۱۰ سفرنامه‌ ای که باید خواند

2,357
زمان مطالعه: ۵ دقیقه
کسی که کتاب می‌خواند دو بار زندگی می‌کند و کسی که سفرنامه می‌خواند چندین بار. در این مطلب که به‌مرور به‌روزرسانی می‌شود به بررسی برخی از خواندنی‌ترین سفرنامه‌ها می‌پردازیم.
در ابتدا به سراغ مجموعه‌ای از سفرنامه‌های دورۀ قاجار می‌ریم که نشر اطراف آن‌ها را در پنج جلد منتشر کرده و شما می‌توانید خلاصه‌ای از آنها را در ادامه بخوانید:

۱) پاریس از دور نمایان شد

ضرب‌المثلی هست که می‌گوید که آدم‌ها در دوجا شاد و خوشبخت‌ هستند: خانه‌ خودشان و شهر پاریس.

اثری که سفر پاریس بر مسافران دوره قاجار گذاشته نیز از همین دست خوشی‌هاست.

در کتاب «پاریس از دور نمایان شد» که نشر اطراف آن را منتشر کرده، بخش‌هایی از نوشته‌های نه تن از مسافران روزگار قاجار وجود دارد که اکثرشان از زیبایی این شهر، موزه لوور و اکسپوزیسیون انگشت به دهان مانده‌اند.

در مورد این کتاب بیشتر بخوانید


۲) آسمان لندن زیاده می‌بارد

قرن بیستم همان سال‌های طلایی غروب نکردن آفتاب در امپراطوری بریتانیا بود. علاوه بر این، در همین سال‌ها باب رفت‌وآمد میان ایرانی‌ها و انگلیسی‌ها گشوده شد.

در کتاب «آسمان لندن زیاده می‌بارد» که نشر اطراف آن را منتشر کرده، یازده نوشته از مردم روزگار قاجاریه وجود دارد که مسافر لندن بوده‌اند و هر کسی به توصیف بخشی از حال و هوای این شهر پرداخته‌است.

در مورد این کتاب بیشتر بخوانید


۳) قهوه استانبول نیکو می‌سوزد

ناپلئون بناپارت گفته بود «اگر کل زمین در یک کشور خلاصه می شد قطعا استانبول پایتخت آن می بود.»

استانبول از روزگار خیلی قدیم شاهراه میان شرق و غرب بوده‌است. در دوران قاجار، مسافران ایرانی نیز گذارشان به این شاهراه میان آسیا و اروپا افتاده‌بود. هر کسی که دستی بر قلم داشت با نوشتن از لحظاتی که در این شهر گذرانده توانسته نوری بر بخشی از این شهر هزارتو بتاباند.

کتاب «قهوه استانبول نیکو می‌سوزد» مجموعه‌ای از همین سفرنامه‌ها است.

در مورد این کتاب بیشتر بخوانید


۴) سن‌پترزبورگ موزیکانچی دارد

سن‌پترزبورگی که داستایفسکی در داستان‌هایش توصیف کرده، سیاه و کثیف و دلگیر است اما در نوشته‌های به جا مانده از دوران قاجار این شهر پر از روشنایی و رنگ و نور و صداست.

کتاب «سن‌پترزبورگ موزیکانچی دارد» مجموعه نوشته‌های مسافران دوره قاجار به این شهر است.

نوشته‌ای هم از ناصر‌الدین‌شاه درباره سفر به این شهر و دیدار با خاندان امپراتور روسیه وجود دارد که وصف جزئیات و توجه ویژه آن به آدم‌ها و مکان‌ها در خور توجه است.

در مورد این کتاب بیشتر بخوانید


۵) بمبئی رقص الوان است

در دوران قاجاریه سفر به فرنگ حکم یکی از مراحل عرفان را داشت. اگر می‌رفتی و سالم برمی‌گشتی آن وقت فردی بودی با کوله باری از نادیده‌ها و ناشنیده‌ها و یک درجه شخصیت‌ات بالاتر می‌رفت. با وجود نبود وسایل نقلیه راحت در همان دوران مسافرانی بوده‌اند که مسیرشان به بمبئی بیافتد و درباره‌اش بنویسند.

«کتاب بمبئی رقص الوان است» مجموعه چند سفرنامه از آن دوران درباره این بندر است.

در مورد این کتاب بیشتر بخوانید


۶) سفر دیدار

دکتر محمدرضا توکلی صابری که دکترای شیمی‌پزشکی دارد و از چهره‌های دانشگاهی است، سال ۱۳۷۹ برای نخستین بار سفرنامه ناصر خسرو را خواند و شیفته آن شد.

این شیفتگی تا آنجا پیش رفت که تصمیم گرفت دست به ماجراجویی بزند و از همان مسیر حرکت ناصر خسرو به سفر حج برود. قصد اصلی او این بود که به مناسبت «هزارمین سالگرد زادروز ناصرخسرو» سفرش را از آرامگاه او در بدخشان شروع کند. اما شرایط بین‌المللی و حضور خطرناک طالبان در آن ناحیه مانع از انجام این کار شد.

این سفر شهریورماه سال ۱۳۹۲ با سفر به دوشنبه پایتخت تاجیکستان شروع شد. سفر سختی پیش‌رو بود چرا که علاوه بر طالبان، حضور قاچاقچی‌های مرزی هم امنیت را تهدید می‌کردند.

در مورد این کتاب بیشتر بخوانید


 

۷) آخرین مسافر دوره میجی درباره ایران چه نوشت؟

ماساجی اینووه دانشجو بود که به ایران آمد. سال ۱۲۸۱ شمسی او از راه ترکستان و قفقاز به ایران آمد و در نامه‌هایش به مقصد توکیو درباره روزگار آن روزهای ایران نوشت. او آخرین مسافر یا مامور گسیل شده ژاپنی به ایران در دوره میجی است که دفتر و یادداشت و روزنامه سفر از او در دست داریم. نخستین این افراد یوشیدا و فوروکاوا بودند که در روزگار ناصرالدین شاه به ایران آمدند. وقتی به ایران رسید که ناصرالدین شاه تازه فوت کرده بود و مظفرالدین شاه به تازگی کارش را به عنوان جانشین آغاز کرده بود. کتاب «سفرنامه ایران» از مجموعه نامه‌های ایران است که انتشارات طهوری آن را منتشر کرده‌است.

در مورد این کتاب بیشتر بخوانید


 

۸) سفر به دیار ناصر خسرو در معیت جعفر مدرس صادقی

شاید واقعا دلتان بخواهد یک بار هم شده متن سفرنامه ناصر خسرو را بخوانید و لذت ببرید. حتما به این هم فکر کرده‌اید که در هنگام مطالعه با چه مشکلاتی که مواجه نخواهید شد. کلمات سخت، تعابیر و اسامی نامانوس و اشاره به وقایعی که ما خبری از آن نداریم.

سفرنامه ناصرخسرو از کتب قدیم و مفید و ارزتده نثر فارسی و در عین سادگی، بسیار شیرین و جذاب است. ناصر خسرو درین سفرنامه عجایبی را که دیده بیان کرده است، و بدین سبب کتاب وی علاوه بر ارزش ادبی حاوی معلومات گوناگون در باب احوال ممالک اسلامی و مسائل مختلف اجتماعی و دینی در مصر و شام و عراق و حجاز است. نکته جالب این سفرنامه پرهیز ناصرخسرو از نشان دادن گرایش های مذهبی و سیاسی خویش در این متن است

در مورد این کتاب بیشتر بخوانید


 

۹) نامه‌های روسی

آستولوف لوئی لئونور مارکی دو کوستین یا همان «کوستین» پیش از سفر به روسیه فکر می‌کرد با رفتن به آنجا می‌تواند الگویی مناسب برای حکمرانی بر فرانسه پیدا کند. تنها کمی گشت و گذار و معاشرت با روس‌های عصر نیکلای اول به او ثابت کرد که اشتباه فکر می‌کرده است و روسیه حقیقی آن چیزی نیست که توریست‌ها و سفرا درباره‌اش می‌گویند و زندگی زیر سایه خفقان چیز بدی است. کتاب «نامه‌های روسیه؛ روسیه در ۱۸۳۹» مجموع نامه‌هایی است که او در سفرش به روسیه نوشته بود. در اصل، این نامه‌ها مخاطب خاصی نداشته و برای دوستان خیالی کوستین نوشته‌شده‌بود.

در مورد این کتاب بیشتر بخوانید


 

۱۰)۹۷۶ روز در پس‌کوچه های اروپا

چند سال پیش محمد دلاوری به عنوان خبرنگار و مدیر دفتر صدا و سیمای بلژیک به اروپا می‌رود. کتاب ۹۷۶ روز در پس‌کوچه های اروپا حاصل این حدود ۱۰۰۰ روزی است که در اروپا سیر آفاق و انفس کرده است.

مهمترین دلیل استقبال از کتاب این است که یک روایت کلیشه‌ای نیست. محمد دلاوری کارمند صدا و سیما در این کتاب حضور ندارد. او نمی خواهد در این سفر و گزارشش به شما با شناسنامه تلویزیونی خود راوی ماجرا باشد.

در مورد این کتاب بیشتر بخوانید

 

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.