گفتارهایی از فیزیک که همه باید بدانند

493
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

«فیزیک» فقط نام واحدی درسی یا رشته‌ای دانشگاهی نیست، فیزیک راهی برای شناختن دنیای اطرافمان است. مهم نیست در دبیرستانْ شاگرد اول کلاس فیزیک بودی یا نه، چون حالا دیگر قرار نیست فرمول حفظ کنیم و درس پس بدهیم. حالا می‌توانیم از فیزیکْ چیزهایی کاربردی یاد بگیریم و دنیا را بهتر بشناسیم. کتاب «گفتارهایی از فیزیک» با همین هدف عمده نوشته شده است. خوانندگان این کتاب قرار نیست فیزیک‌دان و فیزیک‌خوانده باشند؛ کافی است نسبت به جهان و پدیده‌هایش کنجکاو باشند تا این کتاب مختصرِ ۶۶ صفحه‌ای را در دست بگیرند و از آن لذت ببرند.

برای خواندن این کتاب نباید هیچ محدودیت سنی قائل شد؛ آدم‌های هشتاد ساله و نوجوانان پانزده ساله می‌توانند به یک اندازه از آن لذت ببرند. چون فیزیک حوزه‌ای تخصصی است و هر کسی به آن سر نمی‌زند. بنابراین کسی که در رشته‌ای دیگر مقام استادی داشته باشد ممکن است چندان چیزی راجع به فیزیک نداند و به اندازهٔ نوجوان کنجکاو پانزده ساله از خواندن توضیحات شفاف و سادهٔ کتاب لذت ببرد. «گفتارهایی از فیزیک» ابتدا به صورت هفتگی در روزنامه‌ای ایتالیایی منتشر می‌شد و بعدتر به شکل کتاب درآمد. یعنی هدف اصلی این کتاب عموم مردم است و  نباید از عنوان پرطمطراق فیزیک ترسید.

 

این کتاب از ۶ گفتار دربارهٔ مهم‌ترین یافته‌ها و نظریات فیزیک تشکیل شده است و آن‌ها را با زبانی ساده و صمیمی توضیح می‌دهد. خوانندگان از نظریه نسبیت عام انیشتن تا نظریه کوانتوام و احتمال وجود سیاهچاله‌های بزرگ را می‌خوانند و در آخرین بخش کتاب هم دربارهٔ «خودمان» حرف می‌زند. توضیحات کتاب گاهی با عکس‌هایی هم همراه می‌شود تا درک مسائل راحت‌تر شود:

خوانندهٔ عزیز، چندان تعجب‌آور نیست که چیزهای بیشتری در آسمان و زمین وجود دارند. برخلاف آنچه در فلسفه ما یا در فیزیک ما تصور می‌شود تا این اواخر حتی از وجود امواج رادیویی و نوترینوها که جهان هستی ما را پر می‌کنند آگاه نبودیم (ص: ۳۴).

 

گفتارهایی از فیزیک با ترجمهٔ شیرین رهنما از سوی نشر چترنگ منتشر شده است.

 

مجلهٔ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.