عکس کتاب ذهن حواس جمع

با ذهن حواس جمع اهدافتان به راحتی قابل دست یابی‌اند

چگونه تمرکز می‌تواند بهره‌وری ما را افزایش دهد؟

در دنیای پر سروصدای امروز، کتاب ذهن حواس جمع، چهارچوبی فراهمی می‌کند که تمرکز مورد نیازتان برای رسیدن به نتایج دلخواهتان را به شما می‌بخشد.

-جیمز کلیر، نویسنده عادت‌های اتمی

چه چیزهای حواس شما را پرت می‌کنند؟ چند دقیقه می‌توانید روی یک کار به‌خصوص تمرکز کنید و در آن لحظات به هیچ‌چیز دیگری فکر نکنید؟ کوه کارهای عقب‌مانده، عدم توجه به‌سلامت رفتار و سلامت روابطمان با دیگران و بسیاری موارد دیگر که از عدم توجه ما به موضوعات پیش می‌آیند از کجا ریشه گرفته‌اند؟ ساده‌تر بپرسم، چگونه می‌توان ذهن حواس جمع داشت؟ با فروشگاه خرید کتاب آنلاین ۳۰بوک همراه باشید تا به پاسخ این سوالات برسید.

ما همه می‌دانیم که تمرکز کردن و حواس جمع بودن چقدر مهم است. تمرکز، عامل مهمی است که هم سرعت و هم دقتتان را افزایش می‌دهد؛ بنابراین اکثرمان می‌کوشیم تا حواس‌پرتی را کنار بگذاریم و ذهن حواس جمع داشته باشیم. اما این مهارت در یک‌لحظه و یک شب به دست نمی‌آید و راه تسلط به این مهارت چندان هم روشن نیست.

 اگر خودتان را برای مدیریت حواس‌پرتی مجهز نکنید، اگر ذهن حواس جمع نداشته باشید، اتلاف وقت مغزتان را منحرف می‌کند. بر اساس نظریه این کتاب، در آینده، دودسته مردم در جهان وجود خواهند داشت: آنهایی که اجازه می‌دهند توجه و تمرکز و زندگی‌شان توسط دیگران کنترل شده و یا تحت‌فشار قرار گیرد و کسانی که با افتخار خودشان را «غیر حواس‌پرت» می‌نامند.

حواس‌پرتی یک پاسخ تکانشی به نارضایتی از موقعیتی است که در لحظاتی به خصوص، تجربه می‌کنیم. اما این نارضایتی از کجا ریشه می‌گیرد و اصلاً چرا همچنین مشکلی وجود دارد؟ باتوجه‌به دنیای پرسرعت امروزی، کاملاً قابل‌درک است که اتفاقات مختلف حواس و انرژی ما را معطوف خودشان کنند ولی آیا این مشکل بدون درمان رها شده است؟ 

نیر ایال

چطور می‌شود ذهن حواس جمع داشت؟

نیر ایال، نویسنده کتاب ذهن حواست جمع، در کتاب خود به طور مفصل به این سؤالات و بسیاری سؤالات اساسی دیگر، پاسخ‌های جامعی می‌دهد. پادزهر این تکانشگری، پیش‌اندیشی است. برنامه‌ریزی روشی است تضمین می‌کند زهر حواس‌پرتی شما را مسموم نکند. زندگی که رؤیایش را دارید، نه‌تنها مستلزم انجام کارهای درست است، همچنین مستلزم آن است که کارهای اشتباهی که حواستان را از موضوع اصلی پرت می‌کند را از سر راهتان بردارید تا ذهن حواس جمع داشته باشید.

همهٔ رفتارهای ما، خواه حواس‌پرتی باشند خواه تمرکز کامل، توسط محرک‌های داخلی یا خارجی تحریک و درستکاری می‌شوند. محرک‌های درونی ما را از درون هدایت می‌کنند. از سوی دیگر، محرک‌های خارجی نشانه‌های محیطی هستند که ذهن ما هدایت می‌کنند و به ما می‌گویند رفتار بعدی که باید بروز بدهیم کدام است. مثل نوتیفیکیشن‌ها، پیامک‌ها یا ایمیل‌هایی که از ما می‌خواهند فوراً یک چیزی را بررسی کنیم، یا زنگ تلفن که ازمان می‌خواهد به تماس تلفنی پاسخ بدهیم.

در مواجه با دنیای پرسرعت امروز، داشتن ذهن حواس جمع که به‌سرعت روی موضوعات متمرکز شود و اصطلاحاً حواس‌پرتی‌ناپذیر باشد، برگ برنده محسوب می‌شود. حواس‌پرتی‌ناپذیر بودن به این معنا است که تمام تلاشمان را روی کاری که قول انجامش را داده‌ایم متمرکز کنیم. برای رسیدن به این هدف این دو مسیر اصلی وجود دارد که کتاب ذهن حواس جمع آنها را به تفصیل شرح می‌دهد: تسلط به محرک‌های داخلی و حذف محرک‌های خارجی.

حواس پرتی با نوتیفیکیشن

اما چرا حواسمان پرت می‌شود؟

اکثر مردم نمی‌خواهند این حقیقت ناراحت‌کننده را بپذیرند که حواس‌پرتی یک شیوه فرار ناسالم از واقعیت است. شما باید علت اصلی حواس‌پرتی را درک کنید. حواس‌پرتی، فراتر از وسایلی است که دوروبرتان را پرکرده است. باید بکوشید علل اصلی و علل احتمالی را از یکدیگر جدا کنید و دریابید که چه چیز موجب نارضایتی شما می‌شود؟ محرک آن درونی است یا بیرونی؟ چطور می‌توان آن را کنترل کرد و یا از بین برد تا ذهن حواس جمع داشت؟

کتاب ذهن حواس جمع نوشت نیر ایال

انگیزه اصلی حواس‌پرتی، تمایل به فرار از ناراحتی است. اگر قبلاً رفتاری در وجود ما در ایجاد آرامش مؤثر بوده است، میل به استفاده از آن به‌عنوان ابزاری برای فرار از ناراحتی بسیار بالا خواهد رفت. به‌علاوه، هر چیزی که ناراحتی‌مان را متوقف کند، به‌صورت بالقوه اعتیادآور است (اما مقاومت در برابر این نوع اعتیاد غیرممکن نیست.) شناخت محرک‌های رفتاری می‌تواند برای مدیریت این رفتارها مفید باشد. بکوشید دریابید کدام محرک‌ها بیشتر از همه ذهن شما را تحریک می‌کنند و آنها را از خودتان دور کنید.

درست مانند تمام رفتارهای انسانی، حواس‌پرتی روشی است که مغز ما برای مقابله با درد از آن استفاده می‌کند. اگر این واقعیت را بپذیریم، درمی‌یابیم که تنها دوراه برای کنترل حواس‌پرتی وجود دارد، یادگیری مدیریت احساسات بد و مدیریت زمان.

نارضایتی و ناراحتی دو وضعیت بسیار مهم‌اند که بر وضعیت پیش‌فرض مغز ما تأثیر می‌گذارند. اصولاً انواع احساسات بد، قدرت بیشتری نسبت به حس رضایت‌مندی و احساسات خوب دارند. اگر ما محرک‌هایی که احساس نارضایتی‌مان را تشدید می‌کند پیدا کنیم، می‌توانیم از آنها به نفع تمرکز کردن و جمع‌کردن حواسمان استفاده کنیم و ذهن حواس جمع داشته باشیم.

(Visited 11 times, 1 visits today)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا