کشف گذشته رازآمیز و جنایی

12
زمان مطالعه: < 1 دقیقه

«گذشتهٔ رازآمیز» با پیدا شدن جنازه‌ای شروع می‌شود که ده روز از مرگش گذشته است. جنازه‌ای که دوستانش آن را رها کردند و پس از گذشت سال‌ها یکی از آن‌ها ماجرا را تعریف می‌کند. راوی کتاب پسری ۲۸ ساله است که اعتراف گونه‌اش را با شعری از آرتور رمبو شروع می‌کند:

این داستانِ یکی از حماقت‌های من است

 

با این حال، راوی در این حماقت تنها نیست و دوستان دیگرش نیز با او همراه بودند. در این داستان پنج دانشجوی ادبیات کلاسیک که همگی تحت تاثیر اساطیر یونان هستند، حضور دارند و نتیجهٔ ماجراجویی‌ها و خطاهایشان داستانی جنایی و پرهیجان است.

بریده‌ای از کتاب:

آدم دوست دارد خیال کند در سخن کلیشه‌ایِ قدیمیِ «عشق بر همه چیز غلبه می‌کند» حقیقتی نهفته است، اما اگر در عمر کوتاه و تاسف‌برانگیزم فقط یک چیز یاد گرفته باشم این است که آن سخن حقیقت ندارد. عشق نمی‌تواند بر چیزی فاتح شود و هر کسی چنین تصوری داشته باشد، احمق است (ص: ۳۳۷)

 

گذشته رازآمیز در ۸۳۴ صفحه از سوی نشر قطره منتشر شده است.

از نویسنده چه می‌دانیم؟

دانا تارت نویسندهٔ آمریکایی است که در ایران او را بیشتر با کتاب «سهرهٔ طلایی» می‌شناسیم. او که همیشه از سوی منتقدان تشویق و تحسین شده، برای کتاب «سهرهٔ طلایی» برندهٔ جایزهٔ پولیتزر سال ۲۰۱۴ شد. کتاب‌های او به بیش از ۳۰ زبان ترجمه شده است و مخاطبان خاص خودش را دارد.

کتاب «گذشته رازآمیز» اولین اثر این نویسنده است و اولین بار توجه منتقدان با این کتاب به او جلب شد.  در ایران مریم مفتاحی کتاب‌های او را به فارسی برگردانده است.

مجلهٔ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.