کمک های فلسفه؛ درس‌ های اساسی فیلسوفان‌ رواقی

258
زمان مطالعه: ۲ دقیقه
 چه میشد اگر به شما می‌گفتند که بیشتر رنج‌هایی که در زندگی‌تان کشیده‌اید، علتش صرفاً طرز فکرتان دربارۀ چیزها بوده است؟

گاهی به نظر می‌رسد دیدگاه اشتباهی نسبت به فلسفه و فلسفۀ رواقی در بین عموم فراگیر شده است. دیدگاهی که رواقی‌گری را شیوه‌ای خشک و کسالت‌آور و به دور از احساس می‌داند. اما کتاب‌ اندیشه‌ها و درس‌گفتارهای فیلسوفان رواقی از قرن‌های آغازین پس از میلاد تا زمان حال همواره خوانده شده و روشنگر مردمان بوده است. در همین ارتباط بد نیست به یک آزمایش جهانی آنلاین اشاره کنیم که در سال ۲۰۱۲ با شرکت حدود ۲۰ هزار نفر به انجام رسید. هدف این آزمایش آن بود که ببینند مثل یک رواقی زندگی کردن می‌تواند حسی از رضایت‌مندی را در آن‌ها ایجاد کند؟ و نتیجۀ جالب آنکه پس از مدتی در شرکت‌کننده‌ها نوعی شور و نشاط و شعف نسبت به زندگی پدیدار شد.

نکته‌های نابی در دروس رواقی نهفته است اما تنها وقتی واقعا به کار می‌آید که بخشی از زندگی روزمرۀ ما شوند. در اصل رواقی‌گری روشی برای زندگی‌ کردن است.

مارکوس اورلیوس

بخش اعظم آنچه امروزه از رواقی‌گری می‌دانیم، مدیون سه استاد برزگ رومی است که طی قرن‌های اول و دوم پس از میلاد زندگی می‌کردند: سِنِکا، اِپیکتِتوس و مارکوس اورِلیوس.

این سه‌تن از سه جایگاه اجتماعی متفاوت بودند. سنکا مربی امپراتور نرون بود. اپیکتتوس، برده‌ای آزاد شده و مارکوس اورلیوس خود امپراتور روم بود.

قرن‌ها قبل از آن‌ها؛ زنون در بنایی ستون‌دار و سرپوشیده در مرکز آتن، فلسفۀ رواقی را پایه گذاشته بود. نام این شاخه از فلسفه در تبعیت از محل تشکیل کلاس‌ها، رواقی گذاشته شد.

حرف حساب رواقیون چیست؟

فیلسوفان رواقی بر این عقیده هستند که باعث و بانی بیشتر رنج‌هایی که در زندگی‌ متحمل می‌شویم، اعم از اضطراب، ناکامی، ترس، ناامیدی، خشم، و نارضایتی؛ طرز فکر خودمان است. اگر بتوانیم طرز تفکرمان را تغییر بدهیم آنگاه عواطف، احساسات و قضاوت‌هایمان در کنترل خودمان درمی‌آید. اما چگونه و با چه ابزاری می‌توانیم طرز تفکر و برداشت‌های خودمان از مسائل مختلف را تغییر بدهیم و اصلاح کنیم؟

اگر به موضوعاتی از این دست علاقه دارید، چهل ایدۀ فلسفی برای زندگی امروز را هم بخوانید.

سقراط عقیده داشت همانگونه که طبیب مراقب بدن بیمار است، وظیفۀ فیلسوف هم مراقبت از ذهن، اندیشه و اعتقادات افراد است. این‌ها هستند که کیفیت زندگی شخص را تعیین می‌کنند و فلسفه درواقع نوعی «درمانگری برای ذهن است».

فلسفه برای زندگی کردن است، نه فقط برای خواندن.

در کتاب کمک‌های فلسفه که عنوان چهارم از مجموعۀ «فلسفه و معنای زندگی» است، می‌خوانیم که هیجانات و قضاوت‌های ما می‌تواند فاجعه بیافریند و می‌توانیم با تغییر نگرش و تفکر خود آن‌ها را در کنترلمان دربیاوریم. این کتاب را جان سلرز نوشته و مترجم نام‌آشنای کتاب‌های فلسفه، شهاب‌الدین عباسی، به فارسی ترجمه کرده است. این کتاب از سوی نشر صدای معاصر به تازگی راهی بازار نشر شده است.

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.