معرفی کتاب پادشکننده اثر نیکلاس طالب

معنای پادشکنندگی چیست؟ کتاب پادشکننده چه می‌خواهد بگوید؟

بیایید با یک پرسش بسیار ساده شروع کنیم: اگر به اجسام فشار یا ضربه وارد کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

برخی می‌شکنند که به آن‌ها شکننده می‌گوییم. برای برخی هم هیچ اتفاقی نمی‌افتد، انگار نه انگار که ضربه‌ای به آن‌ها وارد شده است؛ مثل بالشی که وقتی عصبانی هستید بر آن مشت می‌کوبید.

اگر شکستن را یک حالت منفی لحاظ کنیم، پس نشکستن یک حالت خنثی است. اما آیا می‌توان حالت سومی را هم در نظر گرفت: حالتی که آن جسم از ضربه سود ببرد؟ یعنی نه‌تنها نشکند، که بهتر هم بشود.

اگر چنین جسمی پیدا شود، پادشکننده است! کتاب پادشکننده به‌طرز جالبی از همین مفهوم برای ارائۀ مبحثی که می‌تواند در مدیریت ریسک، خطرپذیری، تحمل عدم قطعیت و موفقیت در زندگی به ما کمک کند، استفاده کرده  است.

برای فهم بهتر موضوع، تکه آهنی را در نظر آورید که زیر ضربه‌های سنگین پتک آهنگر شکل می‌گیرد و با هر ضربه آهنگر ساختار خود را منسجم‌تر و بهتر می‌کند.

حالا شایعات را تصور کنید که فردی سعی در سرکوبشان داشته اما با شدت بیشتری گسترش یافته است. پس مبارزه ما با شایعات باعث می‌شود آنها بیشتر پخش شوند؛ پس شایعه هم پادشکننده است.

 چه چیزهای دیگری در جهان اطراف ما وجود دارند که از فرآیند پادشکنندگی بهره می‌برند؟

مظاهر پادشکنندگی در علم پزشکی

این پدیده در علم پزشکی هم ظاهر می‌شود و تحت قانونی با عنوان قانون ولف شناخته شده است.

در قرن نوزدهم در آلمان، کالبدشناسی با نام ژولیوس ولف کشف کرد که استخوان‌های سالم خودشان را با میزان فشار و باری که بر آن‌ها تحمیل می‌شود سازگار می‌کنند؛ یعنی: دستی که با آن راکت تنیس را می‌گیرید و به توپ ضربه می‌زنید، از دست دیگرتان قوی‌تر است. به همین ترتیب چگالی استخوان وزنه‌برداران و رزمی‌کاران در مقایسه با افراد عادی بیش‌تر است؛ اما فضانوردی که مدت زیادی از جاذبۀ زمین دور بوده با استخوان‌های سست‌تر به زمین بازمی‌گردد، چون فشاری بر استخوان‌های او وارد نشده است.

قانون دیویس در ادامۀ قانون ولف به شکل‌پذیری بافت نرم تحت فشار اشاره دارد: عضله‌های شما در ورزش بدنسازی، تحت فشار ساخته می‌شوند.

اما آیا می‌توان حالتی را تصور کرد که خود انسان نیز در برابر فشار و استرس، درد و رنج، شوک‌ها و حوادث غیرمترقبه، رشد کند و بالنده شود؟ آیا انسان هم می‌تواند پادشکننده باشد؟

دربارۀ نویسنده

نسیم نیکلاس طالب – نویسنده، دانشور و تحلیل‌گر ریسک لبنانی آمریکایی – که در سال ۲۰۰۷ با نظریۀ قوی سیاه به شهرت رسید، این‌بار در کتاب «پادشکنندگی» به مفهوم جالب‌ دیگری پرداخته است که فهم آن نیازمند دقت و اندیشه است. طالب این مفهوم را در کتاب چنین توضیح می‌دهد: «هر چیزی که از رویدادهای تصادفی (یا شوک‌های خاص) بیشتر از اینکه متضرر شود نفع ببرد، پادشکننده است.»

اگر یاد بگیریم که پادشکننده باشیم، آن‌گاه می‌توانیم از آشوب و عدم قطعیت به نفع خودمان بهره ببریم. به جای مخفی شدن یا فرار کردن از سیر حوادث، به استقبالشان برویم؛ دقیقا مانند آتشی که در باد شعله می‌کشد، خاموش نمی‌شود و به پیش می‌رود.

ماموریت ما این نیست که از طوفان سالم به درآییم، اینکه بر بی‌نظمی‌ها و آشوب‌های زندگی چیره شویم و از آن‌ها به سودمان استفاده کنیم.

اما چطور چنین چیزی ممکن است؟

برای پاسخ به این سوال باید کتاب پادشکننده را بخوانید؛ اما دانستن چند نکته بد نیست:

از حوادث غیرمترقبه استقبال کنید.
ریسک‌های کوچک زیای را بپذیرید.
به جای آنکه وقتتان را صرف کشف موثرترین روش کنید، از روش‌های ناکارآمد دوری کنید.
همۀ گزینه‌هایتان را در نظر داشته باشید.
عادت‌ها و اصول قدیمی را زیر نظر بگیرید.

واکنش‌ها به کتاب پادشکننده اثر نسیم نیکلاس طالب

کتاب پادشکننده یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز بود و توسط منتقدان در مجموعه‌ای از نشریات برجسته از جمله هاروارد بیزینس ریویو، مجلۀ فورچون، نیو استیتسمن، اکونومیست و فوربس تحسین شد.

برخی از منتقدین نیز کتاب را به خاطر سبک و ساختار کلی آن که خلاصه‌سازی‌اش را کمی دشوار می‌کند، نقد کردند. اگرچه کتاب حاوی فهرست مطالب، خلاصه فصل‌ها و نقشه است، اما تشخیص خلاصۀ کتاب دشوار است زیرا سرفصل‌ها و خلاصه‌ها الگوی قابل توجهی ندارند و بسیاری از عناوین مبهم هستند.

بخشی از کتاب پادشکننده:

باد شعلۀ شمع را خاموش می‌کند اما آتش را شعله‌ورتر می‌سازد. تصادفی بودن، عدم قطعیت و آشوب نیز همین‌طورند: باید از آنها بهره ببرید نه اینکه خودتان را پنهان کنید. باید آتش باشید و مشتاق وزش باد.

این کتاب را می‌توانید از سایت خرید آنلاین کتاب ۳۰بوک تهیه کنید.

(Visited 38 times, 1 visits today)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا