کتاب‌ها را چگونه درون کتابخانه بچینیم؟

راهنمای کامل چیدن کتاب‌ها در قفسه و کتابخانه

1,170
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

چینش کتاب‌ها درون کتابخانه، دغدغه‌ی فکری بسیاری از افراد کتابخوانی‌ست که اهمیت بسیاری برای نظم و ترتیب کتاب‌هایشان قائلند. خیلی از آن‌ها این سوال را دارند که چینش کتابها درون کتابخانه‌ را بر چه اساسی (موضوع، نام، رنگ، قطر، ارتفاع و… ) انجام دهیم؟ و به دنبال ایده‌هایی برای چیدن کتاب‌ها در قفسه و کتابخانه هستند. به همین دلیل برآن شدیم تا با چند پیشنهاد کار را برای شما ساده‌تر کنیم. به صورت کلی کتاب‌ها را می‌توان بر اساس دو معیار ظاهر و محتوا در کتابخانه چید.

چیدن کتاب‌ها در کتابخانه وقفسه با توجه به ظاهر آن‌ها:

 • با توجه به عطف

اول اینکه کتابها را به شکلی در کتابخانه بچینید که عطف آن نمایان باشد، نه مثل شکل زیر.

تصویری از یک کتابخانه که در آن کتاب ها به سبک عطف به داخل چیده شده اند
تصویری از یک کتابخانه سفید که در آن عطف کتاب ها به سمت داخل است

 

البته چیدن کتاب‌ها به طوری که عطف‌شان به سمت داخل باشد، اخیرا تبدیل به یک موج جهانی شده است. طرفداران این روش باور دارند چیدن کتاب‌ها به این روش می‌تواند به تفکیک کردن کتاب‌های خوانده شده و خوانده نشده کمک کند. از طرف دیگر، باعث می‌شود سایرین ندانند چه کتاب‌هایی در کتابخانه‌تان دارید. نگاهی به تصویر رو به رو بیاندازید:

 • بر اساس تقارن

اگر کتابخانه در اتاق نشیمن قرار دارد، چینش غیر متقارن کتاب‌ها می‌تواند فضای نشیمن را دلنشین‌تر کند. در این شیوه رنگ‌هایی که همخوانی دارند را در کنار هم قرار بدهید. همچنین کتاب‌هایی را در قفسه‌ها قرار بدهید که با رنگ محیط همخوانی دارند. به یاد داشته باشید که کتاب‌های کهنه، درسی، دانشگاهی و کتاب‌های کودک را در کتابخانه‌ی نشیمن قرار ندهید و به آنها جایی در اتاق خواب یا اتاق کار خود اختصاص بدهید.

 • با توجه به قطر

 

کتابهای قطور را در کنار کتابهای کم قطر یا جیبی قرار ندهید. کتاب‌های قطور را در کنارهم بچینید و کتابهای نازک و کوچک هم می‌توانند قفسه‌ یا محل خاص خودشان را داشته باشند.

 

 • بر اساس رنگ

چینش کتابها بر اساس رنگ نیز می‌تواند در نوع خود جالب توجه باشد. در این شیوه می‌توانید از خلاقیتتان استفاده کنید، برای مثال از مدل رنگین کمانی استفاده نمایید.

 • بر اساس قد

چینش کتاب‌ها بر اساس قد نیز شیوه‌ی متداولی است و نظم خاصی به کتابخانه‌ی شما می‌بخشد، اما در این روش ممکن است پیدا کردن کتاب مورد نظرتان برایتان کمی دشوار شود.

خوبی این روش آنست که می‌توانید خلاقیتتان را به کار بیاندازید و شکل‌های خاصی را در کتابخانه‌تان ایجاد کنید، مانند شکل زیر.

 • در راستای عمود و افق

چینش عمودی

مرتب کردن کتاب‌ها به شکل عمودی، برای اتاق کار، کتابخانه‌های عمومی، موسسات و به طور کلی محیط‌های رسمی، کاربرد بیشتری دارد.

 

چینش افقی

ایرادی ندارد اگر از روش‌های سنتی فاصله بگیرید. چینش کتابها بصورت افقی می‌تواند جلوه‌ی خاصی به کتابخانه‌ی شما ببخشد مضاف بر اینکه فضای بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد. می‌توانید بخشی از کتابها را به صورت عمودی و تعدادی را به صورت افقی قرار دهید. جرات و خلاقیت به خرج دهید و نتیجه‌ی کار را ببینید.

از چینش افقی کتابها می‌توانید برای محیطهای غیر رسمی استفاده کنید. کتابهای بزرگتر را در زیر و کوچکتر‌ها را در بالای آنها قرار دهید. در این نوع چینش، همخوانی رنگ حائز اهمیت است.

 • استفاده از وسایل تزیینی

برای زیباتر شدن فضای کتابخانه می‌توانید از گلدان‌های کوچک یا تزیینات دیگر استفاده کنید.

 

 

چیدن کتاب‌ها در کتابخانه و قفسه با توجه به محتوای آن‌ها:

 • چینش موضوعی

کتاب‌هایتان را بر اساس موضوع یا گونه از جمله معمایی، رمان‌های عاشقانه، سفرنامه‌ها و خاطرات، کتاب‌های آشپزی، شعر و …. دسته بندی کنید. در این روش پیدا کردن کتابها برایتان ساده‌تر خواهد بود. چینش موضوعی همچنین در کتابخانه‌های عمومی و محیطهای اداری کاربرد دارد.

 

 • چینش الفبایی

اگر عنوان کتابها بهتر از موضوع و گونه‌ی کتاب به خاطرتان می‌ماند، چینش الفبایی را انتخاب کنید. به ویژه اگر کتابخانه‌ی پر و پیمانی دارید، این شیوه به کارتان می‌آید.

اگر هم نام نویسنده‌ها و آثارشان را خوب به خاطر می‌سپارید و هم به خواندن مجموعه آثار نویسندگان علاقمند هستید و دوست دارید تا کتابهای مختلف یک نویسنده را در کتابخانه‌تان داشته باشید، شاید بخواهید تا کتابهایتان را بر اساس نام نویسنده‌شان مرتب کنید.

 

 • بر اساس علاقه

کتاب‌های محبوب و مورد علاقه‌تان را در وسط و مرکز توجه قرار بدهید. می‌توانید آنها را به روش خاصی متمایز کنید مثلا به شکل افقی قرارشان بدهید. این روش شاید کتابخانه‌تان را به ظاهر بی‌نظم کند، اما همین بی‌نظمی، در دل خودش نظم خاصی برای شما دارد و حسنش اینست که با یک نگاه می‌توانید کتاب مورد علاقه‌تان را پیدا کنید و دوباره بخوانید یا آن را به دوستی پیشنهاد یا امانت بدهید.

 

 

 • بر اساس حس

اگر از آن دست افرادی هستید که رابطه‌ی احساسی عمیقی با کتاب‌ها برقرار می‌کنید و در دنیایشان غرق می‌شوید، بد نیست که چینش کتابها بر اساس احساسی که به شما داده‌اند را در نظر داشته باشید.

 

 

 • کتابهای خوانده نشده

کتاب‌هایی که هنوز نخوانده‌اید را در یک گروه جدا قرار بدهید تا در میان باقی کتاب‌ها گم نشوند. دیگر خوبی این کار اینست که وقتی نیاز فوری به سرگرم کردن خودتان با کتاب دارید، همیشه یکی دم دستتان است.

 

 

شما از چه شیوه‌ای برای چیدن کتابها در کتابخانه استفاده می‌کنید؟


شاید برایتان جالب باشد:

اصول مراقبت و نگهداری از کتاب

شاید برایتان جالب باشد
16 نظرات
 1. نیما حیدریه می گوید

  عالی بود. واقعا مطلب بجا و بسیار پرکاربردی بود. حداقل برای من
  از این دست مطالب بیشتر بنویسید.

  1. مجله 30بوک می گوید

   ممنون از شما 🙂

 2. بهمن می گوید

  جالب بود. من خودم ترجیح می‌دم بر اساس کشور بچینم. از امریکا شروع کردم تا آسیا و ایران

  1. مجله 30بوک می گوید

   ممنون. این هم شیوه‌ی جالبیه 🙂

 3. فاطمه می گوید

  جالب بود ، مخصوصا برای کسایی مثل من با کتابخونه شخصی که میخوان هر چند وقت یبار بهش استایلای متفاوت و خوشگل بدن ??

  1. مجله 30بوک می گوید

   ممنون از ارسال نظرتون 🙂

 4. سمیه می گوید

  من بر اساس ناشر چیدم ?

  1. پویا می گوید

   مث من خیلی خوبه اینطوری

 5. سیاوش می گوید

  اگه میخواید کتابها رو بخونید، منطقی تر اینه که بر اساس موضوع بندی و تفکیک خوانده شده ها و نخوانده شده کتابها رو بچینید و در زیر مجموعه این چینش سایز و قطر رو هم لحاظ کنید.میتونید خریدهای جدیدتر رو هم یه سمت بذارید. کارایی که خودم هم انجام میدم. ولی اگه برای دکور و زیبایی و این چیزها میخواید بچینید تو این مقاله ایده های زیادی گفته شده.

 6. محمد می گوید

  مقاله جالب و جدیدی بود. متشکرم.

 7. امیر می گوید

  سلام. من کتابخونه ام فقط رمان داره. رمان ها رو به ده دسته اصلی براساس ادبیات شاخص تقسیم کردم که اساسا بر زبان تاکید داره. اینطور حتی کتاب می خرم و کتاب می خونم. شامل : آمریکایی – بریتانیایی (انگلیسی غیر آمریکا) – آلمانی – فرانسوی – ایتالیایی – اسپانیایی پرتغالی – روسی – سایر زبان های اروپایی – سایر کشورهای آسیایی و آفریقایی – ایرانی. هر بار یک کتاب از یکی از ادبیات می خونم و میرم سراغ بعدی. برای خریدن کتاب هم همه رو مد نظر قرار میدم.

 8. طاها می گوید

  من بر اساس موضوع و بعد بر اساس قد و بعد بر اساس قد و تعداد صفحات چیدم
  البته الان یه ذره ترتیبشون بهم خورده

  1. امیر می گوید

   منم همینطور

 9. […] جا و چیدن آنها در کتابخانه روبرو بوده‌اید. پیشتر در مطلبی به این موضوع پرداختیم. سختی جابه‌جایی کتابها نیز یکی […]

 10. امیر می گوید

  سلام به نظرتون بهترین نوع چینش برای کتاب های درسی چیه؟

 11. مجله 30بوک می گوید

  سلام. فکر می‌کنم چینش موضوعی برای کتاب‌های درسی بهتر باشه. 🙂

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.