گودی؛ گرفتار در گودال ناگفته‌ ها

68
زمان مطالعه: ۲ دقیقه

جغرافیا و خاک در کتاب «گودی»، نوشته جومپا لاهیری، حرف اول را می‌زند. داستانی است درباره چهار نسل و درباره دو کشور و دو فرهنگ که در طول ۶۰ سال اتفاق می‌افتد.

داستان از یک «گودی» (منظور زمینی فرو رفته‌است) در محله‌ای حاشیه‌ای و کم برخوردار، در کلکته هند شروع و به آمریکا ختم می‌شود.

سوبهاش و اودیان دو برادر که در کودکی دو یار جدا نشدنی بودند، با رسیدن موسم جوانی، راه‌شان از هم جدا می‌شود.

اودیان، برادر کوچکتر، درگیر جنبش‌های سیاسی شد و تصمیم گرفت تا زندگی‌اش را وقف بهتر کردن زندگی فقرای هند کند و سوبهاش، برادر بزرگتر، زندگی‌اش را وقف خودش کرد. بورسیه گرفت و راهی رودآیلند آمریکا شد.

برای سوبهاش، درس سال‌های اولیه تنها زندگی کردن در خارج  این بود که بتواند صدای خانواده غایبش را از ذهنش حذف کند. اما به محض آنکه فهمید اودیان، جانش را به خاطر فعالیت‌های سیاسی از دست داده، فهمید که باید به کشورش بازگردد.

سوبهاش برای دلداری والدینش به هند برگشته بود اما رفتار سرد آنها نشان داد که او دیگر در کشورش جایی ندارد و باید به آمریکا باز گردد. اما تنها بازنگشت. هرقدر رفتار خانواده با سوبهاش سرد بود، رفتارشان با گوری، زن باردار برادرش اودیان، سردتر و بدتر بود.

تنها فایده ازدواج سوبهاش با گوری این بود که او را از آینده سیاهی که به عنوان بیوه و عروسی نامحبوب در انتظارش بود نجات دهد.

گوری به فلسفه علاقه داشت و سوبهاش با وعده ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه‌اش او را به زندگی در آمریکا امیدوار کرد. بعد از به دنیا آمدن بچه اودیان، مشخص می‌شود که مادرش چندان علاقه‌ای به او ندارد و تحصیلات دانشگاهی انتخاب اول و آخر گوری است.

بعد از چنین رویه‌ای، سوبهاش و بردارزاده‌اش، که او را به عنوان پدر پذیرفته زندگی تازه و عجیبی را شروع می‌کنند.

اگرچه شخصیت‌های بهم پیوسته، حوادث مختلف تاریخی، سیاسی و فرهنگی کلیت کتاب را پیچیده کرده اما زبان روایی لاهیری توانسته به خوبی خطوط مختلف حوادث در داستان را مدیریت کند.

شخصیت‌های او با وجود داشتن همین پیچیدگی‌ها، توسعه یافته هستند و هیچ یک از آنها به طور کامل سیاه یا سفید نیستند و هر کدام رازهایی مگو برای کرده‌های زندگی‌شان دارند.

برای خواندن کتاب‌هایی از این دست، نوشته زیر را ببینید.

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.