عکس کتاب اصل گرایی نوشته گرگ مک کیون

اصل گرایی: اصل را بچسبید و فرع را رها کنید

چگونه می‌توانیم در دنیای شلوغ قرن ۲۱ به همه اهدافمان برسیم؟

آیا شما هم از آن دسته آدم‌هایی هستید که برای دستیابی به اهدافتان تحت‌فشار قرار گرفته‌اید؟ یا شاید هم احساس می‌کنید کمرتان زیر بار فشار کاری خم شده است؟ آیا احساس می‌کنید آن‌طور که بایدوشاید سازندگی ندارید و یا در به اتمام رساندن وظایفی که بهتان محول می‌شوند، مشکل دارید؟ در یک‌کلام، آیا به قول کتاب اصل گرایی احساس می‌کنید «پرمشغله» هستید اما «مولد» نیستید؟ 

اگر پاسختان به یکی از سؤالات بالا مثبت است، نیاز دارید کتاب اصل گرایی نوشته گرگ مک کئون را بخوانید. آن‌وقت است که درک می‌کنید چرا ضروری است فقط کارهای مهم را انجام دهید و چه اقداماتی در جهت حرکت به سمت این هدف از دستتان بر می‌آید. با فروشگاه خرید کتاب آنلاین ۳۰بوک همراه باشید تا شما را با این سبک زندگی جدید آشنا کنیم.

 اصلاً اجازه بدهید اول معنای کلمه اصل گرایی را مشخص کنیم. اصل گرایی به چه معناست؟ گرگ مک کئون خود پاسخ این سؤال را داده است. اصل گرایی یعنی کمتر اما بهتر.

اصل گرایی گرافیکی

کتاب اصل گرایی درباره چیست؟

این روزها زندگی ما به طرز غیر قابل‌باوری شلوغ شده است. برای اینکه به گردپای رقبایمان برسیم باید مدام برنامه روزانمان را تیک بزنیم، مهارت‌های جدید یاد بگیریم، همسر یا والد بهتری باشیم، از نظر بدنی سالم بمانیم و در تمام جنبه‌های شغلی آموزش ببینیم تا متخصص شویم. همه اینها خوب است. فقط یک مشکل کوچک وجود دارد.

غیرممکن است بتوانیم همه این کارها را انجام دهیم.

ما نمی‌توانیم در همه جنبه‌های زندگی متخصص باشیم چون این کار تلاش بسیار زیادی می‌طلبد. به‌عنوان بزرگسال ما باید مهم‌ترین سرمایه زندگی‌مان، یعنی وقت با ارزشمان را بر روی نقاط قوتمان متمرکز کنیم و آن را تنها روی کارهای ضروری سرمایه‌گذاری کنیم.

 باید چیزهای بی‌اهمیت را رها کنیم و اجازه بدهیم آنها از زندگی‌مان بیرون بروند و تمرکزمان را بر چیزهایی بگذاریم که برای شادی، رفاه و یا موفقیتتان ضروری هستند.

گرگ مک کئون، نویسنده کتاب اصل گرایی ادعا می‌کند که در جهان شلوغ عصر مدرن، هدف اصلی ما، در میان اهداف کوچک‌تر که بعضاً بسیار بی‌اهمیت و پیش‌پاافتاده هستند، گم شده است. این اهداف و وظایف فرعی، چنان مسیرمان را شلوغ کرده‌اند که هدف اصلی را نمی‌بینیم و آن‌وقت است که شکایت‌ها شروع می‌شود.

 شکایت خانواده، دوستان، همکاران، رؤسا و حتی خودمان. چرا آن‌قدر که باید نمی‌توانیم به اهدافمان برسیم؟ چرا آنقدر که انتظار می‌رود برای همه چیز کافی نیستیم؟ پاسخ همه این سوالات در کتاب اصل گرایی است.

کتاب اصل گرایی نه یک کتاب توسعه شخصی است، نه کتاب مدیریت زمان و نه تکنیک‌های بهره‌وری ارائه می‌کند. اما به‌راحتی می‌تواند زندگی‌تان را توسعه ببخشد، زمانتان را مدیریت کند و بهره‌وری‌تان را بالا ببرد. بهترین قیاس برای نشان‌دادن مفهوم «اصل گرایی»، سبک زندگی مینیمالیسم است. 

 

در این نوع سبک زندگی، شما «خرت‌وپرت»‌هایتان را کم می‌کنید و دوربرتان را با وسایلی که واقعاً برای ایجاد زندگی بهتر مهم هستند، پر می‌کنید. اصل گرایی نیز همین است. تنها تفاوتش آن است که به‌جای کاهش خرت‌وپرت و وسایلتان، کارهایتان را کم می‌کنید، ولی وظایف باقی‌مانده را با تمرکز، توجه و قدرت بیشتری به انجام می‌رسانید

خواندن این کتاب به شما کمک می‌کند کشف کنید کدام کارها و اهداف هستند که ضروری است قدرت تمرکزتان را صرفشان کنید و کدام یک را باید دور بریزید. به این صورت است که می‌توانید کار کمتری انجام دهید اما نتایج بهتری دریافت کنید و کنترل فرمان زندگی‌تان را دوباره به دست بیاورید.

گرگ مک کئون

 

با این طرز فکر درمی‌یابید که اصل گرایی یک روش زندگی است. یاد می‌گیرید که با متمرکز کردن نیرویتان بر تلاطم جهان مدرن مسلط شوید و اگر عملی و هدفی بر سر راه هدف اصلیتان است، آن را به‌راحتی حذف کنید.

 این کتاب استدلال می‌کند که برای تبدیل‌شدن به یک اصل گرا نیاز داریم نسبت به توانایی‌مان در انتخاب کردن، آگاهی بیشتری کسب کنیم و باید بر هنر نه گفتن به خودمان و دیگران مسلط شویم و یاد بگیریم چگونه انتخاب‌های هرچند دردناک داشته باشیم که در اصل در خدمت منافع اصلی ما هستند نه منافع زودگذر لحظه‌ای.

اما از کجا باید بفهمیم که هدف اصلی کدام است و کدام هدف و وظیفه جانبی در راستای رسیدن به هدف اصلی قرار دارد و از کدام‌یک باید اجتناب کرد؟ پاسخ این سؤال بستگی به خود شما دارد. ده‌ها راهکار کوچک و بزرگ که مک کئون به طور مفصل در کتابش آنها را شرح داده‌است پاسخ خود اوست. 

شناخت محدودیت‌های فیزیکی و ذهنی به‌عنوان یک انسان، اولویت‌بندی اهداف و وظایف، کنترل زندگی روزمره و شکستن اهداف بزرگ به قدم‌های کوچک‌تر از جمله راهکارهایی است که به کمکتان می‌آیند.

 

(Visited 12 times, 1 visits today)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا