کتابی درباره کارگردان بتمن

7
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

فرقی ندارد سینمایی هستید یا نه، فقط کافی‌ست اهل فیلم دیدن باشید. در این صورت به جرات می‌توان گفت امکان ندارد در لیست فیلم‌هایی که دیده‌اید از سینمای کریستوفر نولان غافل مانده باشید.

کریستوفر نولان، کارگردان، تهیه کننده و فیلم‎نامه‌‎نویس بریتانیایی- آمریکایی و یکی از مهم‌ترین کارگردانان حال حاضر دنیاست. فیلم‌های او تا به امروز با استقبال بالایی از سمت تماشاگران و منتقدان مواجه شده‌ و ۲۶ نامزدی اسکار را به دست آورده‌ است. شاید معروف‌ترین اثری که می‌تواند سینمای نولان را برایتان تداعی کند، سه گانه شوالیه تاریکی (بتمن) باشد که بعید می‌دانیم دست کم یک قسمت آن را ندیده باشید.

پس اگر شما هم از طرفداران این کارگردان شهیر و توانا هستید احتمالا بررسی آثارش برایتان جذاب خواهد بود.

Christopher-Nolan

بررسی سینمای نولان از اولین فیلم‌هایش حشره (۱۹۹۷) و تعقیب (۱۹۹۸) تا فیلم میان ستاره‌ای (۲۰۱۴) که جز آخرین کارهای اوست، بهترین راه برای کشف رازی‌ست که در پس آثار او نهفته و آن‌ها را به یکدیگر متصل کرده است. یکی از مشخصه‌های اصلی آثار نولان تلاش او برای حفظ استقلالش در برابر اصول حاکم بر نظام هالیوود است. شاید همین مشخصه باعث شده آثار نولان از یگانگی خاصی در سینمای جهان برخوردار باشد.

و حالا ما قصد داریم کتابی را به شما معرفی کنیم که راز این یگانگی را به خوبی مورد بررسی قرار می‌دهد و نولان را نه فقط با واقعیت خودش، بلکه با خصوصیات آثار و شخصیت‌هایش می‌سنجد.

کتاب سینمای کریستوفر نولان (تصور ناممکن)

نویسنده: جکلین فربی/ استوارت جوی

مترجم: نیوشا صدر

با توجه به این که نولان در ایران موافقان و مخالفان بسیاری دارد و نظرات مختلفی برای آثارش مطرح شده است، یک بررسی اجماعی با مقالاتی که در کتاب سینمای کریستوفر نولان (تصور ناممکن) آمده است برای هرچه بیشتر و بهتر روشن کردن ابعاد پنهان مانده آثارش، خالی از لطف نیست. چرا که یک فیلم نولان به خودی خود معمایی‌ست. پس حتما از بررسی چند فیلم او به نکات جذابی خواهیم رسید!

مقالات گردآوری شده در این کتاب برای همین است. کشف همین نکات جذاب و پنهان مانده!

کتاب سینمای کریستوفر نولان در یازده فصل منتشر شده و هر فصل مقاله‌ای کاربردی و جذاب راجع به یکی از جنبه‌های سینمایی فیلم‌های نولان است. در هر فصل این کتاب، یک یا دو فیلم نولان مورد بررسی قرار گرفته و برای یادآوری هرچه بهتر صحنه‌های فیلم نیز، تصاویری از آن فیلم‌ها در دسترس خواننده قرار داده شده است. همچنین در ابتدای کتاب، برای راحت‌تر کردن کار خواننده جدول فیلم‌شناسی از آثار نولان تعبیه شده که نام فیلم، سال ساخت، نام بازیگران و نام نقش آن‌ها در آن درج شده است.

شما را به تماشای صفحاتی از این جدول و تصاویر کتاب دعوت می‌کنیم:

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:

«دغدغه همیشگی فیلم‌های نولان، رنجوری روانشناختی پروتاگونیست‌های {قهرمان‌گرایی} مذکر آن است که به اشکال گوناگون، فلاش‌بک‌ها، وهم‌ها، فراموشی یا بیش‌هشیاری را تجربه می‌کنند و نشانه‌های آسیب عاطفی‌شان غالبا در اندوه یا احساس گناه ریشه دارد. هرچند وجود ترومای ذهنی، تنها مختص فیلم‌های نولان نیست، بلکه موج بزرگی از شخصیت‌های مرد دارای اختلال روان‌شناختی، در فیلم‌های هزاره جدید و درمیان طیف وسیعی از ژانرها دیده می‌شود. مشابه نیاکانشان در نوآرهای پس از جنگ، چنین بازنمودهایی از مردانگی اشاره به موقعیت ذهنی ناپایدار پروتاگونیست قرن بیست‌ویک دارد که می‌تواند با پیامدهای فضای پس از یازده سپتامبر مرتبط باشد.»

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + دوازده =