بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت

بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت

در این مقاله سعی شده با نگاهی جامع و دسته بندی شده ابتدا روانشناسی شخصیت رو شرح دهیم و سپس به معرفی بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت بپردازیم تا شما را در تهیه و خرید کتاب آنلاین یاری کنیم  . تا انتهای مقاله با ما همراه باشید و در آخر ما را از نظراتتان مطلع کنید .


روانشناسی شخصیت چیست و چه تأثیری بر زندگی‌مان دارد؟

شخصیت‌تان منحصر به خود شماست و شما را تبدیل به همان چیزی می‌کند که هستید و بر همه چیز از روابطتان گرفته تا نحوۀ زندگی‌تان تأثیر می‌گذارد. شخصیت چیزی‌ست که ممکن است بتوانید آن را توضیح دهید، اما آیا می‌دانید مطالعۀ علمی شخصیت شامل چه مواردی می‌شود؟

متخصصانی که روانشناسی شخصیت را مطالعه می‌کنند می‌خواهند در واقع بفهمند که شخصیت چگونه رشد می‌کند و همچنین چگونه بر نحوۀ تفکر و رفتارمان تأثیر می‌گذارد. روانشناسان به چگونگی تفاوت شخصیت در افراد و همچنین شباهت‌های افراد دقت می‌کنند. آن‌ها همچنین سعی می‌کنند اختلالات شخصیتی را ارزیابی کنند، تشخیص دهند و درمان کنند.

اصلاً شخصیت چیست؟

عوامل زیادی مثل ژنتیک، تعلیم و تربیت و تجربیات زندگی‌تان دست به دست هم داده‌اند تا این شخصیت امروزی شما شکل بگیرد. استدلال برخی چنین است که آنچه شما را منحصربه‌فرد می‌کند الگوهای مشخص افکار، احساسات و رفتارهاست. با این‌حال هیچ تعریف واحدی برای شخصیت وجود ندارد و بر سر تعریف آن به هیچ توافقی نرسیده‌اند. اغلب شخصیت چیزی است که از درون فرد نشأت می‌گیرد و در طول زندگی نسبتاً ثابت باقی می‌ماند.

علم شخصیت نوپا است اما در سال‌های اخیر توجۀ افراد بسیاری را به خودش جلب کرده است. با درک شخصیت روانشناس‌ها سعی می‌کنند پیش‌بینی کنند که افراد در موقعیت‌های خاص چه عکس‌العمل‌هایی از خودشان نشان خواهند داد و چه چیزهایی را ترجیح می‌دهند و برای چه چیزهایی ارزش قائلند.

طی سال‌های اخیر آزمون‌های شخصیت‌شناسی زیادی بر روی اینترنت و رسانه‌های اجتماعی قرار گرفته که معروف‌ترین آن آزمون شخصیت مایرز-بریگز است که بسیاری از کارفرماها از آن استفاده می‌کنند. بسیاری از روانشناس‌ها نیز سعی کرده‌اند در زمینۀ روانشناسی و خودیاری کتاب‌های مفیدی عرضه کنند تا افراد هم شخصیت خودشان و هم شخصیت دیگران را بهتر بشناسند و هم آن را بهتر درک کنند. با ما همراه باشید تا بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت در این زمینه را به شما معرفی کنیم.

معرفی بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت

دبی فورد مشاور، معلم و عضو هیئت علمی مرکز سلامتی چوپرا در کالیفرنیا کتاب نیمۀ تاریک وجود را در سال ۱۹۹۸ نوشت. کمی بعد این کتاب وارد فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز شد. با کتاب نیمۀ تاریک وجود می‌توانید قدرت، خلاقیت، درخشش و رویاهایتان را بازیابی کنید. دبی فورد معتقد است شما باید به تاریکی بروید تا نور درون‌تان را بیرون بکشید.

در نیمۀ تاریک دبی فورد توضیح می‌دهد که وقتی احساس یا انگیزه‌ای را سرکوب می‌کنیم در واقع احساس‌های متضاد را هم همراه با آن‌ها سرکوب می‌کنیم. اگر ترس خودمان را انکار کنیم، شجاعت‌مان هم کم می‌شود. اگر حرص و طمع را انکار کنیم، سخاوت‌مان نیز کم می‌شود. قدرت واقعی ما در حقیقت خیلی بیشتر از آن چیزی‌ است که تصور می‌کنیم. نویسنده از طریق مجموعۀ شگفت‌انگیزی از داستان‌ها و تمرین‌ها به شما کمک می‌کند تا جنبه‌های تاریک شخصیت‌تان را پیدا کنید. کتاب نیمهٔ تاریک وجود یکی از بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت است.

قدرت سکوت با عنوان اصلی سکوت: قدرت درونگراها در دنیایی که هیچ‌وقت دست از صحبت کردن نمی‌کشد، کتابی غیرداستانی‌ و یکی از بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت است که سوزان کین آن را در سال ۲۰۱۲ نوشت. استدلال کین چنین است که فرهنگ مدرن غربی ویژگی‌ها و قابلیت‌های افراد درونگرا را درست درک نمی‌کند و آن‌ها را کم‌ ارزش می‌شمرد که باعث می‌شود استعداد، انرژی و شادی عظیم آن‌ها به هدر برود. این کتاب در واقع تاریخچه‌ای‌ در مورد این است که چطور فرهنگ غربی از فرهنگ طبیعی به فرهنگ شخصیت تغییر وضعیت داده است.

فرهنگ شخصیتی که در آن «آرمان برونگرایی» غالب است و درونگرایی شخصیتی پَست یا حتی بیماری تلقی می‌شود. کتاب قدرت سکوت با اتخاذ تعاریف علمی از درونگرایی و برونگرایی در سطوح مختلف، مزایا و معایب هر کدام از این ویژگی‌های شخصیتی را بیان کرده است. کین با بیان این‌که خلق‌وخو در واقع عنصر اصلی هویت انسانی‌ست به تحقیقات زیست‌شناسی، روانشناسی، علوم اعصاب و تکامل اشاره کرده تا نشان دهد درونگرایی هم رایج و هم بسیار عادی است و خاطر نشان می‌کند که بسیاری از خلاق‌ترین افراد و رهبران برجستۀ بشر درونگرا بودند. کتاب قدرت سکوت نامزد دریافت جایزۀ گاردین هم شده است.

آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره نوشتۀ زیگموند فروید عصب‌شناس و روانشناس برجسته و بنیان‌گذار روانکاوی است. این کتاب بر اساس تحقیقات فروید در مورد لغزش‌ها و تکانه‌های ناخودآگاه است که به لغزش فرویدی یا تپق‌های فرویدی معروف هستند. فروید در این کتاب با مطالعۀ رفتار‌های عادی روزمره، نقص‌ها و نارسایی‌های عجیب‌وغریب و همچنین خطاهای به ظاهر تصادفی به این نتیجه می‌رسد که این‌ها نشان‌دهندۀ آسیب‌شناسی زیربنایی روان و یا در واقع همان روان‌‌پریشی (علائم ناراحتی در اثر حالت عصبی) هستند.

فروید معتقد بود که انحرافات مختلف کلیشه‌ای رفتار روزمره مثل فراموش کردن کلمات، لغزش‌های زبانی، حرکت‌ها و اعمال تصادفی در واقع تجلی افکار و انگیزه‌های ناخودآگاه هستند. فروید در آسیب‌شناسی روانی زندگی روزمره تمام این لغزش‌ها را به دقت انتخاب و شرح می‌دهد. این کتاب فروید یکی از بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت محسوب می‌شود.

زیگموند فروید مختصص اعصاب اتریشی و بنیان‌گذار روش‌های بالینی روان‌شناسی بود. روش‌ بالینی برای ارزیابی و درمان آسیب‌شناسی در روان از طریق گفت‌وگو بین بیمار و روانکاو است. زیگموند فروید دربارۀ شخصیت انسان و چگونگی رشد آن هم نظریه‌هایی ارایه داده و همچنین سعی کرده در کتاب‌هایش روابط انسانی و کنش جامعه را بررسی کند. همچنین فروید از اولین کسانی بود که ایدۀ ذهن ناخودآگاه و نحوۀ تأثیر آن بر رفتار و شخصیت را بررسی کرد. اندیشه‌های فروید در واقع انقلابی در زمینۀ روانشناسی بود.

این کتاب یکی از بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت است. اگر علاقه‌مند به نظریه‌های فروید و شناختش هستید و حس می‌کنید کتاب‌های فروید و درک آن‌ها برایتان سخت است بهتر است اول این کتاب خودآموز را بخوانید. در این کتاب روت اسنودن بسیار راحت و ساده شما را با بنیادی‌ترین اندیشه‌ها و نظریه‌های فروید آشنا می‌کند. در این کتاب روت اسنودن با ترتیب زمانی در واقع روند تحول اندیشۀ فروید را توضیح داده است.

بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت

دو تن از روانشناس‌های برجستۀ آمریکایی یعنی دکتر جفری یانگ و ژانت کلوسکو از اصول موفقیت‌آمیز شناخت درمانی استفاده کرده‌اند تا در این کتاب به شما کمک کنند الگوهای افکار منفی را بدون کمک دارو یا روانشناسی سنتی طولانی مدت از بین ببرید.

  • آیا نیازهای دیگران به نیازهای خودتان ارجحیت دارند؟
  • آیا وقتی کسی که دوستش دارید شما را ترک می‌کند یا تهدیدتان می‌کند که می‌خواهد ترک‌تان کند وحشت می‌کنید؟
  • آیا اکثراً نگران بلایای طبیعی یا از دست دادن تمام پول‌تان هستید؟
  • آیا مدام نگرانید که ممکن است بیماری لاعلاج یا بدی بگیرید؟
  • آیا به این نتیجه رسیده‌اید که مهم نیست چقدر موفق بشوید باز هم هیچ‌وقت احساس خوشحالی، موفقیت یا لیاقت نخواهید کرد؟

روابط نامطلوب، فقدان غیرمنطقی عزت نفس، احساس عدم کفایت، همۀ این‌ها مشکلاتی هستند که با تغییر پیام‌های درونی که به خودتان می‌فرستید حل خواهند شد. این الگوهای رفتاری که علیه خودتان در پیش گرفته‌اید «تله‌های زندگی» نامیده می‌شوند و دوباره آفریدن زندگی‌تان به شما نشان می‌دهد که چگونه این چرخه را متوقف کنید.

بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت

هنر عشق ورزیدن را اریک فروم روانکاو و فیلسوف اجتماعی آلمانی در سال ۱۹۵۶ نوشت. این کتاب به عنوان بخشی از مجموعه چشم‌اندازهای جهان منتشر شد. در این اثر فروم دیدگاه آثار قبلی‌اش در مورد ماهیت انسان، فرار انسان از آزادی و خودش، که اصول بسیاری از آثار دیگرش نیز هستند بازبینی کرده و توسعه داده است. فروم عشق را فعالیت یا مهارتی معرفی می‌کند که می‌توان آن را به دیگران یاد داد و این ایده که عشق احساسی جادویی و مرموز است که به هیچ‌وجه قابل تحلیل نیست را رد کرده است.

استدلال فروم چنین است که عشق تنها پاسخ عقلانی ما برای غلبه بر جدایی‌ست که البته فروم آن را مشکل اساسی وجود انسان می‌داند. فروم می‌گوید انسان‌های امروزی با یکدیگر و طبیعت بیگانه‌اند و ما از تنهایی به عشق و ازدواج پناه می‌بریم. با این‌حال فروم متوجه شد که تنها از طریق رشد کامل شخصیت و بالا بردن ظرفیت دوست داشتن و با تواضع، شجاعت، ایمان و نظم واقعی می‌توان به ظرفیت تجربۀ عشق واقعی دست پیدا کرد. در این کتاب فروم جنبه‌ها و انواع مختلف عشق و عشق ورزیدن را نیز توضیح داده است.

بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت

آنچه در مورد خود نمی‌دانید می‌تواند به شما و روابط‌تان آسیب برساند و حتی باعث شود روابط‌تان با پروردگار هم تیره و تار شود. آیا می‌خواهید بفهمید شما چه کسی هستید و چرا در همان مسیرهای همیشگی زندگی گیر کرده‌اید؟ بازگشت به خود کتاب خودشناسی از طریق اینیاگرام است. اینیاگرام یک نظام شخصیتی باستانی‌ست که با دقت عجیبی نشان می‌دهد که شخصیت انسان چه به لحاظ مثبت و چه به لحاظ منفی چطور کدگذاری شده و عمل می‌کند.

در بازگشت به خود یان مورگان و سوزان استبایل رویکردی منحصر به فرد ایجاد کرده‌اند، راهی کاربردی و جامع برای دسترسی به حکمت اینیاگرام و ارتباط برقرار کردن با معنویت تا خودتان را عمیق‌تر بشناسید و بتوانید راحت‌تر به دیگران و پروردگار عشق بورزید. نویسندگان کتاب شیرین سخن‌اند و کتاب پُر از داستان‌هایی‌ست که هر ۹ نوع اینیاگرام را برایتان توضیح می‌دهد.

با خواندن این کتاب نه تنها در مورد خودتان بیشتر یاد خواهید گرفت بلکه شروع به دیدن دنیا از چشم دیگران خواهید کرد و روش فکر، احساس و رفتار مردم را درک می‌کنید. حکمت اینیاگرام به شما کمک می‌کند تا به آنچه واقعاً هستید برسید. این کتاب شما را به فرد دلسوزتری تبدیل خواهد کرد. بیش از هفتصد و پنجاه نسخه از این کتاب به عنوان بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت در سراسر جهان فروخته شده است.

بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت

چرا او؟ کتابی در زمینۀ خودیاری‌ست. هلن فیشر فکر می‌کند قرار ملاقات‌ باید کمتر در مورد عشق و بیشتر در مورد علم باشد. هلن فیشر انسان‌شناس و زیست‌شناس تکاملی‌ست و طی ۳۰ سال تحقیق، پنج کتاب را به مطالعات انسانی اختصاص داده است. در کتاب چرا او؟ بررسی می‌کند که چگونه فعل و انفعالات شیمیایی مغز خلق‌وخوی‌مان را تعیین می‌کند و این در واقع خلق‌وخوی ماست که به ما دیکته می‌کند چه کسی را دوست داشته باشیم.

فیشر این کتاب را بر اساس جنبه‌های فیزیولوژی، روابط بین شخصی، جنبه‌های روانشناسی و همسر گزینی نوشته است و معتقد است خلق‌وخو با شخصیت فرق دارد و این تمایز کلیدی آثارش است. هلن فیشر در چرا او؟ نوشته است که شخصیت شما به تجربیات‌تان و شرایطی که در آن بزرگ شده‌اید بستگی دارد.

تعادل شخصیتی‌تان هم به خلق‌وخوی‌تان و همچنین تمام تمایلات ژنتیکی‌تان وابسته است. ویژگی‌های رفتاری که از اوایل کودکی ظاهر می‌شوند در واقع الگوهای ثابت احساس، تفکر و رفتارتان را ایجاد می‌کنند. خلق‌وخوی‌تان اساس شخصیت شماست. فیشر در این کتاب از سیستم اِم‌آرآی و مطالعات رایج ژنتیک مولکولی نیز استفاده کرده است تا چهار نوع خلق‌وخوی اساسی انسان را معرفی کند.

کتاب‌های باربارا دی‌ آنجلس - بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت

باربارا دی آنجلیس مدرک دکترایش را در زمینۀ روانشناسی گرفته و چهارده کتاب پرفروش در همین زمینۀ روانشناسی نوشته است. سه تا از کتاب‌هایش با عنوان «آیا تو آن گمشده‌ام هستی؟»، «رازهایی دربارۀ مردان» و «رازهایی دربارۀ زنان» پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز هستند.

بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت

مهم نیست که متأهلید و می‌خواهید خوشحال‌تر باشید یا مجردید و نمی‌خواهید شریک اشتباهی برای خودتان انتخاب کنید و یا عاشقید و از خودتان می‌پرسید آیا عشق‌تان شریک مناسب زندگی‌تان است؟ این کتاب به شما کمک می‌کند شریک زندگی مناسب‌تان را پیدا کنید، او را نگه دارید و عشقی پایدار در زندگی‌تان به وجود آورید. نویسندۀ پرفروش و کارشناس مشهور روابط بارابارا دی آنجلس، هر آنچه را که باید در مورد سازگاری در روابط بدانید برایتان فاش کرده و به شما نشان می‌دهد چگونه رابطه‌ای لذت پخش و پایدار ایجاد کنید.

بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت

واقعا چقدر در مورد مردان و رابطه با آن‌ها اطلاعات دارید؟ در این کتاب دی آنجلس رازهایی دربارۀ مردان را فاش کرده که هر زنی باید بداند و آرزو می‌کنید کاش این کتاب را قبل از اولین قرارتان می‌خواندید. در رازهایی دربارۀ مردان نویسنده در مورد رازهایی صحبت کرده که مردان هرگز به شما نمی‌گویند.

در این کتاب نویسنده شش اشتباه بزرگ زنان در رابطه با مردان را یادآوری کرده است. همچنین پنج راز بزرگ مردان را برایتان فاش می‌کند. به نظر شما چرا مردان همیشه می‌خواهند حق با آن‌ها باشد؟ کافیست آزمون‌ها، تمرین‌ها و باید و نبایدهای این کتاب را انجام دهید تا به زنی قدرتمند تبدیل شوید. با این کتاب روابط شما با مردان به طور کل متحول خواهد شد.

بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت

موقعی که باربارا دی‌ آنجلس کتاب رازهایی دربارۀ مردان را نوشت خوانندگانش تقاضا کردند تا کتاب‌ همتای آن را نیز در مورد زنان بنویسد تا مردان آن را بخوانند و بتوانند زنان را بهتر درک کنند. این کتابی‌ست که زنان همیشه امیدوار بودند کسی آن را بنویسد.

این کتاب تمام جنبه‌های عشق، ارتباط و صمیمیت در رابطه با زنان را توضیح داده است. اگر مرد هستید این کتاب را بخوانید تا بدانید راز زنان چیست و چه کاری باید بکنید تا رویای یک زن به واقعیت تبدیل شود. اگر زن هستید این کتاب را بخوانید تا جنبه‌های مختلف شخصیت‌تان را بهتر بشناسید.

قصه ساده است: دختر با پسر آشنا می‌شود (یا بالعکس). پسر باهوش، جذاب و یا شاید حتی دوست داشتنی‌ باشد و دختر عاشق می‌شود. با پیشرفت رابطه مشکلات جدی شخصیتی دو طرف آشکار می‌شود. دختر متوجۀ عادت‌ها و یا تمایلاتی می‌شود که در ابتدای رابطه ندیده بود. طبق آمار مؤسسۀ ملی بهداشت حدود ۱۵ درصد از جمعیت بزرگسالان یک یا چند اختلال شخصیتی دارند و همین باعث می‌شود یافتن شریک مناسب و حفظ یک رابطۀ عاشقانۀ سالم سخت‌تر از آن چیزی به نظر برسد که فکر می‌کردید!

همچنین ازدواج در واقع یکی از چالش‌برانگیزترین انتخاب‌های زندگی شماست و شاید در زندگی هیچ‌کدام از انتخاب‌هایتان چنین استرسی به شما وارد نکند. بعلاوه نتیجۀ ازدواج (چه خوب یا چه بد) تا آخر عمر گریبان‌گیر شما خواهد بود. این چالش و انتخاب چنان برای تمام افراد جامعه مهم شده است که حتی شاید بشود گفت به یک‌جور وسواس تبدیل شده و همین تردیدها و دشواری‌هایش است که باعث شده سن ازدواج در جامعه تا به این حد بالا برود.

چون که نه جامعه، نه مدرسه و نه خانواده یا مطبوعات و رسانه‌ها هیچ تلاشی نمی‌کنند تا زن و مرد از لحاظ روانی همدیگر را بهتر بشناسند در این زمینه خلاء بزرگی در جامعه ایجاد شده است. نویسندگان این کتاب زوج‌ها را به دستۀ کلی تقسیم کرده‌اند و سعی کرده‌اند تمام این دسته‌ها را با جزئیات کامل توضیح بدهند. بعد داستان‌هایی را از زبان یک دختر یا پسر بیان کرده‌اند که چطور با هم آشنا شده‌اند و رشد عاطفی‌شان چگونه شکل گرفته است و سپس به بررسی جنبه‌های روانشناختی ماجرا پرداخته‌اند. این کتاب نیز یکی از بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت محسوب می شود.

بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت

یکی دیگر از بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت روانشناسی ضمیر ناخودآگاه اثر کارل یونگ، روانپزشک و روانکاو سوییسی است که روانشناسی تحلیلی را پایه‌گذاری کرد. این کتاب برای اولین بار در سال ۱۹۱۲ و به زبان آلمانی منتشر شد. روانشناسی ضمیر ناخودآگاه مطالعه‌ای دربارۀ دگرگونی‌ها و نمادهای میل جنسی و سهم این دو در تاریخ تکامل اندیشه است.

در سال ۱۹۵۲ یونگ یک نسخۀ کاملاً اصلاح شده از این اثر منتشر کرد. این کتاب اختلاف نظر بین یونگ و فروید در مورد ماهیت میل جنسی را نشان می‌دهد و انتشارش باعث شد تا دوستی بین این دو مرد از بین برود و با این‌حال هر دویشان اعتراف کردند که هیچ‌کدام نمی‌توانند با اطمینان بگویند که دیگری و نظریه‌هایش کاملاً اشتباه است. به گفتۀ یونگ اثرش تفسیری مبسوط بر تحلیل علمی و مراحل مقدماتی اسکیزوفرنی است.  

بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت - سخن آخر

ممنون که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید . مجله اینترنتی سی‌بوک همیشه در تلاش است اطلاعات جامع و دسته‌بندی شده‌ای در اختیار مخاطبان قرار دهد . لطفا نظرتان را در خصوص مقاله بهترین کتاب های روانشناسی شخصیت برای ما در بخش دیدگاه بنویسید و آن را با دوستان‌تان به اشتراک بگذارید.

(Visited 17 times, 1 visits today)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا