عکس کتاب مرگ تخصص نوشته

مرگ تخصص: چگونه جهل در جهان تبدیل به یک فضیلت شد؟

سقوط ته دره نادانی

متأسفانه به قول کتاب مرگ تخصص، امروزه «آمریکایی‌های معمولی» چنان اطلاعات عمومی و دانش‌پایهٔ پاینی دارند که از مرحله «جهل» عبور کرده و به رده «گمراهی» سقوط کرده‌اند. حالا هم با شدت تمام، به سمت «اشتباهات فاحش» در حرکت‌اند و این ماجرا به حدی رسیده است که مردم، نه‌تنها به «چیزهای احمقانه» اعتقاد دارند، بلکه فعالانه در برابر هرگونه اطلاعات جدیدی که ممکن است این باورها را تهدید کند، مقاومت می‌کنند.

اما پدیده دشمنی با تخصص و افتخار به دانایی نداشته و جهل انباشته، بر خلاف ظاهر جوانی که به خود گرفته است، عمری بیشتر از تصور ما دارد. با فروشگاه خرید کتاب آنلاین ۳۰بوک همراه باشید تا شما را با معضلات دشمنی با تخصص آشنا کنیم.

آیا تابه‌حال عبارت «اخبار جعلی» به گوشتان خورده است؟ این روزها پیگیری جعلی یا واقعی بودن اطلاعات، بسیار سخت شده است. اما چرا؟ امروزه ما نه در عصر اطلاعات، بلکه در عصری زیست می‌کنیم که در آن حقیقت از روایت‌های متناقضی شکل‌گرفته و بحث دیدگاه های نسبی بسیار مطرح است و تشخیص صورت واقعی حقیقت برایمان غیرممکن شده است.

 در گذشته، به‌راحتی می‌توانستیم تشخیص دهیم چگونه فلان شرکت با بازاریابی منفی می‌توانست اطلاعات نادرستی درباره محصولاتش به ما بگوید و ما را گمراه کند تا از محصولاتشان استفاده کنیم. اما آیا ظهور اینترنت و شروع عصر اطلاعات، در جهت تصحیل این امر قدم برداشته و یا آن را سخت‌تر کرده است؟ به بیانی دیگر، آیا اطلاعاتی که به خورد ما داده می‌شوند، علم‌اند یا شبه علم؟

نقاشی دیواری مرد مهر بر دهان

چقدر به علم اعتماد داریم؟

شکاف بین افرادی که به اطلاعات مستدل و دانش مستند، تکیه و اعتماد دارند و کسانی که به آن اعتماد و اعتقاد ندارند، چنان زیاد شده است که اغلب برایمان غیرممکن است بدانیم می‌بایست چه کسی یا چه چیزی را باور کنیم؟ اما این ماجرای تلخ، یک‌شبه رخ نداده است. این عقل‌ستیزی و عصیان بر علیه متخصص از دیرباز وجود داشته است.

جوامع، به‌ویژه جامعه آمریکا، مدت طولانی است که به این‌سو حرکت می‌کنند و تنها مقصر وضع فعلی، گفتمان سیاسی و آزادی اطلاعات نیست. مقصرین دیگری نیز وجود دارند. 

خواه بخواهیم اعطای نمرات بالاتر از شایستگی دانش‌آموزان و دانشجویان، برای حفظ شهرت علمی مدرسه و دانشگاه را مقصر بدانیم خواه تقصیر را بر گردن افراد مشهوری بیندازیم که از زیبایی ظاهری یا شهرت خود استفاده می‌کنند تا چیزهایی را تبلیغ کنند و به زبان بیاورند که اطلاعات مفید و درستی درباره‌شان ندارند اما از آن‌جایی که چهره‌شان شناخته‌شده است مردم حرف آن‌ها را درست و صحیح محسوب می‌کنند، نشانه‌های مرگ تخصص، مدت‌هاست در بین ما دیده می‌شوند. کتاب مرگ تخصص خلاصه‌ای از روند نزولی این شرایط ارائه می‌کند تا نشان دهد اوضاع چگونه یکباره تا این حد بد شده است.

در کتاب مرگ تخصص خواهید آموخت که:

  • چرا تحصیلات دانشگاهی به‌اندازه گذشته ارزشمند نیست.
  • چگونه ظهور اینترنت، کیفیت رسانه‌های خبری را کاهش داده است.
  • و سوگیری تأییدی چیست و چرا مهم است؟
تام نیکولز
تام نیکولز

چرا کتاب مرگ تخصص نوشته شد؟

تمرکز اصلی تام نیکولز بر ایالات متحده است اما مواردی که او ذکر می‌کند تنها مختص به یک کشور نیست و از آنچه که در نگاه اول به نظر میرسد، بسیار جهان‌شمول‌تر است. میل به دانش کاذب و یا اعتقاد به خرافات، پدید قرن ۲۱ام نیست. این معضل از مدت‌ها پیش وجود داشته است. به‌طورکلی می‌توان ادعا کرد از گذشته تا به امروز، توانایی به چالش کشیدن اطلاعاتی که دولت به مردم می‌داد، نشانه رواج یک دموکراسی سالم در جامعه بوده است. مثلاً در حدود ۵ قرن قبل از میلاد در آتن باستان، در مهد دموکراسی، عموم مردم به‌شدت درگیر بحث‌های سیاسی در مورد تحولات اجتماعی بودند. این دوگانگی متضاد، از آن روز تا به امروز وجود داشته است. تضاد روشنفکرانی که معتقدند بیشتر مردم از خوش‌بینی کوته فکرانه‌ای رنج می‌برند و مردم عادی که به هرکسی که ادعای تخصص می‌کند، بی‌اعتماد هستند. با ورود اینترنت اوضاع از آنچه که بود بدتر هم شد. زیرا درگیری بین متخصصین و افراد عادی به طرز غیر قابل کنترلی اوج گرفت. علتش هم این است که اینترنت می‌تواند تقریباً برای هر نظر و عقیده‌ای، صرف‌نظر از اینکه چقدر غیرعلمی، احمقانه و یا حتی وحشیانه باشد، یک منبع اطلاعاتی پشتیبان جور کند و آن را به اثبات برساند. این موضوع موجب می‌شود مردم بیشتر از هر زمان دیگری در طول تاریخ، برای ابراز نظر خودشان جسور باشند و احساس قدرت کنند.

گوشه‌گیری متخصصان

اغلب کسانی که نظریه‌ها و توصیه‌های متخصصین را رد می‌کنند، معتقدند که کارشناسان در گذشته اشتباهات بسیاری مرتکب شده‌اند و ممکن است بازهم اشتباه کنند. این موضوع درست است و هیچ جای شکی در آن نیست اما باید توجه داشت که امروزه با دقیق‌تر شدن علم و تجربه‌مندی بیشتر کارشناسان نسبت به مردم عادی، به‌ویژه در حوزه تخصصشان، احتمال رخ‌دادن این اتفاق بسیار کمتر شده است.

 

مرگ تخصص، نقدی آتشین علیه برابرگرایی روشنفکرانه‌ا‌ی است که شهروندان غیرمتخصص دچار آن شده‌اند و بر این باورند که می‌توانند باتکیه‌بر خودشیفتگی جاهلانه خود، بدون گوش‌دادن به متخصصین و تحصیل‌کردگان، یک کشور را اداره کنند. همچنین کتاب مرگ تخصص متخصصین را به‌خاطر اینکه خود را تافته جدابافته اجتماع می‌دانند، نقد می‌کند و آنها را نیز مقصر بخشی از این جداافتادگی می‌داند.

مرگ تخصص سؤالات چال برانگیز و جالبی می‌پرسد. سوالاتی مثل اینکه، چگونه در جامعه‌ای که همه چیز و همه‌کس درست به یک اندازه صحیح و برحق در نظر گرفته می‌شوند، می‌توان سیاست‌های عمومی تعیین کرد، منفعت عمومی را تعریف نمود و یا درست تصمیم‌گیری کرد؟ آیا عصر اطلاعات نشان‌دهنده مرگ جامعه دموکرات است؟ این کتاب عواقب احتمالی مرگ تخصص را بیان کرده و هشدارهای نگران‌کننده‌ای درباره عواقب وقوع آن می‌دهد.

سخن آخر

در این مقاله به کتاب‌ مرگ تخصص پرداختیم. نظرتان را در رابطه با این مقاله برایمان در کامنت بنویسید. کتابهای معرفی شده را می توانید از فروشگاه خرید کتاب آنلاین ۳۰بوک تهیه کنید.

(Visited 5 times, 1 visits today)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا