۵ زبان عشق که شما را به عشقی پایدار می‌رساند

232
زمان مطالعه: ۴ دقیقه

آدم‌ها هر کدام مخزن عشقی دارند که در صورتی که به‌درستی پُر شود، می‌توانند به‌راحتی عشق بدهند و عشق بگیرند. می‌توانند رابطه‌هایی پر از شور و هیجانات مثبت داشته باشند و مزۀ شیرین عشق را بچشند. اما حتماً باید در نظر داشت که این مخزن به‌درستی پُر شده باشد. آدم‌ها مانند ساز هستند. یک فلوت را در نظر بگیرید. اگر فلوت را با آب پر کنید هیچ صدایی از آن نمی‌آید. اما اگر هوا درون آدم بدمید صدای گوشنوازی سر خواهد داد که لذت‌بخش است. اما چطور حواس‌مان به این مخزن باشد؟

بسیاری افراد مدتی پس از ازدواج بن‌بست عاطفی‌ای را تجربه می‌کنند که تنها دو راه پیش‌پای آن‌ها می‌گذارد: این‌که با همان دلسردی و بدبختی به زندگی ادامه دهند و در واقع تحمل کنند. یا اینکه طلاق بگیرند.

چرا اکثر قریب به اتفاق رابطه‌ها بعد از مدتی به سردی می‌گرایند؟ علت این‌که دو طرف نمی‌توانند یکدیگر را درک کنند چیست؟

5 زبان عشق

دکتر گری چاپمن با بیش از سی سال تجربه در زمینۀ مشاورۀ خانواده، این سوالات را به سادگی پاسخ داده است. او در این کتاب به معنای واقعی کلمه به شما مشاوره می‌دهد، بدون آن‌که مجبور بشوید برای مشاوره تا آن سر دنیا بروید. چاپمن در این کتاب مثال‌هایی از مشکلات معمول بین زوج‌ها آورده است که وقتی آن‌ها را می‌خوانید، احتمالاً متعجب فریاد خواهید زد:

این دقیقاً خود ماییم!!!

در این کتاب شما یاد می‌گیرید هر کدام از ما یک زبان عشق خاص خود را داریم که باید کشف شود. وقتی بتوانیم با زبان عشق طرف مقابل با او حرف بزنیم قطعاً می‌توانیم عشق‌مان را ثابت کنیم و روابط بهتری را شکل دهیم.

اگر بخواهیم کتاب دیگری به شما معرفی کنیم که از سمینارهای این روانشناس سرشناس برگرفته شده است، (و البته بیشتر مخصوص زنان است) می‌توانیم به مطلب مرجع موفقیت برای زنان اشاره کنیم.

زبان عشق شما کدام است؟

1.کلام تاییدآمیز:

تشویق: توانایی های بالقوۀ همسرتان ممکن است برای بالفعل شدن نیاز به تشویق شما داشته باشد. با تشویق به او احساس امنیت دهید و شجاعت به او هدیه کنید.
حرف‌های محبت‌آمیز: برای بیان احساسات از تُن صدای مهربان استفاده کنید. اجازه دهید به هنگام عصبانیت احساسش را با شما در میان بگذارد. و در مقابل اشتباهاتش به جای عدالت، بخشش را انتخاب کنید تا صمیمیت میانتان ماندگار باشد.
درخواست متواضعانه: عشق درخواست می‌کند نه طلب. خواسته‌هایتان را طلبکارانه بیان نکنید.

2.وقت گذاشتن برای یکدیگر

توجه متمرکز: این‌‌که فقط نزدیک هم باشید و یک‌‌جا، کافی نیست. وقت باکیفیت گذاشتن، یعنی کاری را با هم انجام دهید و تمام توجه خود را به طرف مقابل بدهید.
گفتگوی باکیفیت: گفتگویی خوشایند است که دو نفر در مورد تجربه‌‌ها، افکار، احساسات و خواسته‌‌هایشان در شرایطی دوستانه و بدون قطع کردن حرف‌‌های یکدیگر، با هم صحبت می‌‌کنند. با همدلی با او صحبت کنید و سؤالاتی بپرسید که آزاردهنده نباشد.
یادگیری صحبت کردن: باید خودآشکارسازی را برای بیان احساسات خود یاد بگیرید؛ حتی اگر در کودکی سرکوب شده باشد این امر ضروری‌‌ست. خودآشکارسازی یعنی این‌‌که ما در هر یک از اتفاقات زندگی احساسات، افکار، خواسته‌‌ها و در نهایت اقداماتی داریم.
دریاچه‌‌های مُرده و نهرهای خروشان: اولی یعنی افرادی که افکار و احساسات را درون خود ذخیره می‌‌کنند و حرف نمی‌‌زنند و دومی برعکس. دریاچۀ مرده باید حرف زدن و نهر خروشان باید گوش دادن را یاد بگیرد.
فعالیت‌‌های باکیفیت: مهم است که چیزی را دونفره تجربه کنید. این باعث می‌‌شود طرفین متوجه شوند که مورد اهمیت واقع شده‌‌اند و طرف مقابل سعی دارد کاری انجام دهد تا شما لذت ببرید. یکی از نتایج زیبای این فعالیت‌‌ها خاطره‌‌ها هستند.

3.دریافت هدیه:

در هر فرهنگی هدیه دادن، بخشی از فرایند عشق و زندگی مشترک است. وقتی به کسی هدیه می‌‌دهید ارزش مادی آن مهم نیست، مهم این است که به او فکر می‌‌کرده‌‌اید.
منتظر یک مناسبت ویژه نباشید. در حد توان خود چیزی هدیه بدهید.
چرا باید برای همسر خود هدیه بخرید؟ در واقع شما برای خودتان چیزی می‌‌خرید. با پس‌‌انداز کردن یا سرمایه‌‌گذاری، ارزش شخصی و امنیت احساسی برای خود می‌‌خرید.
گاهی حضور شما زمانی که همسرتان به شما نیاز دارد به عنوان یک هدیه و نشان‌‌دهندۀ عشق برداشت می‌‌شود. حضور فیزیکی در لحظات بحرانی می‌‌تواند به معنی اهمیت قائل شدن برای طرف مقابل باشد.

4.ارائه خدمت و همسریاری

منظور از همسریاری این است که کارهایی انجام دهید که می‌‌دانید همسرتان دوست دارد. شما با خدمت به همسرتان او را خوشحال می‌‌کنید.
همسریاری نیاز به فکر کردن، برنامه‌‌ریزی، زمان، تلاش و انرژی دارد. اگر با علاقه انجام شوند، در واقع نوعی ابراز عشق هستند.
اگر زبان عشق شما ارائه خدمت و همسریاری است باید سرزنش را کنار بگذارید و به جای طلبکار بودن، درخواست کنید. همچنین نباید از زورگویی و ترساندن استفاده کنید.
گاهی برای یادگیری زبان عشق «ارائه خدمت و همسریاری» باید مدل ذهنی خود را در مورد نقش مرد یا زن در زندگی تغییر دهید تا بتوانید عشقتان را ثابت کنید و در نهایت در پُر کردن مخزن عشق او موفق شوید.
به‌‌طور کلی در این زبان، «عمل» بیشتر از «حرف» معنادار و مؤثر است.

5.تماس بدنی:

دست کشیدن لای موها، نوازش پشت، گرفتن دست، بغل کردن، آمیزش جنسی از جمله لمس کردن‌‌‌های عاشقانه‌‌‌ای هستند که باعث زنده نگه داشتن حس عشق در فردی است که زبان اصلی عشق او تماس بدنی است.
اهمیت تماس بدنی از همان بدو تولد خود را نمایان می‌‌‌کند. نوزادانی که بیشتر در آغوش گرفته می‌‌‌شوند، نوازش می‌‌‌شوند و بوسیده می‌‌‌شوند از سلامت روانی و احساسی بهتری برخوردار خواهند بود.
هر قسمت از بدن همسر خود را که عاشقانه لمس کنید، نوعی ابراز عشق است. اما چیزی که شما باید زیرکانه از آن سر در بیاورید این است که کدام قسمت برای او لذت‌‌‌بخش تر است.
البته این را هم در نظر بگیرید که بعضی لمس کردن‌‌‌ها ممکن است برای همسر شما آزاردهنده باشد. ادامه دادن چنین لمس کردن‌‌‌هایی چیزی متضاد با عشق را به او انتقال می‌‌‌دهد.


زبان عشق شما و همسرتان یکی از ۵ زبانی است که در مورد آن توضیح دادیم. آن را پیدا کنید و به نکاتی که گفته شد عمل کنید تا روابط بهتری داشته باشید.

کتاب‌های دیگری نیز هستند که در رابطه با موضوعات روابط و ازدواج می‌توانند برای شما بسیار مفید باشند و در مطلب زیر معرفی شده‌اند:

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

شاید برایتان جالب باشد

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.