عکس کتاب معجزه شکرگزاری از سایت سی‌بوک

بهترین ترجمۀ کتاب معجزه شکرگزاری

در این مقاله به معرفی کتاب معجزه شکرگزاری نوشته راندا برن می‌پردازیم که در ایران بسیار پرفروش شد و توجۀ افراد زیادی را به خود جلب کرد. این کتاب را مترجمین زیادی ترجمه کرده‌اند. یکی از بهترین ترجمه‌های این کتاب کار وامق عسکری است که فارغ‌التحصیل دکترای دانشگاه فنیکس است و مطالعاتش را به صورت حرفه‌ای در مورد موفقیت فردی و روش‌های رسیدن به آن انجام داده است. 

آقای وامق عسکری متن کتاب را چنان سلیس و روان ترجمه کرده است که خواننده را سر ذوق می‌آورد. نشر صدای معاصر کتاب معجزه شکرگزاری را با ترجمۀ شیوا و دلنشین آقای وامق عسکری منتشر کرده و البته تنها نشری در ایران است که این کتاب را به صورت کامل و با ۲۸ تمرین آن منتشر کرده است. اگر علاقه‌مندید کتاب معجزه شکرگزاری با ترجمهٔ وامق عسکری را بخرید می‌توانید آن را از سایت خرید کتاب آنلاین سی‌بوک تهیه نمایید.

آیا حس می‌کنید در روابط‌تان شکست خورده‌اید؟ پول ندارید؟ افسرده‌اید و احساس می‌کنید بیمار شده‌اید؟ تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که در زندگی به قدر کافی قدردان نبوده‌اید؟ اصلاً از این اطلاع دارید که قدرشناسی ترس، نگرانی، اندوه و یأس را از بین می‌برد و با خود شادی، شکیبایی، مهربانی، دلسوزی و فهم و آرامش ذهن را به همراه می‌آورد. قدرشناسی راه حل مشکلات را به شما نزدیک می‌کند و فرصت‌هایی مناسب برای دستیابی به آرزوهایتان در اختیارتان قرار می‌دهد. 

شکرگزاری راز هر موفقیتی است و درها را بر روی ایده‌های جدید و کشف‌های تازه می‌گشاید. این اصلی است که دانشمندان بزرگی همچون نیوتن و انیشتن آن را اثبات کرده‌اند. اگر شکرگزاری و قدرشناسی در مدارس به یک موضوع اجباری تبدیل شود ما نسلی از بچه‌ها را خواهیم دید که تمدن‌مان را به سوی دستاوردهای شگرف، اکتشافات و محو ناسازگاری‌ها، پایان جنگ‌ها و صلح پایدار رهنمون می‌سازند. 

اگر در موقعیتی از زندگی قرار دارید که فکر می‌کنید هیچ کنترلی بر آن ندارید و هر کاری که می‌کنید نمی‌توانید از این موقعیت بازنده رها شوید، به جای نگرانی یا ترس به شکرگزاری روی بیاورید و برای چیزهای دیگری که در زندگی‌تان هست شکرگزاری کنید. وقتی شما در زندگی‌تان با قدرشناسی به وضوح از خداوند یاری و کمک می‌طلبید، شرایط چالش برانگیز اطراف‌تان به صورت شگفت‌انگیزی تغییر می‌کند و دگرگون می‌شود.

کتاب معجزه‌ شکرگزاری را راندا برن در سال ۱۹۴۵ نوشت. راندا برن نویسنده و سخنران انگیزشی آمریکایی است. کتاب معجزه شکرگزاری یک کتاب خودیاری و معنوی است و به ۴۰ زبان زندۀ دنیا ترجمه شده است. برن در سال ۱۹۵۱ و در ملبورن استرالیا متولد شد. او تهیه کنندۀ اجرایی تلویزیون بود. بعد از مرگ پدرش در سال ۲۰۰۴ بسیار افسرده شد. 

با اصرار دخترش هیلی کتاب «علم ثروتمند شدن» نوشتۀ والاس دی.واتلز را خواند. بعد از خواندن این کتاب با تفکر مثبت، قوانین جذب و چگونگی دستیابی به موفقیت آشنا شد. بنابراین شروع به تحقیق در مورد همین موضوع‌ها کرد و پروژۀ راز متولد شد. 

طبق تحقیقات، برن ادعا می‌کند که همۀ مردان بزرگ تاریخ مثل آبراهام لینکن، بتهوون، وینستون چرچیل و بسیاری دیگر از قانون جذب (اندیشۀ جدید) اطلاع داشتند. زندگی برن ۳۶۰ درجه تغییر کرد وقتی فهمید فیلم راز را میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا تماشا کرده‌اند. 

مجموعه کتاب‌های راز

برن کتاب راز را روانۀ بازار کرد و به موفقیت دست یافت. کتاب راز تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز شد. راز در سال ۲۰۰۶ منتشر شد و تا بهار سال ۲۰۰۷ بیش از ۱۹ میلیون نسخه از آن در سراسر دنیا فروخته شد و این کتاب به بیش از ۴۰ زبان ترجمه شد. چندین هزار نامه از خوانندگان راز به دست برن رسید و او الهام گرفت تا ادامۀ راز به نام قدرت را منتشر کند. بنابراین نسخۀ گالینور کتاب قدرت در سال ۲۰۱۰ روانۀ بازار شد. در سال ۲۰۱۲ نیز کتاب سوم این مجموعه یعنی کتاب معجزه شکرگزاری منتشر شد.

راندا برن در کتاب معجزه شکرگزاری هم تفکری مشابه راز دارد. نویسنده معتقد است طبق قانون نیوتن هر عملی همیشه عکس‌العملی متضاد و برابر دارد، بنابراین هر بار که شکرگزاری کنید حتماً عکس‌العملی دریافت خواهید کرد و هر چه این شکرگزاری عمیق‌تر و خالصانه‌تر باشد پس نعمت‌های بیشتری هم دریافت خواهید کرد. در واقع کتاب معجزه شکرگزاری مجموعه‌ای از تمرین‌هاست که طی ۲۸ روز آموزه‌هایی که در کتاب راز آموخته‌اید را عملی می‌کنید.

به نظر خودتان شما چقدر شکرگزار هستید؟ شما چقدر دعا می‌کنید و چقدر به قانون جذب اعتقاد دارید؟ به نظرتان شکرگزاری و قدردان بودن ممکن است زندگی‌تان را تغییر بدهد یا موفق خواهید شد که با استفاده از قانون جذب، چیزهای مثبت را به زندگی‌تان جذب کنید؟ نویسنده اعتقاد دارد شما می‌توانید با معجزه شکرگزاری زندگی‌تان را دگرگون کنید، می‌توانید شرایط فعلی زندگی‌تان را تغییر بدهید و بیشتر احساس رضایت کنید.

فرمول جادویی راندا برن

اکثر آدم‌ها تنها وقتی شکرگزار هستند که به چیزی برسند، که چیزی به دست بیاورند یا در نهایت به آن چیزی که می‌خواهند رسیده باشند اما این اشتباه بیشتر ماست. این شکرگزاری نیست. در کتاب معجزه شکرگزاری، راندا برن دانش دگرگون‌کنندۀ جهان را به شما نشان می‌دهد. تابه‌حال فکر کرده‌اید که کلمات چه قدرتی دارند و شاید کلمات جادویی در دنیا وجود داشته باشد؟ 

راندا برن توانسته کلمه‌ای جادویی پیدا کند، حدس می‌زنید این کلمۀ جادویی چیست؟ فکر می‌کنید تابه‌حال آن را شنیده باشید؟ به نظرتان این کلمه ساده‌ست یا پیچیده؟ حتماً تعجب می‌کنید وقتی بفهمید این کلمۀ جادویی یک کلمۀ بسیار ساده است، «متشکرم». 

کافیست از فرمول معجزه راندا برن و از کلمۀ جادویی «متشکرم» استفاده کنید. هر چه بیشتر به صورت عمدی فکر کنید و احساس قدردانی کنید، نعمت‌های بیشتری هم دریافت خواهید کرد. از این کلمۀ جادویی استفاده کنید تا ببینید یک کلمه چطور همه چیز را تغییر خواهد داد.

معجزه شکرگزاری و ارتباطش با زندگی

همۀ ما وقتی کوچک‌تر بودیم، خیلی ساده‌تر خوشحال می‌شدیم و کوچک‌ترین اتفاقات زندگی ما را هیجان‌زده می‌کرد. وقتی کوچک بودیم همیشه با طبیعت راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کردیم و با تماشای ستارگان در آسمان شب ذوق زده می‌شدیم. احساس نو و زیبایی که در بچگی داشتیم آن‌قدر خوب بود که هر روزمان نوید دهندۀ سرگرمی‌ها و رویدادهای تازه بود و هیچ‌وقت روزها به نظرمان تکراری نمی‌آمد اما زندگی و مشکلاتش و به ویژه زندگی مُدرن و پیچیدۀ عصر حاضر و روزمرگی‌ها این قدرت شگفت‌انگیز را از ما گرفت و غباری روی روح ما نشست و دیگر نتوانستیم معجزه‌های کوچک را ببینیم و شکرگزار باشیم. 

راندا برن در کتاب معجزه شکرگزاری دوباره معجزه‌های کوچک را به ما یادآوری کرده است، به ما یاد داده است هر روز صبح که چشمان‌مان را باز می‌کنیم قدردان زندگی باشیم، قدردان این باشیم که بیدار شده‌ایم تا روز جدیدی را شروع کنیم. نویسنده معتقد است که قرن‌هاست رازی از دید بشر پنهان مانده و این راز فقط دو واژۀ ناپیداست، قدردانی و نمک‌نشناسی. با آشکار شدن این راز، همه چیز شفاف می‌شود. دو هزار سال است که متون زیادی در همین زمینه منتشر شده و خیلی از مردم هیچ‌وقت نتوانسته‌اند راز این متون را کشف کنند. اگر زمان را برای قدرشناسی مغتنم نشمارید، به بیشتر دست نخواهید یافت.

کتاب معجزه شکرگزاری تمرینات ساده‌ای دارد، کافیست هر روز به مرور تک به تک این تمرینات را انجام دهید تا نتیجۀ فوق‌العادۀ آن را در زندگی احساس کنید. شما باید قدردان تمام چیزهایی باشید که اکنون در اختیارتان است یا در گذشته به آن‌ها رسیده‌اید. با تمرین شکرگزاری، شما بر چالش‌های زندگی غلبه خواهید کرد. شکرگزاری باید در واقع به روش زندگی‌تان تبدیل شود، باید تک تک سلول‌ها و ضمیر ناخودآگاه‌تان شکرگزار باشند.

۱۲ روز اول این ۲۸ روز برای قدردانی از آنچه است که اکنون دارید یا در گذشته داشته‌اید. ده روز آینده آرزوها و رویاهای شماست. شش تمرین بعدی برای سطوح بالاتر (کمک به دیگران، حل مشکلات و بهبود وضعیت) است. شما می‌توانید تمرینات کتاب معجزه شکرگزاری را به ترتیب و به صورت ۲۸ روزه دنبال کنید یا تمرینی را انتخاب کنید و سه روز متوالی، یا یک هفته هر روز آن را انجام دهید. بعد از ۲۸ روز آن تمرینی را انتخاب کنید که حس می‌کنید بیشتر از همه در زندگی‌تان به آن نیاز دارید.

بسیاری از این تمرین‌های کتاب معجزه شکرگزاری طوری طراحی شده‌اند تا شما را به رویاهایتان برسانند. کار شما آرزو کردن است. برای همین باید بفهمید که به راستی چه چیزی را می‌خواهید بنابراین زمانی را اختصاص دهید و لیستی از آرزوهای کوچک و بزرگ زندگی‌تان درست کنید. می‌توانید آرزوهایتان را به صورت زیر دسته‌بندی کنید:

۱. سلامت و بدن

۲. کار/شغل

۳. ثروت

۴. رابطه

۵. خواسته‌های شخصی

۶. مادیات

به جزئیات آنچه که می‌خواهید باشید یا در زندگی‌تان، روابطتان و اوضاع اقتصادی‌تان و سلامت‌تان انجام می‌دهید توجه کنید. جزئیات را هر طور که تمایل دارید بررسی کنید ولی دقت داشته باشید که باید آنچه را که می‌خواهید در لیست بنویسید نه این‌که از چه راهی می‌خواهید به انجام کارها بپردازید. 

مثلا اگر پول می‌خواهید تا صرف تحصیل فرزندتان کنید جزئیات تحصیل آن‌ها را بنویسید که شامل چه چیزهایی می‌شود، دوست دارید به چه مدرسه‌ای برود یا هزینۀ تحصیل، کتاب، خوراک و لباسش چقدر می‌شود و چقدر پول نیاز دارید. یا مثلاً اگر می‌خواهید مسافرت کنید باید جزئیات مربوط به کشورهای مقصدتان را بنویسید، مدت سفر، قصد دیدن از چه مکان‌هایی دارید، مایلید کجا اقامت داشته باشید و غیره.

تمرینات معجزه شکرگزاری

تمرین روز اول کتاب معجزه شکرگزاری شمردن برکات است، شمردن برکات بهتر از شمردن بدبختی‌‌ها یا مشکلات است. شمارش مواهب‌تان یکی از تمرین‌هایی است که این اطمینان خاطر را به شما می‌بخشد تا روزتان را با شکرگزاری‌ آغاز کنید و با شکرگزاری به پایان برسانید. در حقیقت مواهب آن‌قدر قدرتمند هستند که در عرض چند ماه زندگی شما را تغییر می‌دهند. شکرگزاری مثل یک آهن‌رباست و چیزهای بیشتری را برای شکرگزار بودن جذب زندگی‌تان می‌کند. 

از همان اول صبح نعمت‌هایتان را بشمرید و جایی ۱۰ نعمتی که به ذهن‌تان می‌رسد و بابت‌شان قدردان هستید بنویسید. درجۀ احساس شما هم مهم است. شاید در ابتدا گیج شوید و ندانید که چه موردهایی را باید بنویسید، موضوعات شکرگزاری شما می‌تواند خدا، جهان و زمین، طبیعت، گیاهان، حیوانات، مردم، سلامتی و بدن، شغل، روابط، اشتیاق، شادی، عشق، زندگی، مادیات و غیره باشد. از شمارۀ یک لیست شروع کنید و آن را با صدای بلند و یا در ذهن خودتان بخوانید و به خودتان یادآوری کنید چرا قدردان این نعمت هستید. در آخر سه بار و از ته دل بابت این نعمت «تشکر» کنید. 

بعد به سراغ نعمت بعدی بروید. سپس نوبت سنگ جادویی است. یک سنگ کوچکی پیدا کنید که اندازۀ کف دستتان باشد و کاملاً کف دستتان جا شود. آن را جایی جلوی چشم‌تان یا نزدیک تختخواب‌تان بگذارید. قبل از خوابیدن سنگ را در مشت خودتان بگیرید و به بهترین اتفاقات آن روز فکر کنید، دلایل را با خودتان تکرار کنید و از ته دل «شکرگزار» باشید.

یکی دیگر از تمرین‌های کتاب معجزه شکرگزاری مربوط به روابط جادویی‌ست. فرض کنید شما تنها انسان روی زمین بودید آیا آن‌وقت انجام کارها برایتان لذتی داشت؟ چه لذتی داشت انسان نقاشی‌ای بکشد که هیچ‌کس آن را نمی‌بیند؟ چه سودی داشت که انسان دست به اختراع چیزی بزند که هیچ‌کس از آن استفاده نخواهد کرد؟

نویسنده در کتاب معجزه شکرگزاری معتقد است که این ارتباط و تجربۀ شما در کنار دیگران است که به زندگی‌تان زیبایی، معنی و هدف می‌بخشد. به‌ این خاطر ارتباط‌هایتان بیشتر از هر چیز دیگری بر روی زندگی‌تان تأثیر خواهند گذاشت. برای این‌که زندگی رویایی داشته باشید باید بدانید که این ارتباط‌ها چطور بر روی زندگی‌تان تأثیر می‌گذارند و در واقع مهم‌ترین کانال‌هایی به حساب می‌آیند که از طریق‌شان می‌توانید صورت زندگی‌تان را تغییر دهید و آن را دگرگون سازید.

این را بدانید که افراد شکرگزار روابط بهتری با خانواده، دوستان در بیرون یا داخل محل کارشان دارند. در برابر یک شکایتی که از دیگران دارید ده تا تعریف هم در زمینۀ روابط خوب‌تان پیدا کنید. سپاس‌گزار وجود مردم باشید و این‌طوری می‌توانید روابط محکم‌تری ایجاد کنید. به روابط نزدیک‌تان دقت کنید و بابت آن‌ها شکرگزار باشید. عکس هر کدام از افراد مهم زندگی‌تان را داشته باشید. آن را در دست بگیرید و به چیزهایی فکر کنید که بابت‌شان شکرگزارید. به ویژگی‌های مهم آن‌ها و اهمیت‌شان در زندگی‌تان فکر کنید. به عکس نگاه کنید و بگویید «متشکرم».

معجزهٔ پول

کتاب معجزه شکرگزاری تمرین دیگری هم دارد که مربوط به معجزۀ پول می‌شود. اگر مشکلاتی مثل کمبود پول، نگرانی، حسادت، حسرت، ناامیدی، دلسری یا شک و تردید دارید سعی کنید آن‌ها را از خودتان دور نگه دارید. هر روز صبح که چشمان‌تان را باز می‌کنید به موقعیتی در گذشته فکر کنید که وضعیت بهتری داشتید و مثلاً از لحاظ مالی وضعیت راحت‌تری داشتید و از ته دلتان تشکر کنید. یادتان نرود سلامتی هم جنبۀ مهم زندگی شماست.

البته نویسنده هم این را فراموش نکرده و تمرینی را به آن اختصاص داده است. سلامتی گرانبهاترین موهبت در زندگی انسان‌هاست و برای بسیاری از ما سلامتی تنها زمانی مهم می‌شود که آن را از دست می‌دهیم. سلامتی در واقع هدیۀ زندگی‌ست؛ این چیزی است که به شما داده شده و هر روز به شما داده می‌شود. به نظرتان نباید شکرگزار و قدردان سلامتی بود؟ شکرگزار بودن در مقابل سلامتی‌ای که دریافت کرده‌اید بسیار شورانگیز است. وقتی برای سلامتی خود شکرگزاری می‌کنید نه تنها در حفظ سلامت کنونی‌تان می‌کوشید بلکه در همان حال نیروی قدرشناسی را به کار می‌اندازید تا جریان سلامت را به سوی شما هدایت کند.

نویسندۀ کتاب معجزه شکرگزاری معتقد است کسی که به معجزه اعتقاد نداشته باشد معجزه‌ای هم نخواهد دید. کودکی‌تان را به یاد بیاورید، آن موقع فکر می‌کردید دنیا و همه چیز آن جادویی است و معجزه‌های زیادی در زندگی می‌دیدید. نویسنده معتقد است دنیا جادویی است و این جادو خیلی واقعی‌ست. راندا برن معتقد است انسان باید همیشه و در همه حال شکرگزار و قدردان باشد. به عقیدۀ نویسنده چیزهای بیشتر نصیب کسانی می‌شود که قدردان باشند و کسی که قدردان نیست‌ آن چیزهایی هم که در زندگی به دست آورده، از دست خواهد داد. 

ظاهراً شکرگزاری قانونی جهانی‌ست و می‌توانید با شکرگزاری کل زندگی‌تان را تحت تأثیر قرار دهید. راندا برن در کتاب معجزه شکرگزاری تأکید می‌کند که باید قدردان همه چیز زندگی‌تان باشید و اگر هیچ دلیل یا چیزی پیدا نمی‌کنید که بابتش شکرگزار باشید این مشکل درونی خودتان است و ربطی به دنیا ندارد.

نویسنده در کتاب معجزه شکرگزاری از داستان زندگی خودش نیز حرف زده و معتقد است متاسفانه بیشتر مردم به جای اندیشه و ذهن خودشان سعی می‌کنند دنیای بیرون و چیزهایی که در کنترل‌شان نیست را کنترل کنند. ظاهراً نویسنده خودش هم آدم ناشکری بوده و قدردان زندگی‌اش نبوده است. نویسنده فکر می‌کرده فقط به ظاهر قدردان بودن و تشکر کردن کافی‌ست اما بعداً متوجه شده که این فکر اشتباه است و شما باید شکرگزاری و قدردانی را به درون خودتان و زندگی‌تان بیاورید تا جادویش را ببینید. 

بعد از خواندن کتاب معجزه شکرگزاری تازه می‌فهمید که قدردان بودن چیست؟ چطور باید شکرگزاری کنید؟ چطور باید از ته دل از جهان و خدا تشکر کنید و متوجۀ چیزهایی در زندگی می‌شوید که همیشه ساده از کنارشان عبور می‌کردید و فکر می‌کردید چیزهای بیهودۀ زندگی هستند. نویسنده معتقد است ملت‌هایی که در آینده دنیا را رهبری می‌کنند آن‌هایی هستند که رهبران و مردم‌شان شکرگزارترین‌اند. 

شکرگزاری افراد یک مملکت باعث بالیدن و ثروتمند شدن آن کشور می‌شود و کاهش چشمگیر مرض و بیماری، رونق گرفتن تجارت، تولید بیشتر، شادی و صلح فراگیر برای آن ملت در پی خواهد داشت. فقر ناپدید می‌شود و هیچ انسان گرسنه‌ای پیدا نخواهد شد چرا که یک ملت شاکر هیچ‌گاه چنین امری را برنخواهند تافت. نویسنده در کتاب معجزه شکرگزاری می‌گوید که شما باید قدرشناسی و شکرگزاری را همه جا همراه خود داشته باشید. هر جا می‌روید قدرشناسی را با خودتان ببرید. اشتیاق، رویارویی‌ها، اعمال و موقعیت‌های زندگی‌تان را با نیروهای قدرشناسی بیامیزید تا همۀ رویاهایتان به حقیقت بپیوندند.

سخن آخر

در این مقاله به معرفی کتاب و بهترین ترجمهٔ معجزه شکرگزاری پرداختیم. این کتاب، در واقع بهترین کتاب در زمینهٔ خودیاری است. امیدواریم از خواندن مقاله نهایت لذت را برده باشید. لطفاً مقاله را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید و همچنین نظر خودتان را در مورد مقاله در کامنت‌ها برای ما ارسال کنید. نظر شما برای ما بسیار مهم است. 

(Visited 9 times, 1 visits today)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا