کتاب های تاریخی که باید خواند

4,064
زمان مطالعه: ۳ دقیقه

خیلی از ما دوست داریم تاریخ بخوانیم. چه صرف کنجکاوی چه برای به قول کتاب‌های عصا قورت داده‌ی تاریخ دوران مدرسه برای عبرت گرفتن.

ما در این نوشته که به مرور به روزرسانی می شود قصد داریم کتاب‌هایی برای مطالعه تاریخ معرفی کنیم. معیار ما عیار علمی و زبان روان کتاب‌ها است.

ایرانیان

نویسنده: محمد علی همایون کاتوزیان

ترجمه: حسین شهیدی

نشر مرکز

کتاب دکتر همایون کاتوزیان صرفا روایت تاریخ نیست. نویسنده از مفاهیم جامعه خشک و پراکنده، جامعه استبدادی و جامعه کوتاه مدت برای توصیف تاریخ ایران کمک می گیرد. در واقع صرفا به چیستی تاریخ ایران نمی پردازد بلکه با چگونگی و چرایی وقایع هم کار دارد.

روایت همایون کاتوزیان از افسانه‌ها، اسطوره‌ها و تاریخ ایران باستان شروع می‌شود و تا انقلاب اسلامی ادامه می‌یابد.

به آنان که در آغاز راه مطالعه جدی تاریخ ایران هستند، این کتاب را توصیه می‌کنیم. ترجمه زنده یاد شهیدی هم بسیار روان است و این حسن را هم دارد که نویسنده در ترجمه با او همکاری داشته است.

تاریخ جهان

ارنست گامبریج

ترجمه علی رامین

نشر نی

 

کتاب ارنست گامبریج روایتی شیرین از تاریخ جهان در چهل فصل است. از عصر حجر تا عصر اتم. در هر فصل با یکی از مهم‌ترین دوره‌ها آشنا می شویم. حسن کتاب این است که نویسنده‌اش مورخ فلسفه و فلسفه هنر هم هست. همین است که آن را از کتاب های خشک و بی روح تاریخی متمایز می کند.

به قول یکی از منتقدان، گامبریج به تاریخ جان می‌بخشد و مخاطب را همواره به سیر و سلوکی فکری و عاطفی در گذشته و حال وا می‌دارد. این کتاب به زبان‌های بسیاری ترجمه شده و بسیار پرفروش بوده است. خیلی‌ها می‌گویند با خواندن این کتاب علاقه‌مند شده اند تاریخ را جدی‌تر پیگیری کنند. تاریخ جهان ترجمه خوبی دارد و مترجم شیرینی و روانی نثر نویسنده را به خوبی به فارسی برگردانده است.

دو قرن سکوت

عبدالحسین زرین کوب

نشر سخن

 

در گفتگویی که اواخر عمر با استاد عبدالحسین زرین کوب شد وقتی از او پرسیدند کدام کتابش را بیشتر دوست دارد جواب جالبی داد: دو قرن سکوت.

کتاب دو قرن سکوت چند دهه است که پرمخاطب است و حتی پایش به بساط افستی‌ها هم کشانده شده است. کتاب روایت تاریخی ورود اسلام به ایران است و نامش به این مساله اشاره داد که فقدان چه ارزش‌هایی در آن دوران باعث شده فرهنگ ایرانی دو قرن هیچ دستاوردی برای رویارویی فرهنگی با فرهنگ اسلامی نداشته است و به گونه‌ای سکوت کرده است.

نثر کتاب روان است و روایت آن ضرباهنگ تندی هم دارد.

بازنگری تاریخ ایران

محمود طلوعی

نشر تهران

 

مرحوم محمود طلوعی از مورخان تاریخ معاصر ایران روزی تصمیم می گیرد برای نوه اش که در خارج زندگی می کرده کتابی در مورد تاریخ ایران پیشنهاد دهد. دو انتخاب پیش روی خود می بیند. یکی کتاب روزگاران عبدالحسین زرین کوب و دیگری چکیده تاریخ ایران حسن نراقی. اما می ترسد حجم زیاد روزگاران و زبان فارسی باصلابت زرین کوب باعث شود نوه اش از خواندن تاریخ کشورش منصرف شود. از طرفی کتاب چکیده تاریخ ایران را نیز خیلی خلاصه می یابد.

پس محمود طلوعی تصمیم می گیرد خودش دست به کار نوشتن تاریخ ایران شود. بازنگری تاریخ ایران از عهد باستان تا امروز حاصل تلاش پدربزرگ مورخ دلسوزی است که خواسته است نوه ی غربت نشین اش هیچ بهانه ای نداشته باشد تا خود را از خواندن تاریخ کشورش محروم کند. پس می شود این کتاب را با خیال راحت به مخاطبینی که می خواهند با تاریخ ایران آشنا شوند پیشنهاد داد.

ادامه دارد…

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.