دیر درخت نارنج: روایتی نامتعارف از عشق و جادو

1,009
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

در جهان فانتزی و در تخیل هرآنچه فکرش را هم نمی‌توانیم بکنیم ممکن است اتفاق بیفتد. اما به نظر می‌رسد که حتی دنیای فانتزی هم گاهی اسیر بند محدودیت‌هایی می‌شود. محدودیت‌هایی که همیشه از همان ابتدای تاریخ در دل فرهنگی جهان‌شمول جای گرفته است.

رمان افسانه‌ای و فانتزی دیر درخت نارنج که به تازگی توسط نشر ویدا به چاپ رسیده است تابوشکنی کرده و محدودیت‌هایی را درنوردیده است.

این کتاب مناسب سن بالای ۱۷ سال است.

نویسنده، با به‌کارگیری قوۀ تخیل فوق‌العاده‌اش جهانی فانتزی را به تصویر کشیده است که صدالبته یک جهان فانتزی معمولی نیست.

داستانی از اژدهایان، دزدان دریایی، جنگ‌های دریایی، انجمن‌های پنهانی، قصرهایی با سیاست‌های کثیف و حیله‌گرانه و… اما در عین حال روایت جهانی که در آن بتوان فراتر از جنسیت و ملیت بتوان عشق را تجربه کرد. جایی که وقتی سخن از سلطنت و جانشینی به میان می‌آید منحصراً مردان و پسران در ذهن نقش نمی‌بندد و کشوری که زنان بر آن حکومت می‌کنند.

نویسنده سعی دارد در جهت خلاف کلیشه‌ها حرکت کند و مخاطب را با تجربه‌ای جدید روبرو کند.

داستان شامل فصل‌هایی است که در دو خط داستانی در دو مکان متفاوت روندش را ادامه می‌دهد. دو مکان با دو دین و اعتقاد متضاد که رو به روی یکدیگر قرار گرفته‌اند.

و شاید تنها چیزی که دو فرهنگ متضاد را بتواند با هم پیوند بزند و اتحاد بین‌شان برپا کند،

یک دشمن مشترک باشد.

این تصویر کلی از روند داستانی است که پیش روی شماست. از چنین فرمولی می‌توان اینطور برداشت کرد که نویسنده جهان را به دو پاره متضادی تقسیم کرده که احتمالاً یادآور دو جنس زن و مرد هستند. و دشمن مشترک‌شان در واقع اعتقادات و باورهای کهنه‌ای است که میان آن‌ها نابرابری و جدایی القا کرده است.

اتحاد میان این دو می‌تواند دشمن مشترکشان را شکست دهد و پایان خوش داستان را رقم بزند.

خلاصه‌ای از داستان:

جهان به دو قسمت مجزا تقسیم شده است که یکی اژدهایان را پرستش می‌کنند و دیگری از اژدهایان متنفر اند. اما این دو جبهه هر دو یک دشمن مشترک به نام «یگانۀ بی‌نام» دارند که بعد از هزار سال غیبت به نظر می‌رسد قرار است دوباره سر و کله‌اش پیدا شود و کل نسل بشر را تهدید کند. اعتقاد بر این است که ملکه با ادامه دادن نسل خود که خون مقدس را دارا است می‌تواند از این فاجعه جلوگیری کند. به همین دلیل ملکه ناچار است بر خلاف میل باطنی‌اش به ازدواج با یک مرد تن در دهد در حالی که در قلب او با یک زن است…

اینکه برای جهان دوپاره چه اتفاقی خواهد افتاد، آیا اژدهایان حمله می‌کنند یا خیر، و در نهایت عشق پنهانی و غیرعادی دو زن به یکدیگر در این گیر و دار به چه سرانجامی می‌رسد را خودتان بخوانید و از فضای پرهیجان و غافلگیرکنندۀ داستان لذت ببرید.

اگر از طرفداران سریال جنجالی Game of thrones هستید پیشنهاد می‌کنیم این رمان رازآلود را از دست ندهید.

و البته کتاب‌های دیگری نیز هستند که قطعاً برای شما طرفداران این سریال جذاب خواهد بود؛ در دو لینک زیر این کتاب‌ها معرفی شده‌اند:

دیر درخت نارنج توسط انتشارات ویدا در قریب به ۹۰۰ صفحه به دو شکل به چاپ رسیده است:

 1. گالینگور (یک‌جلدی)
 2. شومیز (دوجلدی)

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد
1 نظر
 1. Ll می گوید

  این کتاب عالیه
  سانسور نشدشو خوندم و پیشنهادم برای کسی که دو دله واسه خریدش اینه که اگه از سبک فیلم های ارباب حلقه ها و گیم اف ترونز خوشتون میاد در خریدش شک نکنید
  این کتاب و با عزیز دلم میخونیم و لذت میبریم
  مرسی نویسنده
  مرسی مترجم:›

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.