکی (Bulky Book Paper) نوعی کاغذ است که در چاپ کتاب استفاده می‌شود. کاغذ بالکی نسبت به کاغذ سفید مزیت‌های بسیاری دارد و امروزه تعداد بیشتری از ناشرین به استفاده از آن گرایش پیدا کرده‌اند. معروف‌ترین نوع این کاغذ، از کشور سوئد می‌آید و به کاغذ سوئدی معروف است.

مهمترین ویژگی‌های کاغذ بالکی عبارتند از:

رنگ مناسب برای چشم

این کاغذ در دو رنگ طیبعی کرم و طوسی وجود دارد و برای سفید شدن آن از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود. به خاطر رنگ آن، در ایران برخی کاغذ بالک را با کاغذ کاهی اشتباه می‌گیرند. این رنگ برای مطالعه مناسب‌تر است و چشم را خسته نمی‌کند.

بازیافت ساده‌تر

از آنجا که در تهیه‌ی این کاغذ از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود، و به‌صورت مکانیکی تولید می‌شود به راحتی به چرخه‌ی طبیعت بازمی‌گردد و محیط زیست را آلوده نمی‌کند.

وزن کمتر

کاغذ بالکی از کاغذ معمولی ضخیم‌تر است اما به دلیل متخلخل بودن، بسیار سبک است و می‌توان یک کتاب چند صد صفحه‌ای که با کاغذ بالکی تهیه شده است را به راحتی در دست نگاه داشت.

امکانی بهتر برای نت‌نوشتن
نوشتن در حاشیه‌های کتابی که با کاغذ بالک چاپ شده است آسان‌تر است.

رفع مشکل خاص کتابخوان‌ها

کتاب‌های قطوری که با کاغذ بالک چاپ می‌شوند علاوه بر این که وزن کمتری دارند این امکان را دارند که به راحتی به حالت بازشده در هنگام مطالعه بمانند و پیش‌روی چشم خواننده بسته نشوند. حتی می‌توان کتاب را تا جایی که خوانده شد روی میز رها کرد و از بسته‌شدن کتاب و گم‌شدن صفحه موردنظر باکی نداشت.


سنگینی و سبکی کتاب فقط برای خواننده مهم نیست

اما بیایید به محسنات کاغذ بالک از منظر دیگرانی به غیر از ناشر و خواننده نگاه کنیم. افراد زیادی در صنعت نشر مشغول به کار هستند که هر روز مجبورند کتاب‌ها را در انبار جابه جا کنند یا به عنوان ویزیتور در پایتخت کتاب‌ها را با خود به این کتابفروشی و آن کتابفروشی ببرند. سبکی کاغذ بالک باعث شده مشقت این افراد کمتر شده و کمتر در معرض امراض دیسک کمر یا گردن در اثر حمل و نقل کتاب قرار بگیرند.

فریادرس کتاب‌های کم‌حجم
این کاغذ علاوه بر این که مشکل سنگینی کتاب‌های قطور را تا حدی برطرف کرده است به داد کتاب‌های کم حجم هم رسیده است. کتاب‌های کم حجم اگر با کاغذ معمولی چاپ شوند بسیار نازک می‌شوند به طوری که گاهی حتی نمی‌توان روی عطف آن‌ها اسم عنوان کتاب و مولف و … را نوشت. مثل جزوه می شوند و در قفسه‌های کتابفروشی‌ها و کتابخانه‌ها دیده نمی‌شوند. حال اگر همین کتاب‌ها با کاغذ بالک چاپ شوند از حجم و قطری تقریبا یک‌و‌نیم برابر چاپ با کاغذ معمولی برخوردار می‌شود. عطف پیدا می‌کند و باعث دیده‌شدن کتاب می‌شود. به کتاب وزانت می‌بخشد و بهتر در دست خواننده جای می‌گیرد.

مدافع کپی رایت
امکان کپی کردن کتاب از روی کاغذ بالکی بسیار سخت است. به این ترتیب این کاغذ کمک حال صنعت چاپی است که از کپی کردن غیرقانونی کتاب‌ها آسیب دیده و دچار خسارت شده است. خلاصه اینکه هم خوانندگان از خواندن کتابی با چاپ دلنشین حظ می‌برند و هم بازار کپی‌های غیرقانونی بی‌کیفیت جمع می‌شود.

معادل فارسی
در ایران واژه سبکبال برای معادل فارسی کاغذ بالک به کار می رود اما هنوز واژه‌ی متداولی نشده است. برخی نیز عنوان «کاغذ سبز» را برای آن مناسب دیده‌اند.

 

الناز آذری ، هومن حمدان

 


شاید برایتان جالب باشد:

جدال دنیای کاغذ و دیجیتال

شاید برایتان جالب باشد
5 نظرات
 1. زهرا می گوید

  با سلام و تشکر از مطلب جالب و مفیدتون
  یک سوال برای من پیش اومد. این کاغذ های بالک از منابع مدیریت شده تهیه میشن؟(با توجه به نشان FSC) و یعنی باعث از بین رفتن جنگل های طبیعی نمیشن؟

 2. محمد می گوید

  سلام. ممنون بابت اطلاعات مفیدتون.
  از اون طرف یه نکتۀ منفی هم داره که اینکه خوب جای بیشتری اشغال می‌کنن و کتابخونه‌های شخصی شاید به نسبت با این نوع کاغذ سریع‌تر دچار کمبود جا بشن.

 3. محسن می گوید

  درود
  “… وزانت ..”
  نه خدایی وزانت؟ از کجا درآوردین اینو؟
  خود عرب ها هم اینو ندارن، بعد اون وقت میاین از برابر فارسی می نویسین؟
  از ۳۰بوک بعید بود..

 4. لینکدونی لینک سیتی می گوید

  سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

 5. […] منبع: سایت سی بوک […]

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.