۳ اصل اساسی توسعه فردی

توسعه فردی از افسانه تا واقعیت

320
زمان مطالعه: ۵ دقیقه

توسعه فردی چیزی نیست جز همان فرمانِ آشنای «بهترین خودت باش!» جمله‌ای که فقط گفتن آن آسان است و وقتی پای عمل برسد تازه سر و کلهٔ مشکلات و مخالف‌خوانی‌ها پیدا می‌شود. یعنی هیچ‌کس با این‌که خودش یا دیگری در ابعاد ذهنی و روانی و جسمی به بهترین وضعیت ممکن برسد، مخالفتی ندارد اما معمولاً جز کلی‌گویی و حرف‌های بی‌سر و ته چیز دیگری نمی‌شنویم و کسی نمی‌آید راست و مستقیم بگوید توسعه فردی چی هست و چی نیست.

توسعه فردی سه اصل اساسی دارد که بارها به‌گوشمان خورده است:

۱.اولویت‌های زندگیت را بشناس!
۲.متمرکز باش!
۳.از کنج امن بیرون بیا!

مشکل اصلی این جا است که دانستن چنین اصولی امتیاز خاصی به حساب نمی‌آید. یعنی شبیه این است که به شما نقشه آمریکا را بدهند و بگویند «راه بیفت تا برسی!» یک نگاه سرسری هم به نقشه بیاندازی، می‌فهمی که پیدا کردن این راه، کار هر کسی نیست و خیلی سریع بی‌خیال می‌شوی. اما اگر صدایی را پیدا کنی که راه بلد باشد و بگوید کجا باید سوار هواپیما شوی و کجا پیاده شوی و کجا پیاده گز کنی و کجا شنا کنی ،همه چیز تغییر می‌کند.

کتاب‌های خوب دقیقاً همان صدایی هستند که می‌توانند شما را کاشف قاره‌ای دور کنند اما این خودش شروع چند مشکل جدید است: کتاب‌های خوب را از کجا پیدا کنیم؟ از بین کتاب‌های خوب کدام یکی به کار ما می‌آید؟
برای درمان این درد، اول باید به همان سه اصل برگردیم: از خودتان بپرسید کدام یک برایتان سخت‌تر است: اولویت‌بندی کردن یا تمرکز کردن یا از کنج امن بیرون آمدن؟ با هر کدام از این مشکلات که درگیر باشید، دو کتاب خوب را به شما معرفی می‌کنیم تا آمریکای خودتان را پیدا کنید.

 

  • اولویت‌های زندگیت را بشناس!

اگر در اولویت‌بندی کارهای زندگی دچار مشکل هستید و هر طرف را که می‌گیرید، اختیار بخش‌های دیگر را از دست می‌دهید، یعنی دیگر وقتش رسیده است که به سراغ کتاب‌های اصل گرایی و آن یک چیز بروید.
۱)اصل‌گرایی چه می‌گوید؟

چیزی که باید همیشه از خودمان بپرسیم این است: «در حال حاضر، این مهم‌ترین کاریه که باید با منابع و وقتم انجام بدهم یا نه؟» شاید به نظر نیاید اما همین سوال ساده ما را از شر پیچیدگی‌های جورواجور نجات می‌دهد چون باعث می‌شود محدودیت‌های زمان و توانمان را بشناسیم و به همه درخواست‌ها «بله» نگوییم و درگیر چیزهایی نشویم که به اصل زندگی ما ربطی ندارند. همین که «نه» گفتن را شروع کنید، دیگر کم‌تر در گرداب اضطراب می‌افتید. این راه فقط برای طی کردن زندگی شغلی نیست، در زندگی خصوصی هم باید همیشه حواسمان باشد که انرژی محدودمان را خرج چه چیزهایی می‌کنیم.

حرف اصلی کتاب این است که بهترین‌ها آن‌هایی نیستند که همه کاری می‌کنند بلکه آن‌هایی هستند که شهامت و توان اولویت‌بندی دارند و فرق «اصل» و «فرع» را تشخصیص می‌دهند. امتیاز ویژه‌اش این است که با جدول و نمودارهای متعدد کاری می‌کند که بتوانید مسائل اصل زندگی‌تان را شناسایی کنید.

معرفی کامل اصل‌گرایی را این جا بخوانید.

 

۲)آن یک چیز چه می‌گوید؟

ضرب‌المثلی روسی می‌گوید «اگر همزمان دنبال دو خرگوش باشید، دست‌تان به هیچ‌کدام نمی‌رسد.» حکمتی عامیانه که ظاهری ساده دارد اما معمولاً تا دو خرگوش را با هم از دست ندهیم، باورش نمی‌کنیم. شاید چون زیادی روی توانایی‌های انسانی حساب باز کردیم یا چون تماشاگر دائمی ابرانسان‌های انیمیشنی و سینمایی هستیم که روزها کارمندان سر به راه هستند و شب‌ها قهرمانان گمنام. کتاب آن یک چیز نتیجهٔ کلنجار رفتن نویسندگان با وسوسهٔ انجام همزمان چند کار است.

حرف اصلی کتاب همانی است که در اصل گرایی خواندیم اما امتیاز ویژه‌اش این است که نویسندگان آن خودشان صاحب کسب و کاری موفق هستند و با مثال‌هایی عینی نشان می‌دهد که چطور این رویکرد می‌تواند باعث نجات زندگیتان شود.

  • متمرکز باش!

اگر تمرکز ندارید و وسط هر کاری گوشی دست می‌گیرید، شک نکنید که کتاب‌های ذهن حواس جمع و هرس ذهن نسخه درمان شما است.
۱)ذهن حواس جمع چه می‌گوید؟

مهم‌ترین مهارت قرن بیست‌ویکم چیزی نیست جز حواس جمعی. حالا بیشتر از هر زمان دیگری حواس ما پرت است اما نمی‌توانیم همهٔ کاسه کوزه‌ها را هم بر سر تکنولوژی بشکنیم. در واقع، حواس‌پرتی زاییده محرک‌های درونی و بیرونی است.یعنی دیگر نمی‌توانید همهٔ تقصیرها را به گردن گوشی هوشمندتان بیاندازید.

«بی‌حوصلگی و خطای منفی‌نگری و نشخوار ذهنی و سازگاری با لذت» از عوامل درونی حواس‌پرتی هستند. کتاب شما را به خاطر محرک‌های درونی که حواستان را پرت می‌کند، سرزنش نمی‌کند. برعکس به شما یادآوری می‌کند که این‌ها برای تکامل ما ضروری بودند اما راه‌هایی وجود دارد تا با آن کنار بیایید. کتاب همین راه‌ها را نشان می‌دهد.

حرف اصلی کتاب این است که حواس پرتی بر همه چیز تاثیر می‌گذارد؛ از روابط صمیمی و خصوصی گرفته تا کاری و حرفه‌ای. امتیاز ویژه‌اش این است که حواس جمع بودن را یاد می‌دهد. براساس رویکرد این کتابْ حواس جمعی یادگرفتنی است و شما می‌توانید با خواندن این کتاب و انجام دادن تمرین‌هایش آن را یاد بگیرید و به فرزندانتان هم یاد بدهید.

۲)هرس ذهن چه می‌گوید؟

کتاب هرس ذهن هم برای نجات از بی‌حواسی به‌کار می‌آید و هم برای رهایی از اضطراب و هر جور فکر منفی دیگری که فکرش را بکنید. در واقع، این ذهن است که منشا هر حادثه خوب یا بدی است، بنابراین بهترین کاری که می‌توان کرد این است که به سراغ اصل قضیه برویم و مسائلمان را اساسی و ریشه‌ای حل کنیم.

حرف اصلی کتاب این است که ذهن هم مثل خانه نیاز به مرتب کردن دارد اما کسی این را به ما یاد نمی‌دهد. امتیاز ویژه‌اش این است که روش‌ها و تکنیک‌های سر و سامان دادن به ذهن را یادمان می‌دهد و کاملاً کاربردی است.

  • از کنج امن بیرون بیا!

اگر خیلی وقت است که تغییری در زندگی‌تان رخ نداده، باید از کنج امن‌تان بیرون بیایید. کتاب‌های فریب ایکاروس و باهوش‌تر، سریع‌تر، بهتر می‌تواند دستتان را بگیرد و نجاتتان دهد.
۱)فریب ایکاروس چه می‌گوید؟

برای این‌که آدمیزاد در تله گیر کند، نیازی به میله‌های آهنی تیز و برنده و ترسناک نیست. اغلب ما با دستمزد خوب و پاداش یا گاهی با آب باریکه‌ای کم زور اما به خیالمان همیشگی و مطمئن حاضریم با میل و رغبت وارد تله بشویم و در آن بمانیم و برخلاف حیوانات حتی برای بیرون آمدن از آن دست و پا هم نزنیم. ست گادین معتقد است زندگی کارمندی نمونهٔ تمام عیار گیر کردن در تله و حاصل قرن‌ها شست‌وشوی مغزی است.

حرف اصلی کتاب این است که نباید از بلندپروازی بترسیم. امتیاز ویژه‌اش این است که با لحن جذاب و گزنده‌اش از هر ناباوری یک مومن می‌سازد.

۲)باهوش‌تر، سریع‌تر، بهتر چه می‌گوید؟

آن‌هایی که می‌ترسند از کنج امن خودشان خارج بشوند باید فریب ایکاروس را بخوانند اما عده‌ای هم هستند که از ایجاد تغییرات نمی‌ترسند اما هر کار می‌کنند انگار فقط دور خودشان می‌چرخند و اتفاقی نمی‌افتد. اگر شما هم چنین احساسی دارید، باید باهوش‌تر، سریع‌تر، بهتر را بخوانید.

این کتاب دربارهٔ افزایش بهره‌وری در زندگی و کسب‌و‌کار است و چکیده‌ای است از همهٔ آن چیزهایی که باید دربارهٔ توسعه فردی بدانیم. چون اگر به دنبال خارج شدن از کنج امن‌تان هستنید یعنی احتمالاً چیزهایی دربارهٔ توسعه فردی می‌دانید اما یک جای کار می‌لنگد. به همین دلیل هم کتاب ۸ مرحله را مرور می‌کند تا معلوم شود مشکل کار شما کجا است.

حرف اصلی کتاب این است که صرف زیاد تلاش کردن ما را به جایی نمی‌رساند، بلکه ما باید هدفمند و هوشمندانه کار کنیم. امتیاز ویژه‌اش این است که نگاهی جامع به ما می‌دهد.

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.